Kanada wypłaci 31,5 dolarów odszkodowania Indianom

Opublikowano: 06.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1332

Rząd Kanady wreszcie doszedł do porozumienia z rdzennymi mieszkańcami i uzgodniono kwotę rekompensaty za wyrządzone krzywdy. 31,5 mld dolarów kanadyjskich odszkodowania zostanie wypłacone ofiarom przymusowej asymilacji i chrystianizacji.

W XIX wieku rząd Kanady wraz z Kościołem katolickim utworzyły sieć setek szkół z internatem, do których przymusowo wysyłano dzieci Inuitów, Metysów i innych grup. W szkołach panowała powszechna przemoc, głodzenie, przemoc seksualna, fatalne warunki bytowe. Dzieci były często siłą odbierane od rodzin i umieszczane w placówkach jak najdalej od domu, by ucieczka była niemożliwa. Nauczyciele i duchowni kościoła katolickiego prześladowali dzieci i młodzież w skali dotąd niespotykanej. Brutalna przemoc była na porządku dziennym we wszystkich placówkach. Trenowano dzieci do ślepego posłuszeństwa, bito i poniżano. Dziś o ludziach którzy przetrwali pobyt w ośrodkach mówi się „ocaleńcy”.

Sprawa zaczęła wypływać na jaw 15 lat temu, kiedy posypały się oskarżenia o łamanie przez Kanadę praw człowieka i pozwy zbiorowe od rodzin i dzieci pokrzywdzonych.

Obejmując swój urząd prezydenta Justin Trudeau obiecał zająć się tą kwestią w trybie pilnym. Dojście do porozumienia i zaoferowanie wystarczającej kwoty zajęło mu jednak niemal 7 lat.

W 2015 roku powstał raport Komisji Prawdy i Pojednania, opisujący szokujące ze względu na swoją brutalność, ale przede wszystkim skalę, metody wychowawcze i działania kanadyjskiego systemu edukacji wobec rdzennych dzieci. Dzieci umierały z głodu, chorób i zimna. W Kanadzie odkryto już kilka miejsc z masowymi grobami dzieci, w których łącznie znaleziono ponad tysiąc ciał. Z pewnością takich miejsce będzie więcej.

31,5 mld dolarów kanadyjskich zostanie przekazane dzieciom i rodzinom pokrzywdzonym przez zbrodniczy system edukacyjno-kościelny. Przez 150 lat przez placówki przeszło kilkaset tysięcy dzieci, żadne nie bez szwanku. W reportażu Joanny Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda” można zapoznać się z tą historią, która zniszczyła rdzenną społeczność Kanady. Ostatnią tego typu placówkę zlikwidowano dopiero w 1996 roku.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.