Największa na świecie epidemia cholery
Sytuacja w ogarniętym wojną Jemenie jest pod względem humanitarnym coraz gorsza. Międzynarodowa organizacja Oxfam powiadomiła dziś, że na terenie kraju wykryto już ponad 360 tysięcy przypadków zarażenia cholerą. Do tego dochodzi głód oraz problemy z udzielaniem opieki medycznej.
Epidemia cholery wybuchła w sierpniu 2016 roku. W marcu bieżącego roku udało się nad nią zapanować, lecz choroba powróciła pod koniec kwietnia. W przeciągu ostatnich 3 miesięcy odnotowano ponad 360 tysięcy przypadków zarażenia się. W ciągu 10 dni liczba ta wzrosła o kilkadziesiąt tysięcy. Obecna sytuacja jest gorsza od tej na Haiti z 2011 roku, kiedy to po potężnym trzęsieniu ziemi wykryto około 340 tysięcy przypadków zachorowań.
Jednak Jemen nie doświadcza obecnie żadnych kataklizmów. Katastrofalnej epidemii towarzyszy wojna, która wybuchła w 2015 roku. Sytuacja będzie oczywiście jeszcze gorsza ze względu na zły stan infrastruktury wodnej oraz trudny dostęp do usług medycznych. Szacuje się, że około 7 milionów mieszkańców Jemenu doświadcza ciężkiego głodu.
Na początku stycznia ustalono, że w wyniku działań zbrojnych liczba zabitych przekroczyła liczbę 10 tysięcy. Arabia Saudyjska prowadzi w tym kraju bardzo agresywną kampanię wojenną, która zakłada pokonanie proirańskiej rebelii i przywrócenie władzy swojej marionetki, Abd Rabbuha Mansur Hadi’ego. Z kolei epidemia cholery, w ciągu 3 ostatnich miesięcy, przyczyniła się do śmierci około 2 tysięcy ludzi.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ABC.net.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl