Japonia szykuje wylew radioaktywnej wody do Pacyfiku

Opublikowano: 09.09.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1876

Japońska firma TEPCO, opracowała plan usunięcia płynnych odpadów radioaktywnych, które gromadzą się w zniszczonych reaktorach elektrowni jądrowej w Fukushimie. Firma zbuduje podmorski rurociąg o długości 1 km, który ma zrzucać wodę bezpośrednio z ruin pierwszego reaktora do Pacyfiku, gdzie według ekspertów będzie szybko rozcieńczana i odprowadzana przez prądy oceaniczne.

Jak donosi „Japan Times”, w podłożu skalnym w pobliżu bloku 5, w kierunku wschodnim, zostanie ułożony podwodny tunel o długości 1 km. Wiadomość opublikowana we wtorek nie jest nieoczekiwana. TEPCO to firma energetyczna, której zadaniem jest nadzorowanie sprzątania elektrowni jądrowej, która była epicentrum poważnej katastrofy jądrowej, stanowiącej jeden ze skutków trzęsienia ziemi i tsunami, które uderzyły w Japonię w 2011 roku.

Awaria w Fukushimie, jest stawiana na równi z katastrofą w Czarnobylu, jako jedyny incydent jądrowy, sklasyfikowanym na poziomie 7 w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych. Ostateczny plan zutylizowania radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie, zostanie przedłożony Japońskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Jądrowego w przyszłym miesiącu. Przemysł rybny na tym obszarze, stanowczo sprzeciwia się propozycji TEPCO. Niewielu analityków spodziewa się jednak, że wpłynie to na wprowadzenie w życie planu. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że nie ma innych opcji utylizacji radioaktywnych ścieków.

Odkąd japoński rząd zatwierdził plan w kwietniu, TEPCO bada, czy woda powinna być zrzucana bezpośrednio do oceanu, czy kierowana wgłąb Pacyfiku. Plan zrzutu radioaktywnej wody dalej od brzegu ostatecznie zwyciężył, ponieważ eksperci uznali, że taka strategia daje większe szanse na rozcieńczenie wody przez prądy oceaniczne. Przed zrzuceniem zanieczyszczonej wody, TEPCO planuje dokładne oczyszczenie jej z promieniowania, a następnie co najmniej 100-krotne rozcieńczenie jej wodą morską.

Warto przypomnieć, że nie tylko japońscy rybacy sprzeciwiają się temu planowi. W kwietniu Chiny zdecydowanie potępiły japońskie plany zrzucania odpadów radioaktywnych do Pacyfiku, grożąc przy tym odwetem. Chiny opisały podejście Japonii jako „skrajnie nieodpowiedzialne” i zauważyły, że wyciek radioaktywnej wody „poważnie zaszkodzi zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu na całym świecie oraz wpłynie na żywotne interesy sąsiednich krajów”.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: JapanTimes.co.jp
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.