Kamiński stanie na czele superministerstwa bezpieczeństwa?

Opublikowano: 13.06.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 396

W Polsce pojawi się superministerstwo do spraw bezpieczeństwa. Jego zwierzchnik i podlegające mu służby dostaną do ręki uprawnienia, których w Polsce po 1990 r. nie miał nikt.

Tak wynika z nieujawnionego do tej pory projektu ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, o którego szczegółach napisał dziś Onet. Przepisy te zakładają, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu zostaną połączone w jedną służbę o potężnych kompetencjach. ABN będzie zbierać wszelkie możliwe informacje związane z bezpieczeństwem państwa. Stanie się wywiadem, kontrwywiadem i formacją antyterrorystyczną, w przypadku wprowadzenia stanu wojennego – automatycznie jednostką wojskową. Uzyska wgląd we wszelkie informacje gromadzone o obywatelach, w tym w tajemnicę bankową. Do tego, podobnie jak do obserwacji obywatela, podsłuchiwania jego rozmów czy monitorowania aktywności w sieci teoretycznie potrzebna będzie zgoda Sądu Okręgowego w Warszawie. Jeśli jednak obecnemu rządowi uda się doprowadzić do końca plan podporządkowania sobie sądów, stanie się to zwykłą formalnością. Ponadto kontrola wymiaru sprawiedliwości nad działaniami służb będzie iluzoryczna.

ABN w zakresie inwigilowania dostanie zresztą większe możliwości, niż obecne służby. Jeśli ABW może to robić w celu „rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw”, to nowej superformacji wystarczy dostrzeżenie niejasnego „zagrożenia” – terrorystycznego, ekstremistycznego, „dla porządku konstytucyjnego”, „bezpieczeństwa narodowego”.

“Onet” podaje również, że projekt przygotowali ludzie z kręgu Mariusza Kamińskiego i to on właśnie, po jego przegłosowaniu, miałby być już nie koordynatorem służb specjalnych, a ministrem bezpieczeństwa narodowego, z nadzorem nie tylko nad potężną ABN. Minister bezpieczeństwa narodowego dostanie również prawo wydawania poleceń służbom wywiadu wojskowego (SKW i SW), a ich formalnego zwierzchnika, czyli ministra obrony narodowej, tylko o tym fakcie powiadomi.

Autorzy ustawy chcieliby również zlikwidować Kolegium ds. Służb Specjalnych i utworzyć zamiast niego Kolegium Szefów Służb Specjalnych. Obecnym organem kieruje premier – w pracach nowego braliby udział tylko szefowie poszczególnych służb, którzy ewentualnie mogliby zaprosić przedstawicieli prezydenta i rządu na posiedzenie. Mogli, ale nie musieliby.

Retorycznym pozostaje pytanie, jak pod zmianie ustawy premier mógłby realizować zapisaną obecnie w polskim prawie kontrolę nad specsłużbami. A także pytanie o to, do czego dąży PiS, reformując służby w sposób niespotykany w demokratycznych państwach.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

Ale lament… A google i tak więcej wie. Przykład – ostatnio wyszukiwane miejsca na komputerze pojawiają się jako sugestie na telefonie. Jakieś to wygodne! ABN to pikuś przy tym co korporacje (w szczególności google) wiedzą o nas. Windows 10 i jego telemetria… klawisze które się naciska nawet są uwzględnione…

piosk2
Użytkownik
piosk2

Jeśli chce się budować silne państwo, to stworzenie własnych zaufanych i silnych służb jest konieczne.
Pytanie tylko jak to wyjdzie, bo służby po PRLowskie mimo tego, że teoretycznie nie istnieją – mają wciąż wielką władzę pieniądze i wpływy. Czy nie uda im się storpedować i zinwigilować nowych służb?

Żyjemy w środku Europy gdzie, krzyżują się interesy wszystkich naszych sąsiadów oraz mocarstwa światowch i regionalnych. Stworzenie prawdziwych służb w naszym kraju wydaje mi się nie możliwe, a na pewno bardzo trudne. Jeśli to się uda to będę zdumiony. Najpewniej skończy się na kolejnym tworze trzyliterowym rozgrywanym i zinwigilowanym przez wszystkich wokoło.

ZIWK
Użytkownik

Patrząc się na zagrywki polityczne obecnej – zorganizowanej grupy przestępczej trzymającej władzę – bo nie można tego nazwać rządem… będzie to kolejne narzędzie w rękach posła do rozgrywania Polaków przeciwko Polakom.
Taka spec-agencja o nieskończonych uprawnieniach i działająca BEZ NADZORU to niebezpieczeństwo dla wszystkich.
Wystarczy jedna myśl i funkcjonariusze zaczną inwigilować dowolną osobę, która np. poddaje w wątpliwość aktualną epikryzę Antoniego “trotylenki” Macierewicza… Następnie “pojawią się” dokumenty dowodzące seryjnych gwałtów na dzieciach/ zdrady na rzecz Cesarstwa Środkowej Antarktydy/finansowania ISIS/… Do wyboru i do koloru…
I już człowiek taki jest skończony – bez prawa obrony, bez prawa do dowiedzenia własnej niewinności przed sądem, bez prawa do życia….

A teraz na czele tego UB będzie stał ułaskawiony (?) przestępca…
A jeśli zamiast niego będzie ktoś o jeszcze “lepszych” cechach?

Witamy w piekle…

Stanlley
Użytkownik

@ZWIK trolujesz tak sam z siebie czy ci za to płacą? Jaki przestępca? Człowiek który dostał 130 000 odprawy i ją odesłał bo uznał że to jest nieprzyzwoite by tyle zarabiać? Gdy raz odesłaną odprawę ABW znowu odesłało na konto przekazał pieniące do Caritas. Natomiast sprawę przeciw niemu prowadziła znana łapówkara.