Kanada pomoże w aborcji Ukrainkom, które uciekły do Polski

Opublikowano: 31.05.2022 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 777

Minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan mówi, że nakazał kanadyjskim urzędnikom na Ukrainie i w sąsiednich krajach, aby zapewniły „potrzebną pomoc” kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej od rosyjskich żołnierzy, w tym dostęp do aborcji, jeśli sobie tego życzą.

Powiedział, że ciężarnym ofiarom napaści na tle seksualnym, które uciekły z Ukrainy, gdzie aborcja jest legalna, do Polski, w której w większości przypadków (do wyjątków zalicza się m.in. gwałty) aborcja jest zakazana, można pomóc organizując podróż do innych krajów Europy. „Jesteśmy bardzo świadomi niektórych praw w innych krajach europejskich, zwłaszcza w Polsce, więc teraz poprzez naszych partnerów departament pracuje nad tym jak możemy wspierać te kobiety” – powiedział Sajjan w wywiadzie dla „The Canadian Press”.

Sajjan dodał, że Kanada będzie szanować prawa innych krajów, ale zauważył, że „nasi ludzie w terenie” znajdują sposoby, aby „z szacunkiem udzielać wsparcia kobietom”. Sajjan powiedział, że Ukrainki mogą potencjalnie nawet przyjechać do Kanady

Tymczasem Kanada, w ramach szerszych środków mających na celu zaradzenie przemocy na tle płci spowodowanej trwającą wojną, wysłała na Ukrainę zestawy dotyczące gwałtu, aby pomóc policji w zebraniu dowodów przeciwko rosyjskim żołnierzom, którzy dokonywali napaści seksualnych na kobiety i dziewczęta. Zestawy służą do przeprowadzania sądowych badań lekarskich ofiar napaści na tle seksualnym i zbierania dowodów.

Minister spraw zagranicznych Melanie Joly potwierdziła również, że 10 funkcjonariuszy RCMP pomagających w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie będzie prowadzić śledztwo w sprawie przemocy seksualnej wobec Ukraińców.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.