Jedna czwarta Kanadyjczyków wierzy w teorie spiskowe

Opublikowano: 30.04.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1014

Jedna czwarta Kanadyjczyków wierzy w internetowe teorie konspiracyjne, powiedział w czwartek komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa publicznego i narodowego profesor Université de Sherbrooke, ekspert w temacie radykalizacji i ekstremizmu, David Morin. Morin opracowuje raport, który ma być przedstawiony rządowi prowincyjnemu Quebecu za kilka tygodni. Korzysta przy tym z wyników badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Léger między 19 maja a 6 czerwca 2021 roku wśród 4500 osób w wieku powyżej 14 lat. Błąd statystyczny wynosi 1,5 proc. Ankieta składała się z 33 pytań, m.in. odnoszących się do teorii spiskowych dotyczących pandemii.

Od 9 do 10 proc. ankietowanych przyznało, że mocno wierzy w teorie spiskowe, a kolejne 15 proc. – że wierzy „umiarkowanie”. Część z tych, którzy wierzą w teorie spiskowe, ale nie tylko, nie neguje przemocy.

Komisja, przed którą zeznawał Morin, zajmuje się obecnie zjawiskiem brutalnego ekstremizmu motywowanego ideologicznie (Ideologically Motivated Violent Extremism, IMVE) w Kanadzie. Morin, który niedawno został powołany na członka panelu doradczego zajmującego się szkodliwymi treściami w internecie, stwierdził, że IMVE to złożone zjawisko podsycane różnymi czynnikami, takimi jak ekstremizm skrajnie prawicowy, ruchy antyrządowe, mizoginia czy teorie konspiracyjne. W krajach zachodnich w ciągu ostatnich pięciu lat liczba brutalnych demonstracji wzrosła o 250 proc. W Kanadzie w 2020 roku odnotowano 25-procentowy wzrost liczby zbrodni nienawiści.

Morin zauważył, że zmienia się natura ekstremizmu skrajnie prawicowego i następuje wzrost polaryzacji. Sprzyja temu utrata zaufania do instytucji państwowych, wzrost wpływu mediów społecznościowych i alternatywnych, a także wydarzenia lokalne i globalne, takie jak pandemia, kryzysy gospodarcze i migracyjne, zmiany klimatu. Kilkadziesiąt lat temu skrajna prawica była utożsamiana z neonazizmem. Teraz jej oblicze się zmieniło, mogą to być ludzie w garniturach i krawatach. Ruchy skrajnie prawicowe uderzają w populistyczny ton i jawią się jako obrońcy zwykłych ludzi przed elitami.

Morin podkreśla, że nie można udawać, że nic się nie dzieje i nie reagować. Problemem jest dezinformacja i propagowanie fałszywych informacji. Kraje, które chcą ingerować w sprawy innych, używają mediów społecznościowych, by pogłębiać rozłamy w społeczeństwie. Dlatego zdaniem Morina potrzebne są nowe przepisy a także edukowanie Kanadyjczyków. Agencje szpiegowskie powinny z kolei popracować nad wnikaniem w szeregi ekstremistycznych grup skrajnie prawicowych.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.