Jerzy Urban uniewinniony za rysunek zdziwionego Jezusa

Opublikowano: 09.10.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1619

Warszawski sąd rejonowy uniewinnił w czwartek Jerzego Urbana w procesie o obrazę uczuć religijnych w tygodniku „Nie”. Chodziło o publikację obrazka Jezusa ze zdziwioną miną, wpisanego w drogowy znak zakazu. Wyrok jest nieprawomocny. Był to drugi proces w sprawie. W 2018 roku Urbana pierwotnie skazano.

„Ekspresja artystyczna – obrazy, rzeźby, instalacje, filmy, fotografie, scenografie sztuk teatralnych, a także karykatury – wywołują i wywoływały w przeszłości i chyba zawsze wywoływać będą rozmaite kontrowersje wśród odbiorców. Jednak nie każde zachowanie naruszające standardy kultury i obyczajów może być traktowane jako znieważające” – zaznaczyła w uzasadnieniu wyroku sędzia Katarzyna Balcerzak-Danilewicz z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. – Oskarżony jest osobą kontrowersyjną, tak jak i jego działalność dziennikarska, niemniej jednak w niniejszej sprawie oceniane było tylko to jedno konkretne zachowanie Urbana.

Warszawska prokuratura w 2012 roku zarzuciła naczelnemu tygodnika „Nie”, że dopuścił do opublikowania „karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa, z mało inteligentnym wyrazem twarzy” – urażone poczuło się 6 osób. Postanowiły ścigać Urbana z paragrafu 196 Kk.

Wcześniej w 2018 roku warszawski są skazał za to Urbana na olbrzymią grzywnę: 120 tys. zł. „Kończę w tym roku 86 lat i nie jestem już zainteresowany końcem tej sprawy. Mogą mnie skazać nawet na dożywocie i mam to w d…” – tak wówczas skomentował Jerzy Urban ów wyrok po procesie ciągnącym się kilka lat. Powoływano w nim kolejnych biegłych i świadków.

Adwokat Urbana złożył apelację od tego wyroku. W marcu 2019 jednak uchylił orzeczenie i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia – jak się okazuje – z zupełnie innym skutkiem. Sędzia zwrócił w ubiegłym roku uwagę m.in. na to, że opinia biegłego w dziedzinie religioznawstwa była niejasna i odnosiła się do „wyznawcy gorliwego”, a w tej sprawie trzeba było wziąć pod uwagę „miernik przeciętnego odbiorcy”.

To nie pierwsza sprawa Jerzego Urbana, w której chodziło o „deptanie świętości”: w 2005 roku warszawski sąd skazał dziennikarza na 20 tys. zł grzywny za znieważenie Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego. Chodziło o artykuł „Obwoźne sado-maso” w tygodniku „Nie”. W tekście tym Urban napisał tak: „Kochany staruszku! Połóż się do łóżka. Przykryj kołderką. (…) Wyrzuć te starcze środki dopingowe, którymi Cię szpikują jak byczków hodowanych na olimpiadę, żebyś mógł przez godzinę ruszać nogą i mniej trząść ręką. (…) Choruj z godnością, gasnący starcze, albo kończ waść, wstydu oszczędź”. Autor tekstu nazwał też papieża m.in. „Breżniewem Watykanu”, „żywym trupem” i „sędziwym bożkiem”.

Prokuratura żądała kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 20 tys. zł grzywny. Obrona chciała uniewinnienia.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. net 09.10.2020 10:49

  Może Jurek spróbuje jakąś satyrę z Mahometem ?

 2. Kaczor3333 09.10.2020 10:56

  Sądzę że najbardziej urażeni poczuli się żarliwi katolicy, żyjący wg 10 przykazań. Ale jak to śpiewał Kazik Staszewski “… ci modlący się co rano i chodzący do kościoła, chętnie by zabili Ciebie tylko za kształt twego nosa.”

 3. robcioRR 09.10.2020 13:18

  Kaczor3333. Nie to nie tak. On wie ze tu se moze pogrywac a muslimy by mu zaraz zrobili drugie Charlie Hebdo.

 4. robcioRR 09.10.2020 13:20

  Dla mnie to jest stara komusza czerwona swinia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.