Już co piąty Polak ma ponad 60 lat

Opublikowano: 30.01.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 975

Główny Urząd Statystyczny ogłosił wstępne wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku spisu powszechnego. Odnotowano w nim niewielki spadek liczby ludności w porównaniu do statystyk sprzed dekady. Wyraźnie widoczne jest starzenie się naszego społeczeństwa, bo już co piąty Polak ma więcej niż 60 lat.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w naszym kraju trwał od początku kwietnia do końca września ubiegłego roku. Podczas zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim III Kongresu Demograficznego zaprezentowano jego jeszcze wstępne wyniki. Prezes GUS Dominik Rozkrut podał więc, że liczba ludności w Polsce według stanu na 31 marca to dokładnie 38 179 800 osób.

Tym samym można mówić o niewielkim spadku w porównaniu do wyników spisu powszechnego z 2011 roku. Wówczas liczba ludności naszego kraju wynosiła dokładnie 38 511 824 osób. Polacy jednak cały czas się starzeją. Obecnie jedna piąta ludności ma powyżej 60 lat, a osób w wieku poprodukcyjnym w ciągu dekady przybyło o blisko 28 proc.

Liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, czyli znajdujących się w przedziale 0-17 lat, spadła od spisu powszechnego w 2011 roku z 18,7 proc. do 18,2 proc.

Według wstępnych wyników w ciągu dekady zwiększyła się liczba mieszkań. Na dzień 31 marca 2020 roku było ich w Polsce blisko 15,2 miliona, co oznacza wzrost ich liczby o 1,7 miliona (12,6 proc.). O blisko 18 proc. powiększyła się także ich łączna powierzchnia.

Na podstawie: 300polityka.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.