Jeden wynalazek zakończy erę ropy, gazu i węgla

Opublikowano: 15.05.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 609

Doktor Salvatore Pais jest wynalazcą pracującym dla US Navy. Jego patenty wzbudzają ogromne kontrowersje w społeczności naukowej. Mają jednak potencjał do wywołania wielkiej rewolucji.

Niedawno ogłosił on stworzenie reaktora syntezy jądrowej dla hybrydowych statków kosmicznych. Urządzenie to poprzez kompresję plazmową ma generować przyrost energii poprzez inicjację fuzji jądrowej przy pomocy sprężania plazmy. Ta koncepcja daje możliwość powiększenia ciśnienia plazmy i czasu uwięzienia energii w celu maksymalizacji zysku energetycznego, a tym samym stworzenia warunków do zapłonu fuzji jądrowej.

Koncepcja wykorzystuje kontrolowany ruch naładowanej elektrycznie materii poprzez przyspieszone drgania i/lub przyspieszone wirowanie poddane płynnym, ale szybko przyspieszającym stanom przejściowym, do generowania ekstremalnie wysokoenergetycznego/wysoko gęstościowego promieniowania elektromagnetycznego (pól wysokoenergetycznych fotonów), które nie tylko ogranicza plazmę, ale również silnie ją spręża tak, aby wytworzyć plazmę o wysokiej gęstości strumienia doprowadzając do jej zapłonu. Koncepcja ta może wytwarzać moc w zakresie od gigawata do terawata (a nawet wyżej) z mocą wejściową w zakresie od kilowata do megawata i może prowadzić do samopodtrzymującego się zapłonu plazmy.

Reaktor termojądrowy Paisa, o proponowanej mocy 1000 gigawatów (jeden terawat) lub nawet wyższej, znacznie przekracza maksymalną moc największej elektrowni jądrowej w USA – Palo Verde w Arizonie, która – dla porównania – produkuje tylko cztery gigawaty. Wynalazek Paisa przyćmiewa również reaktory jądrowe zasilające nowe lotniskowce klasy Gerald Ford, które wytwarzają tylko 0,7 gigawata (700 megawatów).

Jeśli wynalazek Salvatore Paisa okaże się wykonalny, to może on praktycznie z dnia na dzień zakończyć działalność przemysłu paliwowego opartego na paliwach kopalnych i zrewolucjonizować przemysł lotniczy.

Artykuł na temat tego patentu ukazał się w czasopiśmie wydawanym przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, które publikuje wyłącznie artykuły recenzowane w procesie składania wniosków w trybie ślepej recenzji. Oznacza to, że wybitni inżynierowie elektrycy doszli do wniosku, iż koncepcje Paisa są godne poważnego potraktowania mimo, że większość naukowców, w tym rzeczoznawców patentowych, wyraziła zdecydowany sceptycyzm co do ich wykonalności.

Niektórzy wyśmiewają idee Paisa jako „pseudonaukę i pusty żargon”. Jednak dyrektor ds. technologii w Naval Aviation Enterprise – dr James Sheehy zdecydowanie popiera jego wynalazki jako „działające”, a dziesiątki lat badań rządowych potwierdzają wykonalność podobnych koncepcji. Teraz publikacja w „IEEE Transactions on Plasma Science” dodaje kolejny poziom naukowej wiarygodności temu wynalazkowi, ponieważ anonimowi recenzenci wyraźnie stwierdzili, że nie jest to żadna pseudonauka.

Czy jesteśmy więc o krok do wielkiej energetycznej rewolucji?

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 16.05.2020 08:00

    Ciekawy projekt , oby zakończył erę węgla , ropy , gazu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.