Jednoczesna erupcja wulkanów może zmienić klimat

Od kilkunastu dni nastąpił zauważalny wzrost aktywności wulkanicznej na świecie. Kilka wulkanów zachowuje się znacznie bardziej gwałtownie niż zwykle. Wśród nich są takie giganty, jak Kluczewska Sopka, Etna czy Sinabung. Prowadzi to do konkluzji, że nie jest to przypadek, tylko objawy nowego okresu w dziejach ziemskiego wulkanizmu.

Wulkany to bardzo niebezpieczne naturalne formacje posiadające zdolność do wpływania na klimat naszej planety. Ludzkość obserwuje świadomie ich zachowanie stosunkowo od niedawna, bo dopiero od XIX wieku. Gdy patrzy się na ewolucje aktywności wulkanicznej można dojść do wniosku, że dzieje się coś niedobrego, ponieważ w XX wieku liczba silnych erupcji wulkanicznych wzrosłą wiek do wieku o 50%.

Wygląda to jeszcze gorzej na początku XXI wieku, gdyż doliczono się już około 20 bardzo silnych erupcji wulkanicznych. Oznacza to, że wpływ tych żywiołów na ziemski klimat będzie raczej wzrastał. W przeszłości naszej planety wulkany wielokrotnie wyzwalały poważne zmiany klimatyczne. Wpływają one na skład gazowy atmosfery, czego dowiodły już wielokrotnie w przeszłości.

Sam kamczacki Siwelucz przez dwa miesiące działalności uwolnił do atmosfery aż 10 milionów ton gazów cieplarnianych. Gdy spojrzy się na to ile takich wulkanów dokonuje emisji do atmosfery może się okazać, że wpływ wulkanizmu na globalny klimat był zdecydowanie niedoszacowany i konieczna jest ponowna ewaluacja.

Źródło: Zmiany na Ziemi