Kaliningrad bezprawnie należy do Rosji?

Opublikowano: 29.09.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1127

Jak wskazuje litewski publicysta, historyk i działacz polityczny Česlovas Iškauskas, zgodnie z decyzją Konferencji Poczdamskiej obwód kaliningradzki został przyznany Związkowi Sowieckiemu (którego kontynuatorem jest Rosja) jedynie do tymczasowej administracji. O jego ostatecznym statusie miała zdecydować konferencja pokojowa, która ostatecznie się nie odbyła.

Od lat toczą się dyskusje nad tym, czy obwód kaliningradzki nie powinien uzyskać większej niezależności od Rosji. Jak jednak uważa litewski publicysta, sama przynależność regionu do Rosji jest wątpliwa.

„Kwestia zachodniej granicy Związku Radzieckiego miała być ostatecznie rozstrzygnięta w traktacie pokojowym między aliantami na konferencji pokojowej zwołanej przez USA, Wielką Brytanię i Związek Radziecki w celu ostatecznego ustalenia statusu tej enklawy. Ale nie doszło do tego” – napisał Česlovas Iškauskas w swoim felietonie na łamach portalu Voruta.lt.

Ostateczne rozstrzygnięcie kwestii Kalinigradu miała zablokować zimna wojna. „W ten sposób północna trzecia część Prus Wschodnich znalazła się pod administracją ZSRR, co miało obowiązywać do czasu, gdy konferencja pokojowa postanowi w tej sprawie. Ponieważ Moskwa miała interes w tym, by tak się nie stało (Stalin powiedział Zachodowi, że wszyscy Niemcy uciekli z Królewca, więc nie ma potrzeby przywracania Prus), 50-letni okres administrowania został zamieniony na arbitralne włączenie tych ziem przez ZSRR raz na zawsze. Zachód był na to obojętny, konferencja nie odbyła się, bo rozpoczęła się zimna wojna” – wskazał Iškauskas.

Już kilkanaście lat temu politolog Raimondas Lopata zakwestionował moc prawną decyzji poczdamskich w stosunku do obwodu kaliningradzkiego. Za taką tezą ma optować także część historyków. Česlovas Iškauskas, pomimo przywołanych faktów, nie wierzy w możliwość podważenia statusu obwodu kaliningradzkiego.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Kresy.pl, Voruta.lt
Źródło: MediaNarodowe.com

9

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Prowokacja kaliningradzka

3 komentarze

  1. Stanlley 29.09.2022 14:53

    Na Litwinów trzeba uwazać – traktują okropnie mniejszość polską… Nienawiść do Polaków ma nawet odbicie w postrzeganiu historii – my Władysława Jagiełłę traktujemy jako króla z Litwy, który stał się bohaterem. Oni go traktują jak zdrajcę bo doprowadził o unii…

  2. sga 29.09.2022 16:30

    Niby Litwa miała takie obszary, a RP pociagnela ja w dol. Zwlaszcza elekcyjni.

  3. Baltazar Bombka 30.09.2022 09:01

    Gdyby miał zmienić właściciela, to Polska byłaby ostatnim krajem branym pod uwagę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.