Jedź spokojnie albo zapłacisz

Opublikowano: 02.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1707

Tuż przed końcem starego roku ujawniono szczegóły nowego taryfikatora mandatów za wykroczenia drogowe i zachowanie w ruchu. Za znaczne przekroczenie prędkości grozi 2,5 tys. zł, a aż 8 tys. dostaniemy za krycie sprawcy zbyt szybkiej jazdy.

Jak informuje portal Biznes.interia.pl, od soboty 1 stycznia 2022 roku nowy taryfikator radykalnie zaostrza konsekwencje finansowe dla kierowców i pieszych. Do tego przy jednym spotkaniu z policjantem będzie grozić 15 punktów karnych, a nie 10, jak było to do tej pory.

– Jutro wchodzi w życie rozporządzenie premiera z 30 grudnia 2021 r. zmieniające wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych – powiedział portalowi dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – To oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku nowy taryfikator podnosi kary szczególnie dla kierowców popełniających najpoważniejsze wykroczenia na drodze. Systematyzuje również grzywny związane z czerwcową nowelizacją przepisów dotyczącą pieszych i nowych kategorii pojazdów jak np. hulajnogi elektryczne czy urządzenia transportu osobistego.

Nowe przepisy wprowadzają nie tylko wyższe mandaty, ale także karanie kierowców za recydywę. Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego przewinienia będzie skutkowało dwukrotnością kary. Ten rodzaj sankcji zacznie jednak obowiązywać dopiero od 17 września 2022 roku.

Od 1 stycznia w myśl nowych przepisów policjant na miejscu może ukarać kierowcę mandatem maksymalnie do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. Jeśli kierowca odmówi przyjęcia mandatu i sprawa trafi do sądu, grzywna może okazać się wysoka. Sześć razy wzrośnie wysokość maksymalnej kary finansowej nakładanej przez sąd: może to być nawet 30 tys. zł, a nie 5 tys., jak wcześniej.

Mandat do 8 tys. zł przewidziano w ustawie za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej samochód lub motocykl w chwili popełnienia wykroczenia (np. po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru).

Mandat 500 zł to kara za korzystanie z telefonu (trzymanie w ręku) podczas kierowania pojazdem.

Od 300 zł do 500 zł wyniesie mandat za jazdę na zderzaku. Przepisy określają to jako niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego minimalnego odstępu między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

Mandat minimum 2 tys. zł będzie konsekwencją: objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór kolejowych; wjeżdżania lub wchodzenia na tory, jeśli opuszczanie szlabanów zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało zakończone; wejścia lub wjechania na tory, jeśli nie ma miejsca, by opuścić przejazd. Ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu 2 lat skończy się grzywną w podwójnej wysokości, czyli 4 tys. zł w recydywie.

Nowe przepisy obejmują także podwyżki mandatów dla pieszych. 300 zł to mandat dla pieszego za korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych (w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych). 200 zł kary dostanie pieszy, który wtargnie przed samochód w miejscach innych niż przejścia dla pieszych lub wejdzie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi (w obu sytuacjach przed zmianą groziło 100 zł).

Jednocześnie 1500 zł to minimalna grzywna dla kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Przepisy przewidują 10 sytuacji, w których policjant może wypisać taki mandat:

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni;

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu;

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania;

Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Mandat 1000 zł przewidziano za wyprzedzanie na zakazie. Grzywna podwoi się i będzie nie mniejsza niż 2 tys. zł w przypadku ponownego takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat (recydywa). 2 tys. zł to mandat przewidziany za jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową. 1200 zł zapłaci kierowca za zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Zdjęcie: Matthias Ripp (CC BY 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Cami 02.01.2022 15:53

  i najwazniejsze te 2 lata (punkty) zaczynaja odliczanie nie od wykroczenia a od zabulenia 🙂

 2. kufel10 03.01.2022 02:22

  I po co nam te fałósemki? 😉 Zachęcają do przejścia na mniejsze pojemności lub wręcz do rezygnacji z samochodu i ograniczenia mobilności.

 3. Cami 03.01.2022 09:27

  @kufel…,
  jak to po co ? bedziesz jak szwajcar tylko za granicami swojego kraju jezdzil ile fabryka …, na BLR, w Rumunii 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.