Japonia zatwierdza plan zrzutu ścieków z Fukushimy do morza
Japoński rząd zatwierdził plan odprowadzania wody używanej do chłodzenia uszkodzonych reaktorów elektrowni jądrowej. Twierdzą, że oczyszczona woda jest nieszkodliwa dla ludzi i przyrody.
Japoński regulator energetyki jądrowej zatwierdził plany operatora elektrowni jądrowej Fukushima dotyczące uwolnienia oczyszczonych ścieków radioaktywnych do morza w 2023 roku. Naukowcy zauważają, że operacja ta jest bezpieczna, a zagrożenia dla środowiska są minimalne. Plan został przedstawiony przez Tokyo Electric Power Company Holdings w grudniu na podstawie zeszłorocznej decyzji rządu o uwolnieniu ścieków jako kroku w celu oczyszczenia i likwidacji elektrowni.
Potężne trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 roku zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni atomowej w Fukushimie, stopiły trzy reaktory i uwolniły duże ilości promieniowania. Woda używana do chłodzenia trzech uszkodzonych rdzeni reaktora, które pozostają wysoce radioaktywne, wyciekła od tego czasu, ale była zbierana i przechowywana w zbiornikach.
Od tego czasu pojawiły się obawy dotyczące potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z wycieku ścieków zawierających tryt, produkt uboczny produkcji energii jądrowej i potencjalny czynnik rakotwórczy w wysokich stężeniach.
Władze Japonii twierdzą, że ponad 60 izotopów wybranych do oczyszczania można zredukować do standardów bezpieczeństwa, z wyjątkiem trytu, ale jest to bezpieczne po rozcieńczeniu. Naukowcy twierdzą, że długoterminowe narażenie środowiska i ludzi na niskie dawki jest nieznane, a tryt może mieć większy wpływ na człowieka podczas spożywania skażonych ryb niż w wodzie.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl