Jesteśmy ludźmi dzięki „śmieciowemu DNA”?

Opublikowano: 09.11.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1778

Szympansy to najbliżsi żyjący krewni Homo sapiens. Linie ewolucyjne obu gatunków rozeszły się przed około 6 milionami lat, dzięki czemu obecnie istnieją Pan troglodytes i Homo sapiens. Nasze DNA jest bardzo do siebie podobne, a naukowcy z Uniwersytetu w Lund postanowili dowiedzieć się, które fragmenty DNA odpowiadają za to, że nasze mózgi pracują odmiennie.

Do pracy przystąpili zaś w sposób odmienny od innych grup naukowych. „Zamiast badać żyjących ludzi i szympansy, wykorzystaliśmy komórki macierzyste. Zostały one pozyskane z komórek skóry i przeprogramowane przez naszych kolegów w Niemczech, USA i Japonii. My rozwinęliśmy je w komórki mózgowe, a następnie je badaliśmy” – mówi profesor Johan Jakobsson, który kierował pracami.

Uczeni porównali wyhodowane przez siebie komórki mózgowe człowieka i szympansa i zauważyli, że oba gatunki w odmienny sposób wykorzystują część DNA, co wydaje się odgrywać znaczącą rolę w rozwoju mózgu.

Naukowcy ze zdumieniem zauważyli, że różnice występowały w strukturalnych wariantach DNA, zwanych „śmieciowym DNA”. To DNA niekodujące, długie powtarzalne sekwencje o których przed długi czas sądzono, że nie odgrywają żadnej funkcji. DNA niekodujące stanowi aż 98% naszego genomu. Nie koduje ono białek, mRNA, tRNA ani rRNA. Wydaje się całkowicie bezużyteczne, co jest o tyle zaskakujące, że nawet u bakterii DNA niekodujące stanowi zaledwie 20% genomu. U nas zaś niemal cały genom. W ostatnich latach kolejne badania pokazują, że odgrywa ono jednak pewną rolę, w związku z czym termin „śmieciowe DNA” jest coraz rzadziej używany.

„Dotychczas naukowcy szukali odpowiedzi na postawione przez nas pytania w tej części DNA, w której kodowane są białka. Badali więc te pozostałe 2% DNA oraz same białka, poszukując w nich odpowiedzi” – dodaje Jakobsson.

To wskazuje, że genetyczne podstawy ewolucji ludzkiego mózgu są znacznie bardziej złożone, niż sądzono i że odpowiedź nie leży w 2% naszego DNA. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że to, co odpowiada za ewolucję naszego mózgu, jest ukryte w słabo badanych dotychczas 98%. To zaskakujące odkrycie, dodają naukowcy.

Profesor Jakobsson mówi, że porównując komórki mózgu człowieka i szympansa chciałby się dowiedzieć, dlaczego nasze mózgi pozwoliły nam na budowę społeczeństw czy stworzenie zaawansowanych technologii. Uczony wierzy, że kiedyś się tego dowiemy, a wiedza ta pomoże w zwalczaniu takich chorób jak np. schizofrenia. „Przed nami jednak bardzo długa droga, gdyż wygląda na to, że odpowiedzi musimy poszukać nie w 2% DNA, a w pełnych 100%. A to znacznie trudniejsze zadanie” – stwierdza uczony.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: LundUniversity.lu.se
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. No Comply 09.11.2021 13:15

  Człowiek jest produktem inżynierii genetycznej bardziej zaawansowanej cywilizacji.

 2. donkey 09.11.2021 17:44

  @No Comply
  Rewolucyjne twierdzenia wymagają równie rewolucyjnych dowodów. Dysponujesz takimi?

 3. rici 09.11.2021 19:22

  @Donkey Poczytaj sobie na temat smieciowego DNA i tam masz dowody.

 4. Dgruzin 09.11.2021 23:37

  Cyt: “Profesor Jakobsson chciałby się dowiedzieć, dlaczego nasze mózgi pozwoliły nam na budowę społeczeństw czy stworzenie zaawansowanych technologii.”
  ___DOPÓKI będzie uważał, że to nasze mózgi dopóty nigdy się nie dowie. Mógłbym tu przywołać temat ludzi “bez mózgu” (lub z mózgiem o wielkości 5%, reszta to wodogłowie). To typowy błąd naukowców widzących tylko materię (klapki na oczach), mimo, iż to właśnie nauka udowodniła, że materia jest specyficznym rodzajem energii. Jeśli jednak założymy, że mózg jest odbiornikiem i translatorem zaczyna być ciekawie. Z kim/czym miałby się komunikować? Z jakąś niematerialna strukturą. Załóżmy, że jest ona energetyczna – nie będziemy przecież imputować naukowcom o duchowości (sprawy energetyczne łykają, ponieważ wiele z nich jest mierzalne). Tu wspomnijmy takie rzeczy jak: psychika, która może być tą strukturą, kronika Akaszy, pole morfogenetyczne Ruperta Sheldrake etc. Zaczyna się przejaśniać? Jednak do pełnej jasności jeszcze daleko.
  Polecam ZBYSZKA POPKO.

  @rici
  Nie ma żadnego śmieciowego DNA. Cały jest używany tylko w sposób na razie niezrozumiały dla badających. A a jak poogląda Pan Z. Popko to okaże się, że jest też DNA energetyczny…

 5. rici 10.11.2021 10:07

  @Dgruzin, smieciowe DNA to est DNA co do ktorego naukofcy nie maja pojecia do czego sluzy, ale jak informatycy zaczeli badac DNA to stwierdzili ze to wyglada jakby kilkudziesieciu programistow projektowalo to DNA, i kazdy jakby nie skonczyl i nastepny projektowal nastepny program. Poza tym rosyjscy uczeni odkryli ze DNA pomiedzy soba porozumiewa sie z szybkoscia ponadswietlna, poprostu wytwarza pomiedzy soba tunele czasowo-przestrzenne. Tak ze mozemy powiedziec ze jest to stwor materialno-energetyczny.
  A co do mozgu, to kiedys uwazano ze uzywamy go w 30 %, obecnie niektorzy uwazaja ze w zaledwie 7 %. Z tego co czytalem to ludzki mozg to bardzo potezny komputer, potezniejszy niz najwieksze komputery dotad wymyslone przez czlowieka. Mozg steruje calym naszym organizmem. To te odkryte funkcje mozgu.
  Wolf Messing taka interesujaca postac, pochodzacy z pod Warszawy jasnowidz twierdzil ze uzywa mozgu w 50 %. Np. w czasie niezapowiadanej wizyty u Stalina przeszedl wszystkie straze , bez zadnej przepustki. Wszyscy straznicy przekonani byli ze to idzie Beria, ktory mial wolny wstep do Stalina o kazdej porze.

 6. Murphy 10.11.2021 13:36

  “„Zamiast badać żyjących ludzi i szympansy, wykorzystaliśmy komórki macierzyste. Zostały one pozyskane z komórek skóry i przeprogramowane”

  A jaka jest pewność, że przeprogramowanie zostało zrobione prawidłowo? Jeśli nie porównują z oryginałem, tylko z czymś co sami stworzyli to nie może być tu mowy o rzetelnym porównaniu.

 7. Dgruzin 22.02.2022 19:22

  @ rici
  Od kiedy to informatycy znają się na ludzkim DNA? Czy oni potrafią przewidzieć co się stanie jak przesuniemy jakiejś jego elementy? Nie! Mogą i zapewne obserwują jak zmienia się DNA w wyniku ewolucji, działań chemicznych, określonych bodźców trwających długo. Mogą porównać DNA chorego i zdrowego i wskazać co się zmieniło oraz próbować doprowadzić DNA do stanu poprzedniego – daleka droga. Zbyszek Popko uczy, że w DNA zapisane są nasze emocje, stany trwające odpowiednio długo. Wobec powyższego DNA dwóch zdrowych osób może się sporo różnić (inne długotrwałe przeżycia).

 8. rici 22.02.2022 21:32

  Poprostu informatycy przebadali sekwencje DNA jak program komputerowy, i okreslali do czego sluza poszczegolne sekwencje. Jak pisalem sa sekwencje ktore wygladaja jagby zostaly niedokonczone, i takie pozostaly. Inne wygladaja jakby nigdy nie byly przez organizm uzywane.
  A co do Zbyszka Popko , to dla mnie zaden autorytet z wieloma jego wypowiedziami sie nie zgadzam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.