Kaczyński zapowiada, że wojsk USA w Polsce będzie więcej

Opublikowano: 05.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 334

Szef MSZ Białorusi Władimir Makej powiedział, że Mińsk uważa za „błędne” plany odnośnie zwiększenia obecności wojskowej USA na terytorium sąsiadujących z republiką państw, między innymi w Polsce. „Uważamy za duży błąd plany zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na terytorium sąsiednich państw, między innymi na terenie Polski” – powiedział Makej na seminarium „Dziesięć Lat Partnerstwa Wschodniego: rezultaty i perspektywy”. Jak zaznaczył minister, taka obecność wojskowa naruszy równowagę sił w regionie.

„Prawdę powiedziawszy nie rozumiemy, jaki mają w tym cel, na czym on polega. Na przeciwstawieniu się zagrożeniu? Ale przecież to nie do pomyślenia, żeby w XXI wieku, przy obecnym poziomie zbudowanego w regionie potencjału militarnego, ktoś odważył się wywołać bezpośredni konflikt zbrojny” – podkreślił Makej. Jak dodał, zwiększenie potencjału wojskowego w pobliżu granic republiki „z dużym prawdopodobieństwem wywołałoby kroki odwetowe po drugiej stronie granicy (po stronie rosyjskiej – red.)”. „Czy to jest komuś potrzebne w obecnej sytuacji? W najmniejszym stopniu jest to potrzebne nam, Białorusinom… Ale jednocześnie mamy konkretne zobowiązania sojusznicze w sferze wojskowo-politycznej, zobowiązania w ramach bezpieczeństwa zbiorowego, których będziemy oczywiście przestrzegać” – powiedział minister spraw zagranicznych Białorusi.

Tymczasem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym dla polskich mediów odniósł się do zwiększenia kontyngentu amerykańskich wojsk na terytorium Polski. Polityk podkreślił, że już teraz sama ich obecność znacząco zwiększa bezpieczeństwo Polaków. „Wojsk amerykańskich będzie w Polsce więcej, ich obecność wyraźnie zwiększa nasze bezpieczeństwo”. Dodał również, że nie będzie to obecność wyłącznie symboliczna, bo amerykańskich żołnierzy rzeczywiście będzie w Polsce więcej – informuje portal wnp.pl.

Kaczyński odniósł się także do pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy o powstaniu Fortu Trump. Prezes niejednoznacznie odpowiedział, że nie jest pewien, czy pomysł zostanie zrealizowany. Nie do końca też przekonuje go nazwa dla tego przedsięwzięcia. „(…) może nazwa jest nie najlepiej wymyślona. Natomiast wojska amerykańskie są w Polsce i sądzę, że będzie ich więcej. Chociaż nie ma w tej chwili powodu sądzić, że to będą jakieś wielkie siły” – podsumował polityk.

Wcześniej Polska zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmieszczenie na swoim terytorium stałej amerykańskiej bazy wojskowej, Warszawa jest gotowa wydać na ten cel około 1,5-2 mld dolarów. Baza miałaby powstać na zasadzie umowy dwustronnej, a nie w ramach NATO. Prezydent Polski zaproponował także nazwę – „Fort Trump”. Obecnie na terytorium Polski stacjonuje ok. 4,5 tys. wojskowych USA – w składzie amerykańskiej brygady pancernej i wielonarodowej grupy batalionowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. maj cher 05.06.2019 17:18

  Większość czyli Zwykli Ludzie mają do powiedzenia, nie tylko w tym temacie, tyle co … za okupacji. Taki skonstruowano i narzucono nam system “demokratyczny”.

 2. Szwęda 05.06.2019 17:20

  Musi będą to oddziały superwyspecjalizowane w ultra szybkiej ewakuacji z terytorium Polski…

 3. Szwęda 05.06.2019 17:22

  Jaki interes? Chociażby gigantyczne bogactwa naturalne, jeszcze nieskażone ziemie i biliony, które są i będą pompowane z Polski do USA.

 4. donkey 06.06.2019 12:33

  Białorusini troszczą się Polskę bardziej niż polskojęzyczne władze 😀
  Istny kabaret.

 5. donkey 06.06.2019 12:37

  Jeszcze Polska ma za to płacić…. to tak jakby dziwka płaciła klientowi 😀

 6. Fenix 07.06.2019 09:35

  @A .WM prawda . A gdy obcego wojska będzie jeszcze więcej , robi się niebezpiecznie dla cywilów, wojna wisi w powietrzu ? Nawa; fort trumn , będzie odpowiednia !

 7. Fenix 08.06.2019 09:09

  Więcej obcego wojska w swoim kraju , i robi się niebezpiecznie dla cywili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.