Kaczyński zmieni mapę Polski?

Opublikowano: 07.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej partii w Siedlcach zapowiedział powstanie nowego województwa Warszawa.

Jego zdaniem, pomysł ten rozwiąże problem zawyżania przez stolicę wskaźników, według których Unia Europejska przyznaje środki finansowe. Byłoby to 17. województwo na mapie Polski. Przypomnijmy, że w Polsce od 1999 roku jest 16 województw, a przed reformą administracyjną było 49.

„Po prostu trzeba będzie zrobić w ten sposób, że będzie województwo Warszawa i okolice i województwo mazowieckie (…) my chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów” – stwierdził.

Na takie rozwiązanie nie zgadza się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. „Nie ma żadnych ekonomicznych, czy europejskich przesłanek do tego, żeby niszczyć budowaną od ponad 20 lat wspólnotę województwa mazowieckiego, wspólnotę samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców (…) nie dopuścimy do tego!” – zauważa.

„To jest absolutnie destrukcyjny pomysł i zdecydowanie się temu przeciwstawiamy” – mówi z kolei marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. „To są pomysły, które powtarzają się co wybory. Są adresowane do ludzi, którzy być może nie rozumieją, że dzisiaj Mazowsze, to jest jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich, że taki podział oznaczałby cofnięcie się w rozwoju” – podkreśla.

Podobne pomysły pojawiały się wiele lat temu, mówiono również np. o utworzeniu województw częstochowskiego i środkowopomorskiego. „Chcemy przystąpić do szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, ponieważ słyszymy różne głosy z Koszalina i Częstochowy. W większości lokalne elity są za tym, żeby tak zrobić” – mówił rok temu premier Polski Mateusz Morawiecki.

Zapowiedzi jednak nie przerodziły się w czyny.

Zdjęcie: pwlodkowski (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o