Już nie starcza pieniędzy na emerytury

Opublikowano: 03.08.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1456

Najwyższa Izba Kontroli pokazuje, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął środki Otwartych Funduszy Emerytalnych. I zaznacza, że na bieżące emerytury nie starcza już pieniędzy, a deficyt wciąż będzie się powiększał.

Funkcjonujący w Polsce od 1999 r. powszechny system emerytalny opiera się na dwóch obowiązkowych filarach – repartycyjnym (ZUS), czyli systemie, w którym zbierane składki społeczne płacone przez obecnie pracujących są wypłacane aktualnym emerytom – oraz na filarze kapitałowym (OFE) zasilanym częścią składki ubezpieczenia społecznego płaconej przez obecnie pracujących i przekazywanej na ich indywidualne konta w funduszu emerytalnym.

NIK podkreśla, że już teraz odprowadzane przez osoby aktywne zawodowo składki nie są w stanie pokryć bieżących wypłat. Powstały w ten sposób deficyt pokrywany jest z budżetu państwa i stanowi obecnie poważne obciążenie dla finansów publicznych, ponieważ udzielane przez budżet dotacje i pożyczki powiększają dług publiczny.

Izba nie ma wątpliwości co do tego, że to wzrost deficytu sektora finansów publicznych stanowił główną przesłankę do wprowadzenia zmian w OFE, a w konsekwencji przejęcie przez ZUS aktywów OFE o wartości 153,2 mld zł.

Mimo przewidywanego zwiększenia wpływów z tytułu składek, a także przenoszenia środków w ramach tzw. suwaka, ZUS przewiduje dalszy wzrost deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Pogłębiający się deficyt FUS wskazuje, że w dłuższej perspektywie, bez wsparcia z budżetu państwa, może nie wystarczyć środków na wypłatę świadczeń emerytalnych.

Jak zaznacza Izba, głównymi przyczynami zapaści są z jednej strony niski wskaźnik urodzeń i emigracja, a z drugiej wchodzenie w wiek emerytalny roczników z wyżu demograficznego po 1945 r. oraz wydłużanie się życia Polaków.

Autor: mg
Na podstawie: nik.gov.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Strangersama 03.08.2014 11:37

  “[…]głównymi przyczynami zapaści są[…]”
  oraz trwonienie pieniędzy przez ZUS

 2. MilleniumWinter 03.08.2014 21:16

  NIK takie bzdury twierdzi?
  Nic dziwnego że mamy sytuację jaką mamy skoro organ kontrolny nie wie że pieniądze z OFE wcale nie zasiliły konta ZUS.

 3. jegor 03.08.2014 21:24

  @ Kat1 – podziwiam Twoją wiarę w OFE. Jest wyznawany dogmat, że dopiero długoterminowe korzystanie z OFE może dać satysfakcjonujące rezultaty. Ja w to nie wierzę. Po pierwsze mało kto żyje 200-300 lat, aby faktycznie po tylu latach taki emeryt mógł się cieszyć znaczącą emeryturą. Po drugie – wyobraź sobie, że OFE pojawiło się wraz z tzw. “wolnością” i już jak tylko wystartowała giełda OFE zainwestowały pieniądze w pierwsze giełdowe spółki. Przypomnę – były to Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable, Exbud. Pytanie – ile dziś są warte akcje tych spółek – po 23 latach od giełdowego debiutu i dynamicznego, świetlanego rozwoju Polski?

 4. norbo 04.08.2014 19:51

  @MilleniumWinter, przywracasz mi wiarę w ludzkość, piwko dla ciebie 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.