Stworzono problem, pokazano rozwiązanie i odtrąbiono sukces
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. „Za” opowiedziało się 290 posłów.
Sejm zajmował się wczoraj rządowym projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Jego celem jest odnowienie i pobudzenie europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Posłowie opowiedzieli się za ratyfikacją funduszu. Głosowało 456 posłów: 290 – „za”, 33 – „przeciw”, a 133 się wstrzymało.
„Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje. Było wiele emocji dzisiaj w Sejmie, ale widzieliśmy, że znalazły się też kluby, posłowie, którzy zagłosowali za Polską” – powiedział wczoraj w Sejmie po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.
Przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki mówił, że „ta decyzja jest jedną z najważniejszych decyzji na najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat”. „To około 770 miliardów złotych dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla” – wzywał.
https://www.youtube.com/watch?v=f_cxhfY6YI0
Zdaniem szefa rządu ten moment jest „arcyważny” i „przełomowy”. „I w takim momencie fundamentalnym nie ma miejsca na kłótnie. Nie ma i nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne takie czy inne. Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski” – mówił. „Powiedzmy raz jeszcze głośne „tak” dla rozwoju Polski, głośne „tak” dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym. To duża szansa na szybkie wyjście z pandemii, szybkie wyjście z COVID-19” – przekonywał Morawiecki.
W 2020 roku przywódcy państw członkowskich UE wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz nowego instrumentu finansowego – Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa. Jego wielkość – 750 mld euro – została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji na szczytach w Brukseli.
Ratyfikacja przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Aby skorzystać z jego środków, konieczne jest przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i przedstawienie go Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Komentarz „Wolnych Mediów”
Powyższy materiał zawiera propagandę sukcesu rządu PiS-u. Brakuje w nim informacji, że Fundusz Odbudowy to nie bezzwrotne dotacje, ale… pożyczki, które trzeba spłacić. PiS zniszczył gospodarkę wygaszając ją, a teraz przegłosowano zgodę na zadłużenie kraju by jej odbudować, co PiS przedstawia jako wielki sukces. Stworzyli problem, pokazali rozwiązanie (które może samo być kolejnym problemem) i przedstawiają to jako wielki sukces. Jedyny sukces PiS-u polega na tym, że pożyczonymi pieniędzmi będzie mógł utrzymać się u władzy. Nie wiadomo nawet, czy Polska będzie w stanie z tych pieniędzy skorzystać.