Jest wyrok w sprawie książki o Żydach

Opublikowano: 17.08.2021 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1737

Zapadł wyrok w sprawie książki „Dalej jest noc”. Jej autorzy, prof. Jan Grabowski i prof. Barbara Engelking, nie muszą przepraszać za informacje w niej zawarte. Wyrok jest prawomocny.

Utwór opowiada o losach Żydów w wybranych powiatach w okupowanej Polsce. Historyków pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa wsi Malinowo Edwarda Malinowskiego opisanego w książce, któremu zarzucono okradanie Żydów i kolaborowanie z Niemcami. Proces ciągnął się od 2019 roku.

Stołeczny sąd apelacyjny oddalił w poniedziałek powództwo Leszczyńskiej. W uzasadnieniu sędzia zwróciła uwagę, że w sprawie doszło do zderzenia wartości: prawa do wolności badań naukowych i prawa do ochrony dóbr osobistych polegających na kulcie pamięci osoby zmarłej.

Powódka nie zgadza się z wyrokiem sądu. Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduty Dobrego Imienia, która wspierała kobietę podczas procesu powiedział PAP, że ten wyrok nie kończy sprawy. – Pani Filomena Leszczyńska chce dalej walczyć o dobre imię swojego stryja, a także wszystkich Polaków, polskich bohaterów, którzy ukrywali Żydów, a są pomawiani, że ich mordowali – stwierdził. Zapowiedział złożenie kasacji.

Filomena Leszczyńska pozwała historyków, ponieważ według niej jej stryj Edward Malinowski we fragmencie akapitu z dwutomowej książki został pomówiony o „ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami” podczas II wojny światowej. Wyjaśniła, że chodzi o historię Żydówki Estery Siemiatyckiej z Drohiczyna, której jej wuj ocalił życie.

Według historyków Malinowski pomógł jej wyjechać do Niemiec na roboty, a przy okazji „ją ograbił”. Kolejną kwestią była jego domniemana współpraca z Niemcami i współudział w przyczynieniu się do śmierci wielu Żydów. Dodano, że bez względu na to, Siemiatycka złożyła w obronie Malinowskiego fałszywe zeznania podczas procesu, który odbył się po wojnie.

Powódka domagała się 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia i przeprosin.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.