Jesteście bohaterami!

Opublikowano: 23.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 844

W nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy z Polski dotarli do Szwecji, gdzie mają pomóc w gaszeniu pożarów lasów, z którymi krajowe siły sobie nie radzą. Naszych rodaków spotkało niesamowicie ciepłe powitanie ze strony chłodnych raczej Skandynawów.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej do Szwecji wysłała 44 wozy strażackie i 139 ratownicy, głównie z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, ale także z Mazowsza i samej Warszawy. W sobotę polscy strażacy zostali zaokrętowani na prom płynący ze Świnoujścia do Malmoe, a następnie dojechali do miejscowości Sveg, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek rozbili swoją bazę.

Misja, będącą odpowiedzią na wezwanie lokalnych, będzie realizowana w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, potrwa 14 dni. Polacy w czasie jej przebiegu będą całkowicie samowystarczalni pod każdym względem, zarówno logistycznym (mają własne namioty, wyżywienie, paliwo), jak i medycznym, ponieważ towarzyszy im oddział ratowników medycznych.

Polscy strażacy, wraz z posiłkami z Włoch i Francji, wspomogą szwedzkie służby w walce z olbrzymimi pożarami lasów. Z powodu suszy, która nawiedziła Skandynawię w ogniu stanęło 25 tysięcy hektarów ziemi.

“Tam występuje kilka rodzajów (pożarów), to są pożary całego drzewostanu, pożary ściółki, mchów, porostów, które tam również występują i może się okazać, że będą też pożary torfowisk, a te są najcięższe” – komentował gen. brygadier Leszek Suski na antenie TVP Info.

Polscy strażacy zostali powitani przez Szwedów niezwykle ciepło. Chyba nikt nie spodziewał, że mieszkańcy na trasie przejazdy jednostek z Polski będą machali flagami i prezentowali transparenty z podziękowaniem za pomoc. Nie będzie żadną przesadą jeśli napiszemy, że potraktowano ich jak bohaterów. “Myśmy pojechali do tych działań i je wykonamy. Natomiast tego typu powitanie chyba wzrusza i mobilizuje do jeszcze większej pracy, choć i tak tę pracę wykonamy” – dodawał skromnie Suski w TVP Info.

Warto dodać, że Polacy do Szwecji wysłali najliczniejszy kontyngent, w dodatku składający się z niezwykle doświadczonych w gaszeniu tego typu pożarów oficerów, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt.

Wdzięczność za pomoc Polaków na Twiterze wyraziła szwedzka minister spraw społecznych Anika Strandhall na “Twitterze”, która pisała, że jest naprawdę docenia pomoc zaoferowaną przez naszą ojczyznę. Odpowiedział jej premier Mateusz Morawiecki pisząc “we’re always happy to help our friends” i opatrując swoje twita hashagiem #Solidarity.

Trzymamy kciuki za walkę z ogniem w Skandynawii. Oby nasi strażacy wrócili cali i zdrowi do kraju!

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. polach 23.07.2018 14:06

  Sława!

 2. Anonymous-X 23.07.2018 16:21

  Oby tylko chłopakom nic się nie stało i bezpiecznie wrócili do rodzin.

 3. tojazenn 23.07.2018 21:15

  Ile srodkow pienieznych Polska dostanie za ryzyko utraty zycia, sprzetu, i niemozliwosci szybkiego reagowania na ewentualne pozary na wlasnym terytorium?

 4. 8pasanger 24.07.2018 04:54

  Tojazen może jednak trochę solidaryzmu?W Szwecji jest fala pożarów trzeba pomóc to pomagamy.To normalne a nie ma nic bez ryzyka.Lepiej wysyłać Strażaków do Szwecji niż armię do Iraku czy jeszcze gdzieś dalej…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.