Kaja Godek triumfuje

Opublikowano: 14.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1640

Wypowiedź Kai Godek, w której geje zostali nazwani zboczeńcami, sąd ocenił negatywnie, ale rozłożył ręce i stwierdził, że nie ma podstaw do ukarania twarzy polskiego ruchu antyaborcyjnego. 16 osób, które złożyły przeciwko Godek pozew o zniesławienie, czuje rozgoryczenie i bezsilność.

12 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Kaja Godek przekroczyła granice wolności słowa podczas swojego występu w Polsat News w maju 2018 r. Komentując wyniki referendum w Irlandii w sprawie legalizacji aborcji, Godek stwierdziła, iż Irlandia nie jest już krajem katolickim, skoro ma premiera-geja „który obnosi się ze swoją dziwną orientacją” i pokazuje publicznie „zboczenie”. Prowadząca rozmowę Agnieszka Gozdyra dopytała: „Czy to znaczy, że pani zdaniem mężczyzna homoseksualny jest zboczeńcem?”. Godek potwierdziła.

Słowa liderki polskich ruchów antyaborcyjnych oburzyły polską społeczność LGBT. Szesnaście osób – aktywiści, prawnicy, artyści, dziennikarze – które do tej społeczności przynależą, pozwało Godek o naruszenie dóbr osobistych (art. 24 kodeksu cywilnego). W pierwszej instancji przegrali.

„Sąd skrytykował słowa pozwanej, ale uznał, że nie ma bezpośredniego połączenia z naruszeniem dóbr osobistych poszczególnych osób, które do tej grupy należą. Powołał się przy tym na orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym SN uznał, że można naruszyć dobra osobiste odnosząc się w nienawistny sposób do grupy osób, ale wówczas grupa musi być ściśle określona, najlepiej z członkostwem” – wyjaśniał jeden z powodów, profesor prawa Jakub Urbanik. Rozgoryczeni pomysłodawcy pozwu pytają zatem – czy mają założyć oficjalny klub gejów i lesbijek, z legitymacjami, by polskie państwo zaczęło reagować, gdy padają ofiarami mowy nienawiści?

Sąd stwierdził, że skoro Godek wypowiedziała się w taki a nie inny sposób o grupie ludzi, ale nie o jasno sprecyzowanych osobach, to tym, którzy czują się obrażeni, pozostają „inne środki prawne”. 16 powodów i powódek nie za bardzo jednak wyobraża sobie, jakie środki w polskim państwie mógłby okazać się skuteczne. Gdy inne osoby próbowały wszcząć sprawę karną w sprawie tych samych słów Godek, postępowanie szybko umorzono. Na razie powodowie i powódki zamierzają się odwoływać do Sądu Najwyższego. Potem może do Strasburga.

Aktywiści i aktywistki LGBT od dawna wskazują na związek pogardliwych i agresywnych słów z fizyczną przemocą. „Sąd, nie dopuszczając nawet do przesłuchania nas, uniemożliwił mi opisanie tego, co mnie spotyka na ulicy, kiedy idę z moją partnerką, opowiedzenia o wyzwiskach, o atakach, o odrzuceniu przez osoby bliskie. Tego doświadczam właśnie po wypowiedziach takich jak Kai Godek. Te wypowiedzi powodują realne straty u konkretnych osób – powiedziała „Gazecie Wyborczej” powódka Aleksandra Muzińska, aktywistka LGBT.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. duchtesciowej 14.01.2021 19:20

    A spróbuj tylko obrazić “uczucia religijne” jakiegoś kato-dzbana… Równi i równiejsi. Świat to gó*no.

  2. mackadmin 14.01.2021 20:07

    WOLNOSC WYPOWIEDZI w konstytucji nie jest po to aby chronic te czesc Twoich pogladow, ktora jest zgodna z wyobrazeniem i oczekiwaniami twojego oponenta, bo to nie wymaga prawnej ochrony… ale jest tak po to aby chronic twoje prawo do swobodnej, nieskrepowanej ekspresji twoich pogladow i uczuc. – i dziala to w dwie strony!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.