Kanada wypłaci 31,5 dolarów odszkodowania Indianom
Rząd Kanady wreszcie doszedł do porozumienia z rdzennymi mieszkańcami i uzgodniono kwotę rekompensaty za wyrządzone krzywdy. 31,5 mld dolarów kanadyjskich odszkodowania zostanie wypłacone ofiarom przymusowej asymilacji i chrystianizacji.
W XIX wieku rząd Kanady wraz z Kościołem katolickim utworzyły sieć setek szkół z internatem, do których przymusowo wysyłano dzieci Inuitów, Metysów i innych grup. W szkołach panowała powszechna przemoc, głodzenie, przemoc seksualna, fatalne warunki bytowe. Dzieci były często siłą odbierane od rodzin i umieszczane w placówkach jak najdalej od domu, by ucieczka była niemożliwa. Nauczyciele i duchowni kościoła katolickiego prześladowali dzieci i młodzież w skali dotąd niespotykanej. Brutalna przemoc była na porządku dziennym we wszystkich placówkach. Trenowano dzieci do ślepego posłuszeństwa, bito i poniżano. Dziś o ludziach którzy przetrwali pobyt w ośrodkach mówi się „ocaleńcy”.
Sprawa zaczęła wypływać na jaw 15 lat temu, kiedy posypały się oskarżenia o łamanie przez Kanadę praw człowieka i pozwy zbiorowe od rodzin i dzieci pokrzywdzonych.
Obejmując swój urząd prezydenta Justin Trudeau obiecał zająć się tą kwestią w trybie pilnym. Dojście do porozumienia i zaoferowanie wystarczającej kwoty zajęło mu jednak niemal 7 lat.
W 2015 roku powstał raport Komisji Prawdy i Pojednania, opisujący szokujące ze względu na swoją brutalność, ale przede wszystkim skalę, metody wychowawcze i działania kanadyjskiego systemu edukacji wobec rdzennych dzieci. Dzieci umierały z głodu, chorób i zimna. W Kanadzie odkryto już kilka miejsc z masowymi grobami dzieci, w których łącznie znaleziono ponad tysiąc ciał. Z pewnością takich miejsce będzie więcej.
31,5 mld dolarów kanadyjskich zostanie przekazane dzieciom i rodzinom pokrzywdzonym przez zbrodniczy system edukacyjno-kościelny. Przez 150 lat przez placówki przeszło kilkaset tysięcy dzieci, żadne nie bez szwanku. W reportażu Joanny Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda” można zapoznać się z tą historią, która zniszczyła rdzenną społeczność Kanady. Ostatnią tego typu placówkę zlikwidowano dopiero w 1996 roku.
Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: Strajk.eu