Kamery w gabinetach ministrów?

Opublikowano: 26.10.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 807

Na pomysł zainstalowania kamer w gabinetach ministrów wpadł premier stanu Uttar Pradesh w Indiach. Pomysł jest godny nagłośnienia z jednego powodu – politykom inwigilacja się nie podoba, ale czy każdej inwigilacji nie powinno się zaczynać właśnie od nich?

“Dziennik Internautów” zwracał ostatnio uwagę na to, że każda inwigilacja kosztuje. Koszt jest niejako podwójny, bo traci się nie tylko pieniądze, ale i prywatność. Politycy najczęściej nie liczą się ani z naszymi pieniędzmi, ani z prywatnością, zatem inwigilację łatwiej jest wdrażać niż z niej rezygnować.

Można by było to zmienić, przyjmując jedną zasadę – każdą formę inwigilacji wprowadzajmy najpierw dla polityków, nawet nie ingerując w ich życie prywatne. Wystarczy lepiej zajrzeć w ich działalność zawodową, aby poczuli się oburzeni. Nikt nie lubi, gdy się go podgląda, każdy chce tylko podglądać innych.

Jak donosi “Mail Online India”, w Indiach premier stanu Uttar Pradesh podjął decyzję o zainstalowaniu kamer przemysłowych (CCTV) w gabinetach ministrów. Monitory pozwalające na śledzenie ministrów znajdowałyby się w pokoju kontrolnym, który miałby połączenie z jednostkami monitoringu w siedzibach ministerstw. Dzięki temu władze stanu Uttar Pradesh osiągnęłyby całkiem nowy stopień przejrzystości.

Premier Akhilesh Yadav może się kierować nie tyle chęcią zapewnienia przejrzystości, ile przypodobania się wyborcom przed wyborami do Lok Sabha – izby niższej indyjskiego parlamentu narodowego.

Motywy działania Yadava są dla nas mało istotne. Ciekawy jest sam pomysł monitorowania polityków, który już ma przeciwników wśród samych zainteresowanych. Źródła zbliżone do sprawy twierdzą, że pomysł indyjskiego polityka nie podoba się kilku ministrom, którzy mogą podnieść m.in. argument kosztowności takiego monitoringu. Zwolennicy kamer będą jednak mówić, że są one instalowane także dla bezpieczeństwa ministrów i pozwolą na zmniejszenie nakładów na ochronę. Ten argument jest istną klasyką, jeśli chodzi o inwigilację. Przecież zawsze liczy się bezpieczeństwo, prawda?

Pomysł indyjskiego polityka byłby godny naśladowania w krajach demokratycznych, ale z drobną modyfikacją. Obraz z kamer powinien być dostępny przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu do śledzenia w internecie. Wszyscy powinniśmy widzieć, kto i kiedy odwiedza członków rządu, co dzieje się w gabinetach urządzonych za nasze pieniądze itd. Przecież ministrowie nie mają nic do ukrycia, prawda?

Nie twierdzę, że kamery w gabinetach ministrów zapewnią pełną przejrzystość. Ciemne sprawki można wynieść poza gabinet. Chodzi raczej o pewną zasadę. Jeśli obywatele są w dzisiejszych czasach odzierani z prywatności tylko dlatego, że jest to technologicznie możliwe, tym bardziej powinno to dotyczyć polityków. Czując na karku oddech inwigilacji polityk, mógłby nieco inaczej patrzeć na jej problemy… a może się mylę?

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Takie_tam 26.10.2012 12:53

    Żeby się nie okazało, że przez cały czas na podglądzie będzie puste biurko ;))

  2. hybrid 26.10.2012 15:18

    (Komentarz usunięty. Naruszenie regulaminu punkt 8 – dublowanie komentarzy, wklejanie obszernych fragmentów. Jako, że zrobiłeś to na masową skalę, twoje konto zostaje zablokowane na miesiąc. Admin)

  3. papamobile 27.10.2012 11:17

    Gdyby tak unas… ale by się działo:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.