Kaczyński zapowiada, że wojsk USA w Polsce będzie więcej

Opublikowano: 05.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 8

Szef MSZ Białorusi Władimir Makej powiedział, że Mińsk uważa za „błędne” plany odnośnie zwiększenia obecności wojskowej USA na terytorium sąsiadujących z republiką państw, między innymi w Polsce. „Uważamy za duży błąd plany zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na terytorium sąsiednich państw, między innymi na terenie Polski” – powiedział Makej na seminarium „Dziesięć Lat Partnerstwa Wschodniego: rezultaty i perspektywy”. Jak zaznaczył minister, taka obecność wojskowa naruszy równowagę sił w regionie.

„Prawdę powiedziawszy nie rozumiemy, jaki mają w tym cel, na czym on polega. Na przeciwstawieniu się zagrożeniu? Ale przecież to nie do pomyślenia, żeby w XXI wieku, przy obecnym poziomie zbudowanego w regionie potencjału militarnego, ktoś odważył się wywołać bezpośredni konflikt zbrojny” – podkreślił Makej. Jak dodał, zwiększenie potencjału wojskowego w pobliżu granic republiki „z dużym prawdopodobieństwem wywołałoby kroki odwetowe po drugiej stronie granicy (po stronie rosyjskiej – red.)”. „Czy to jest komuś potrzebne w obecnej sytuacji? W najmniejszym stopniu jest to potrzebne nam, Białorusinom… Ale jednocześnie mamy konkretne zobowiązania sojusznicze w sferze wojskowo-politycznej, zobowiązania w ramach bezpieczeństwa zbiorowego, których będziemy oczywiście przestrzegać” – powiedział minister spraw zagranicznych Białorusi.

Tymczasem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym dla polskich mediów odniósł się do zwiększenia kontyngentu amerykańskich wojsk na terytorium Polski. Polityk podkreślił, że już teraz sama ich obecność znacząco zwiększa bezpieczeństwo Polaków. „Wojsk amerykańskich będzie w Polsce więcej, ich obecność wyraźnie zwiększa nasze bezpieczeństwo”. Dodał również, że nie będzie to obecność wyłącznie symboliczna, bo amerykańskich żołnierzy rzeczywiście będzie w Polsce więcej – informuje portal wnp.pl.

Kaczyński odniósł się także do pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy o powstaniu Fortu Trump. Prezes niejednoznacznie odpowiedział, że nie jest pewien, czy pomysł zostanie zrealizowany. Nie do końca też przekonuje go nazwa dla tego przedsięwzięcia. „(…) może nazwa jest nie najlepiej wymyślona. Natomiast wojska amerykańskie są w Polsce i sądzę, że będzie ich więcej. Chociaż nie ma w tej chwili powodu sądzić, że to będą jakieś wielkie siły” – podsumował polityk.

Wcześniej Polska zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmieszczenie na swoim terytorium stałej amerykańskiej bazy wojskowej, Warszawa jest gotowa wydać na ten cel około 1,5-2 mld dolarów. Baza miałaby powstać na zasadzie umowy dwustronnej, a nie w ramach NATO. Prezydent Polski zaproponował także nazwę – „Fort Trump”. Obecnie na terytorium Polski stacjonuje ok. 4,5 tys. wojskowych USA – w składzie amerykańskiej brygady pancernej i wielonarodowej grupy batalionowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,40 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
FreeMan
Użytkownik
FreeMan

@Admin WM
Nic dziwnego. Ile razy Polska zapraszała obce wojska źle na tym mieszkańcy wychodzili.
Poczynając na Krzyżakach a na Armii Radzieckiej kończąc.
Zresztą nie wiadomo jaki USA mają interes w tym rozmieszczaniu, a trzeba wiedzieć że stany nawet jałmużny nie dają jeśli nie mają w tym interesu.

maj cher
Użytkownik
maj cher

Większość czyli Zwykli Ludzie mają do powiedzenia, nie tylko w tym temacie, tyle co … za okupacji. Taki skonstruowano i narzucono nam system “demokratyczny”.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Musi będą to oddziały superwyspecjalizowane w ultra szybkiej ewakuacji z terytorium Polski…

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Jaki interes? Chociażby gigantyczne bogactwa naturalne, jeszcze nieskażone ziemie i biliony, które są i będą pompowane z Polski do USA.

Hugo
Gość
Hugo

Szwęda, z tymi surowcami byłbym bardzo ostrożny.Większość z nich znajdują się na terenach ziem niemieckich.W przyszłości Polska może zapłacić ogromne odszkodowania bo te ziemie Polska posiada nielegalnie i niezgodnie z prawem miedzynarodowym. To byłą samowola Rosji i USA.Niemcy tych ziem nigdy się nie zrzekły a w konstytucji jest stwierdzenie, że te ziemie znajdują się chwilowo pod polskim zarządem. USA to bankrut, który powoli traci swoje wpływy i rozpaczliwie próbuje ratować sytuacje militarną agresją lub szantażem. Sytuacja zakończy się bankructwem i upadkiem USA.Wtedy w Europie powstaną nowe porządki.Oczywiście nie stanie się to jutro ale perspektywa bankructwa USA to około 7-8 lat.

Crash
Użytkownik
Crash

@Hugo

A konferencja dwa plus cztery?

niektóre postanowienia:

“Zjednoczone Niemcy obejmą obszar RFN i NRD oraz obie części Berlina.
Obecne granice są ostateczne, tzn. Niemcy zrzekają się roszczeń wobec innych krajów (granica na Odrze i Nysie zostaje potwierdzona).
Niemcy potwierdzają uznanie pokoju i rezygnują z broni atomowej, chemicznej i biologicznej.
Wielkość niemieckiej armii zostanie zredukowana z 500 do 370 tys. żołnierzy.
ZSRR wycofa swoje wojska z NRD najpóźniej do 1994 roku.
Na terenie NRD nie mogą stacjonować wojska NATO oraz nie można umieszczać tam rakiet ani broni jądrowej.
Zakończenie podziału Berlina.
Zjednoczone Niemcy uzyskają pełną suwerenność.”

donkey
Użytkownik
donkey

Białorusini troszczą się Polskę bardziej niż polskojęzyczne władze :D
Istny kabaret.

donkey
Użytkownik
donkey

Jeszcze Polska ma za to płacić…. to tak jakby dziwka płaciła klientowi :D

Hugo
Gość
Hugo

Witaj Crash, umowa 2+4 prawnie nie zastępuje traktatu pokojowego. Ta umowa to cwaniactwo i mydlenie oczu.Niemcy w tej umowie nie występują jako kraj suwerenny. USA od 70 lat odmawiają podpiasania traktatu pokojowego z Niemcami bo mają z tego niesamowite korzyści. W kwestii prawnej w niemieckim prawie na poziomie landowym nadal istnieją amerykańskiej ustawy okupacyjne, które wymagają amerykańskiego zezwolenia w wielu ważnych dziedzinach.Żeby zwykły człowiek nie rozpoznał tego przekrętu, celowo wymazano te ustawy z prawa krajowego wprowadzająsc do poziomu prawa landowego.Landy w Niemczech mają daleko posuniętą samodzielność.Niemcy są krajem związkowym.W 1993 roku dawny minister spraw zagranicznych Genscher (człowiek Bilderbergów) wymeldował w ONZ Bundesrepublik Deutschland z rejestru państw i wprowadził nazwe Germany.Ta nazwa potwierdza niepaństwowy status Niemiec i nie ma pokrycia w konstytucji. Połączenie RFN i NRD nie oznacza całego połączenia Niemiec.Konstytucja określa to mówiąc, że Niemcy będą zjednoczonym państwem w momencie kiedy powrócą do niego wszystkie utracone ziemie.Utracone ziemie to też Pomorze, Śląsk, Alzacja i inne sporne tereny przy granicy francuskiej i czeskiej oraz obecny Kaliningrad.Z tym ostatnim sytuacja jest trochę inna bo Rosja proponowała oddanie Kaliningradu na początku lat 90-tych i doszło do bilateralnych porozumień w tym zakresie po przez NRD (RFN jest prawnym spadkobiercą), które w świetle prawa miedzynarodowego i Karty ONZ było państwem suwerennym .Po odzyskaniu tych wszystkich ziem konstytucja nakazuje przeprowadzenie referendum nad przyjęciem przez społeczeństwo konstytucji i ustanowienie suwerennego państwa.Należy przypomnieć, że aktualna konstytucja nie ma społecznego mandatu bo nie została zatwierdzona w drodze referendum. W tym świetle zobowiązania Niemiec w umowie 2+4 nie są prawnie wiążące.Ta umowa była amerykańską cwaniacką inicjatywą w celu otworzenia szerszej drogi do działań wojskowych i przebywania wojska amerykańskiego w Niemczech jako już niby nie okupanta.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@A .WM prawda . A gdy obcego wojska będzie jeszcze więcej , robi się niebezpiecznie dla cywilów, wojna wisi w powietrzu ? Nawa; fort trumn , będzie odpowiednia !

Fenix
Użytkownik
Fenix

Więcej obcego wojska w swoim kraju , i robi się niebezpiecznie dla cywili.