Jeśli USA porzucą INF, Rosja przywróci bazę na Kubie

Opublikowano: 02.11.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2546

Zapowiedź Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z traktatu INF odbiła się szerokim echem na świecie. Rosja już zapowiedziała, że USA poniosą konsekwencje tej decyzji. W Europie ruszy nowy rakietowy i nuklearny wyścig zbrojeń, a Moskwa rozważa przywrócenie bazy wojskowej na Kubie.

Traktat INF dotyczy całkowitej likwidacji pocisków balistycznych i manewrujących średniego (500-1000 km) i pośredniego zasięgu (1000-5000 km) wraz z lądowymi wyrzutniami, a także zakazuje ich produkcji, przechowywania i używania. Umowa nie obejmuje pocisków, które można odpalać z morza i powietrza. Stronami traktatu INF są Rosja i Stany Zjednoczone, które od dawna wzajemnie obwiniają się o jego naruszanie.

Pod koniec października, Donald Trump ogłosił, że skoro Rosja nie przestrzega tej umowy to Stany Zjednoczone wkrótce mogą rozpocząć proces wycofania się z niego. Prezydentowi USA nie podoba się również to, że traktat nie obejmuje Chin.

Szef komitetu Dumy Państwowej do spraw obrony Władimir Szamanow zapowiedział, że jeśli Stany Zjednoczone porzucą traktat INF, to Rosja, dla zachowania równowagi, może przywrócić bazę wojskową na Kubie. W tym celu potrzebna będzie zgoda tamtejszych władz, ale rozmowy w tej sprawie mogą odbyć się już w nadchodzących dniach, bowiem nowy prezydent Kuby, Miguel Díaz-Canel, rozpoczął w czwartek oficjalną wizytę w Rosji.

W zeszłym tygodniu, Władimir Szamanow stwierdził, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii traktatu INF, Rosja może na dłuższą metę wywołać nowy kryzys kubański. Termin ten nawiązuje do niebezpiecznej konfrontacji między USA a Związkiem Radzieckim, która miała miejsce w 1962 roku. ZSRR potajemnie dostarczał rakiety balistyczne, które zagrażały terytorium Stanów Zjednoczonych. Wcześniej, w latach 1959-1960, USA rozmieściły rakietowe pociski balistyczne na terytorium Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji, zaś rok później, agencja CIA próbowała dokonać zamachu stanu na Kubie z pomocą uzbrojonych kubańskich emigrantów – tzw. Inwazja w Zatoce Świń.

Możliwość wycofania się z traktatu INF przez USA wywołała zaniepokojenie między innymi w Niemczech oraz w NATO, bowiem wznowienie wyścigu nuklearnego bezpośrednio zagrażałoby bezpieczeństwu w Europie. Teraz okazuje się, że kryzys może również zawitać w Ameryce Środkowej – tuż u bram Stanów Zjednoczonych.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ZeroHedge.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 02.11.2018 22:37

    Kto tam na Kubie teraz pierdzi w stołek? Oj drugi kryzys w zatoce świń nie przejdzie. Już Amerykanie mają lepsze sposoby na kubańskich dyktatorów niż wybuchające cygara 😉

  2. rumcajs 03.11.2018 11:04

    Wtedy ruscy blwfowali, usmani kilaset razy starali się zabić Kastro, z żadnym skutkiem, a dziś to już inna Rosja i inne jej możliwości..
    Dziś to usa przez trzrżwo myślących postrzegane jest jako zagrożenie dla swiata. Rosję tak postrzegają tylko kraje wasalne woetc usa…i tacy jak ty..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.