Juno przeleciała nad Wielką Czerwoną Plamą

Opublikowano: 14.07.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 768

Sonda Juno zakończyła bliski przelot przy Jowiszu i Wielkiej Czerwonej Plamie. Wszystkie instrumenty Juno działały poprawnie i zbierały dane, które są teraz przesyłane na Ziemię. Kolejny przelotu Juno w pobliżu Jowisza zaplanowano na 1 września. “Przez wiele generacji ludzie zastanawiali się nad naturą Wielkiej Czerwonej Plamy. Teraz w końcu zobaczymy, jak burza ta wygląda z bliska” – mówi Scott Bolton, główny badacz misji Juno.

Wielka Czerwona Plama to stały antycyklon o szerokości 16 000 kilometrów stale monitorowany od 1830 roku. Wiadomo, że wieje on od ponad 350 lat. Wydaje się, że ostatnio Plama się zmniejsza.

Sonda Juno osiągnęła peryjowium – punkt na orbicie Jowisza znajdujący się najbliżej środka planety – 10 lipca. Znajdowała się wówczas około 3500 kilometrów nad pokrywą chmur. Przeleciała dokładnie nad Wielką Czerwoną Plamą, lecąc nad jej chmurami przez około 9000 kilometrów.

Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku z Przylądka Canaveral. Podczas swojej misji sześciokrotnie zbliżała się do pokrywy chmur Jowisza nawet na odległość 3400 kilometrów, badając obszary znajdujące się poniżej chmur oraz zorze, by w ten sposób poznać atmosferę i magnetosferę planety oraz jej strukturę i początki.

Wstępne wyniki uzyskane przez Juno wskazują, że Jowisz to bardzo niespokojny świat z intrygującą, złożoną strukturą, bardzo energetycznymi zorzami polarnymi i potężnymi cyklonami.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maciek 14.07.2017 22:57

    Dużo się dowiedzieliśmy od 1830. Jest 2017r w 1984 miałem jedno zdjęcie z filmu odyseja kosmiczna 2001. Trzymałem je jak relikwię. Po transformacji ustrojowej w końcu obejrzałem ten film. Już czułem że coś jest nie tak. Bo były lata 90 a na lot do Jowisza się nie zanosiło. Jest 2017 a am jakaś puszka lata i niby ma jakieś urządzenia. I plama się zmniejszyła…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.