Jeśli USA nie chcą przewodzić światu, niech oddadzą to Polsce

Opublikowano: 14.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1346

Lech Wałęsa wygłosił przemówienie w amerykańskim Kongresie w ramach posiedzenia komisji spraw zagranicznych pod hasłem „Demokracja i sojusz NATO. Podtrzymywanie naszych wspólnych demokratycznych wartości”.

Swoim przemówieniem były prezydent nawiązał do słynnego wystąpienia sprzed 30 lat i tak jak wtedy, zaczął przemowę od słów „My, Naród”. Dalej Lech Wałęsa mówił przede wszystkim o kierunkach rozwoju Europy i świata oraz roli USA na arenie międzynarodowej.

Według byłego prezydenta, obecnie mamy do czynienia z nową epoką, „epoką intelektu, informacji i globalizacji”. Jak ocenił, „ten czas jest dużo trudniejszy i gorszy od poprzedniego”. „Na skróty można powiedzieć tak: jedna epoka upadła, druga nie powstała. Czas, w jakim się znaleźliśmy, ja nazywam „epoką słowa”. Najpierw było słowo, a słowo ciałem się jutro stanie. Więc musimy bardzo dużo rozmawiać i robić tego rodzaju spotkania, zauważyć różność tych epok” – mówił Lech Wałęsa.

Według Wałęsy świat musi dziś odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim fundamencie, na jakim systemie ekonomicznym ma się opierać nowa budowla Europy i świata. „Na pewno nie komunizm, bo on się nigdzie, w żadnym kraju na świecie nie sprawdził, ale na pewno też nie kapitalizm, jaki obowiązywał w tamtej epoce” – powiedział były prezydent.

Wałęsa mówił też o tym, jak obecnie wygląda demokracja. „Mnie uczono, że demokracja jest z większością, a dziś większość w niektórych krajach nie chodzi na wybory. Jutro będą chodzić tylko ci, co mają być wybrani, a reszta nie będzie chodzić. Trzeba zreorganizować nasze życie polityczne” – mówił.

Były prezydent zwrócił także uwagę, że obecnie dominująca rola USA osłabła. „Musimy zrobić wszystko, by Stany Zjednoczony odzyskały kierowanie światem, bo inaczej może czekać nas tragedia światowa. Chyba że Stany Zjednoczone nie chcą przewodzić światu, to niech oddadzą ten interes Polsce, my będziemy wiedzieli, co z tym zrobić” – powiedział Wałęsa.

​W zorganizowanym przez podkomisję Kongresu USA ds. Europy, Eurazji, Energii i Środowiska wzięli udział m in. przedstawiciele organizacji, zajmujących się prawami człowieka a także amerykańskiej Rady Spraw Zagranicznych. Lech Wałęsa był pierwszym z gości, który wygłosił przemówienie w Kongresie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Żenada.
Czy widzieliście strój Wałęsy na tym kongresie? Konstytucja, haha. Bolek odpływa.

DeeEssEm
Użytkownik
DeeEssEm

Cóż, swoje lata już ma.

samadhi1978
Użytkownik
samadhi1978

Samozaoranie level hard. Kompletne nieświadomy istnienia geopolityki.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Wałęsa , kogo wybierać ? Ja , to każdy wybrany. Ja, to jedność milionów Ja !

SZS
Użytkownik
SZS

A co to za demokracja, gdzie każdy robi co chce…
(L.Wałęsa)