Jordania bliska zmiany prawa chroniącego gwałcicieli

Opublikowano: 01.05.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 630

Królestwo Jordanii, będące jednym z najwierniejszych sojuszników państw zachodnich na Bliskim Wschodzie, dopiero teraz jest bliskie zmiany prawa chroniącego gwałcicieli. Dotychczas można było uniknąć kary więzienia za ten czyn jeśli poślubiło się swoją ofiarą.

Organizacje broniące praw kobiet w Jordanii twierdzą, że po ponad dziesięciu latach lobbingu z ich strony, kraj ten jest bliski zmiany artykułu 308 kodeksu karnego. Przewiduje on, iż osobie oskarżonej o gwałt na kobiecie wybaczona zostanie wina, jeśli poślubi ona swoją ofiarę o ile jest ona w wieku pomiędzy 15 a 18 lat. Prawo to ma swoich obrońców, którzy twierdzą, że chodzi w nim o ochronę kobiet i pilnowanie ich honoru, ale zdaniem parlamentarzystek zmiana ustawodawstwa najprawdopodobniej nastąpi.

Przegląd kodeksu karnego stworzonego w 1960 r. nakazał bowiem specjalnej komisji jordański król Abd Allah II ibn Husajn, który powołał ją w ubiegłym roku. W lutym rekomendowała ona odpowiednie zmiany w dotychczasowym prawodawstwie, natomiast w zeszłą niedzielę jej stanowisko poparł jordański rząd pod przywództwem Hani al-Mulkiego.

Jordania będąca jednym z najwierniejszych sojuszników państw zachodnich w regionie Bliskiego Wschodu dołączyłaby tym samym do dwóch krajów na tym obszarze, które jak dotychczas zdecydowały się na zniesienie podobnego prawa, a więc do Egiptu i Maroka. W Jordanii dalej jednak obok prawa państwowego istnieje prawo szariatu.

Na podstawie: AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. polach 01.05.2017 14:26

  Apel aby utrzymać portal!!!
  Nie rozumiem dlaczego jest nas tyle koło 2000 użytkowników ma konta, czytają ludzie artykuły, komentują macie tu wszystko Video , Radio za free itp, a kilka pln żal wpłacić aby WM działało nadal??? co z wami ??? A Admin siedzi i pracuje od 10 lat i nadal co raz musi robić apele aby portal nie padł!!! dziś wpłaciłem 44 pln a wy ile?Jak bym miał więcej kasy to bym co mc cały koszt pokrył, bo mi wstyd za was.( prócz tych co to rozumieją i dają ile mają)

  Sława!!!

 2. Szurnięty Mędrzec 03.05.2017 01:36

  @polach – Aż się zalogowałem. Oczywiście pomogę, kiedy zbiórka będzie zagrożona, ale skoro jest jak jest nie zamierzam interweniować. Ostatnio rzadko kiedy zaglądam na portal aż szkoda, przez 2 lata codziennie odwiedzałem stronę, kosztowało mnie to jednak sporo czasu który wolałem poświęcić na coś innego. A tak mnie pan panie nie przekonasz, bym przekazał jakieś środki na prowadzeniu portalu, robisz pan to źle. Pozdrawiam.

  Sława (ale za co?).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.