Kanada chce demokratycznych reform na Ukrainie

Opublikowano: 18.02.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1612

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly twierdzi, że poruszyła obawy Kanady dotyczące korupcji podczas swoich spotkań z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który ostatnio przetasował swoim rządem w związku z zarzutami o korupcję.

Joly powiedziała, że ​​poruszała tę kwestię kilka razy podczas swojej wizyty na Ukrainie w ciągu minionych dwóch dni, w tym podczas spotkań z Zełenskim i innymi urzędnikami najwyższej rangi.

„Podniosłem tę kwestię”, powiedziała Joly na konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty 16 lutego. „Ważne jest, aby Ukraińcy nadal walczyli o wolność, aby móc żyć w demokracji, aby wartości leżące u podstaw demokracji były chronione”.

Joly powiedziała, że oprócz rozmowy z Zełenskim ​​poruszyła kwestię korupcji również z najwyższym doradcą prezydenta, a także z prokuratorem generalnym Ukrainy i ministrem spraw wewnętrznych Ihorem Klymenko, który nadzoruje siły policyjne tego kraju. „[Kanada] jest bardzo zadowolona z faktu, że chociaż Ukraina koncentruje się na obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej, jest w stanie kontynuować demokratyczne reformy i rozprawić się z korupcją” – powiedziała Joly. „Będziemy nadal wywierać nacisk na Ukrainę w celu przeprowadzenia demokratycznych reform”.

Zmiany w rządzie Zełenskiego są odpowiedzią na obawy zachodnich sojuszników, którzy przekazują Ukrainie miliardy dolarów pomocy od początku rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku.

Zgodnie z komunikatem rządowym z 16 lutego, Kanada przeznaczyła ponad 5 miliardów dolarów na różne formy wsparcia dla Ukrainy, w tym ponad 2,6 miliarda dolarów na pomoc ogólną, ponad 1,2 miliarda dolarów na pomoc wojskową, 320 milionów dolarów na pomoc humanitarną, dodatkowe 96 milionów dolarów na pomoc rozwojową i ponad 68 milionów dolarów na bezpieczeństwo i program stabilizacyjny.

W styczniu Kanada ogłosiła zakupienie od USA dla Ukrainy zaawansowanego systemu rakiet ziemia-powietrze i związanej z nim amunicji oraz 200 transporterów opancerzonych Senator. Wkrótce potem podarowano cztery czołgi Leopard 2.

Podczas swojej wizyty Joly rozmawiała także z pierwszą damą Ukrainy Oleną Zełenską na temat poprawy reakcji na przemoc seksualną związaną z konfliktami. Joly przekazała ponad 21 milionów dolarów na wsparcie organizacji, które zajmują się tym problemem.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Canadian Press
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 18.02.2023 20:08

    wyrzucanie pieniędzy w błoto, Ukraina to najbardziej skorumpowany kraj w Europie, wspierani są niezainteresowani zakończeniem tej wojny złodzieje i podżegacze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.