Jedzenie to też lekarstwo

Opublikowano: 16.03.2013 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 842

Środowiska medyczne oraz pacjenci zaapelowali do ministra zdrowia o wprowadzenie obowiązku powoływania w szpitalach Zespołów Żywieniowych. Ustalałyby one dietę dla każdego chorego i zwiększały przez to skuteczność leczenia.

Apel to skutek coraz częstszych doniesień dotyczących złej jakości żywienia w szpitalach – informuje PAP. Sygnatariusze listu apelują o przywrócenie zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 15 września 2011 r., nakładających na szpitale obowiązek powołania Zespołów Żywieniowych, w skład których wejdą lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk, którzy posiadają zaświadczenia o ukończeniu kursu z zakresu żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Jak informuje prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk, przepisy te zostały wstrzymane w październiku 2011 r. na 12 miesięcy, jednak w październiku 2012 r. rozporządzenie w tej części nie zostało przywrócone i „istnieje obawa, że w natłoku spraw może zostać ponownie pominięte również w roku obecnym”. Jak dodał, przepisy wstrzymano po sugestiach dyrektorów szpitali, że nie są oni gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania. Dodał, że środowiska medyczne regularnie występują do ministerstwa zdrowia w sprawie wspomnianych przepisów, a resort zapewnia, że „za jakiś czas” wprowadzi postulowane rozwiązanie.

Jak zaznaczyli sygnatariusze listu, szpitale są już gotowe na podjęcie prac w ramach Zespołów Żywieniowych – przeszkolono w tym zakresie ponad 2,1 tys. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz dietetyków. Podkreślili też, iż ankieta dotycząca jakości polskiego leczenia żywieniowego, przeprowadzona 9 października 2012 r., pokazała, że w zdecydowanej większości szpitali już od dłuższego czasu działają tego rodzaju zespoły. „Jest faktem bezsprzecznym, że aktywne działania zespołów pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty” – czytamy w liście.

„Dodatkowo, w celu podniesienia jakości świadczeń z zakresu żywienia (zwykłego i klinicznego) w placówkach ochrony zdrowia koniecznym jest jak najszybsze uregulowanie sytuacji dietetyków w naszym kraju” – postulują w apelu specjaliści i proponują ustawowe zdefiniowanie pozycji tej grupy zawodowej.

Pod listem podpisali się m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Stowarzyszenia Pacjentów Żywionych Pozajelitowo i Dojelitowo „Apetyt na Życie”, a także Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MamDosc 16.03.2013 11:51

    Wolne Żarty dobrze zjeść to może więzień głaskany po głowie przez podobnych ludzi u władzy .

  2. erazm55 16.03.2013 11:51

    Parę lat wstecz miałem zaszczyt być gościem dwóch placówek opieki zdrowotnej, w jadłospisie królowała mortadela,nic dziwnego że zakłady mięsne typu “altówka”mają taki zbyt.

  3. Il 16.03.2013 22:44

    System urzędniczo-sejmowo-lakarsko-szpitalny jest chory, skrycie skorumpowany itp.

    Powinne powstać społeczne gospodarstwa ogrodnicze prozdrowotne z odtwarzaniem tradycyjnych rzemiosł.
    Społeczeństwo – każdy każdemu powinien starać się pomagać, być prawdziwie uprzejmym itp.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.