Jordania i Izrael będą razem ratować Morze Martwe

Opublikowano: 07.12.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 778

Izrael i Jordania zaprezentowały wspólny plan budowy kanału od Morza Czerwonego do Morza Martwego. Kanał ma dostarczać wodę pitną dla Izraelczyków, Jordańczyków i Palestyńczyków oraz zasilić słynne słone jezioro.

Projekt uzgodniony w lutym ma zostać zakończony w ciągu pięciu lat. Dzięki inwestycji będzie można pompować rocznie do 100 milionów metrów sześciennych wody morskiej z Morza Czerwonego, znajdującego się między Afryką i Azją, do Morza Martwego. Ponadto, dodatkowe 30-50 mln metrów sześciennych wody pitnej rocznie będzie zarezerwowanych dla izraelskiego miasta Ejlat i innych południowych społeczności Izraela, a 30 mln metrów sześciennych dla południowych regionów Jordanii.

Zakład odsalania w jordańskim mieście Akaba ma produkować wodę pitną. Cały projekt będzie współfinansowany przez Bank Światowy i USA. Izraelska gazeta „Haaretz” poinformowała w lutym, że Palestyńczycy będą mieli możliwość zakupu dodatkowych 30 mln metrów sześciennych wody z Izraela.

Izraelski minister spraw wewnętrznych Silvan Shalom oraz jordański minister Woda Hazim Naser ogłosili wart 800 milionów dolarów przetarg na realizację projektu.

„Dziś zrobiliśmy dodatkowy historyczny krok, żeby uratować Morze Martwe”, powiedział Shalom w Jordanii. „Jutro zostanie ogłoszony wspólny międzynarodowy przetarg, który jest dowodem współpracy pomiędzy Izraelem i Jordanią, i odpowiedzią dla tych, którzy poddawali w wątpliwość, czy projekt kanału dojdzie do skutku”.

W 1994 roku jordański król Husajn i premier Izraela Icchak Rabin podpisali traktat pokojowy, który zakończył 46 lat wojny. Jordania, obok Egiptu, jest jednym z niewielu państw arabskich, które budują bliskie relacje z Izraelem, współpracują z nim w dziedzinie bezpieczeństwa i ekonomii.

Morze Martwe jest najniżej położonym miejscem na Ziemi – 427 metrów poniżej poziomu morza. Poziom wody w jeziorze opada o metr rocznie. Jezioro jest bardzo popularne wśród turystów. Ze względu na duże zasolenie z łatwością można się unosić na jego powierzchni, a wysoka zawartość soli mineralnych w wodzie i glinkach ma właściwości lecznicze.

Autorstwo: Xsara
Na podstawie: NewsWeek.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. cinq2 07.12.2015 08:57

  Hahaha śmieszne… współfinansuje (chyba zapłaci) Bank Światowy i USA.
  Na dodatek za pieniądze podatników reszty świata.

 2. argos1 07.12.2015 09:14

  Cytat:
  “Cały projekt będzie współfinansowany przez Bank Światowy i USA. Izraelska gazeta „Haaretz” poinformowała w lutym, że Palestyńczycy będą mieli możliwość zakupu dodatkowych 30 mln metrów sześciennych wody z Izraela.”
  …Palestyńczycy będą mieli możliwość zakupu…, zakupu…, ZAKUPU! – zapewne po bardzo “atrakcyjnej” cenie.

  @cinq2
  Bardzo trafne spostrzeżenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.