Jest tylko jedna wersja wydarzeń we Vrběticach?

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1200

Czeski premier Andriej Babisz kolejny raz oświadczył, że „istnieje tylko jedna wersja wydarzeń we Vrběticach” – według niego, przyczyną eksplozji w składzie amunicji w tej wsi w 2014 roku był atak rosyjskich agentów.

„To jest to co otrzymaliśmy od policji – atak rosyjskich agentów. A pan prezydent mówił o tej początkowej wersji, nad którą policja pracowała od 2014 roku. To była wersja nieudanej manipulacji bronią (przez robotników) w magazynie. Ale w rzeczywistości wersja jest tylko jedna. Zgadzam się z tym, co mówił dzisiaj o tym pierwszy wicepremier Jan Hamáček” – powiedział Babisz po spotkaniu z prezydentem Czech Milošem Zemanem.

Ministerstwo Obrony Czech w poniedziałek również poinformowało na Twitterze, że pojawiające się spekulacje o tym, że w magazynach we wsi Vrbětice trzymano zakazaną broń to nieprawda. „Pojawiają się spekulacje o tym, że we Vrběticach składowano zakazaną broń. To nieprawda, co potwierdził też sąd. Republika Czeska trzyma się międzynarodowych porozumień” – głosi oświadczenie wojskowego resortu. W sobotę 17 kwietnia premier Czech Andrej Babiš powiedział, że władze podejrzewają rosyjskie służby specjalne o udział w wysadzeniu magazynu amunicji w miejscowości Vrbětice w 2014 roku.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Hamáček oświadczył, że wydalonych zostanie 18 rosyjskich dyplomatów, którzy muszą opuścić kraj w ciągu 48 godzin. Rosyjskie MSZ podkreśliło, że twierdzenia o udziale rosyjskich służb specjalnych w wybuchu we Vrběticach są absurdalne, gołosłowne i naciągane. Ministerstwo wyraziło również zdecydowany sprzeciw czeskim władzom.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując zamiar Pragi, aby wydalić 18 rosyjskich dyplomatów, oświadczyła z kolei, że Czechy dobrze wiedzą, co z tego wyniknie. W niedzielę 18 kwietnia w reakcji na decyzję Czech do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Czech w Moskwie Vítězslav Pivoňka, który został poinformowany, że dwudziestu pracowników ambasady Czech w Moskwie uznano za personae non gratae. Wszyscy opuścili już terytorium Federacji Rosyjskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 27.04.2021 12:39

    Urabianie Europejczyków do konfliktu z Rosją. Składy amunicji, Skripale, Navalny i kto wie co jeszcze wyciągną z kapelusza. Widać Czesi urobieni nie gorzej od Polaków z „naszym” smoleńskiem.

  2. PeWueN 27.04.2021 22:22

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.