Jakie zagrożenia będą czyhać na ludzkość u schyłku XXI wieku

Opublikowano: 04.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 763

Sztuczna inteligencja, biotechnologie i nanotechnologie zadecydują o rozwoju cywilizacji przed XXII wiekiem – uważa fizyk i futurolog Michio Kaku. Wiele z fantastyki — telepatia, podróże na inne planety stanie się realnością.

Michio Kaku uważa, że do 2100 roku loty załogowe na Marsa będą tanie i masowe, zostaną zbudowane nowe samoloty hipersoniczne, które uporają się z oporem falowym, znacznie zwiększy się długość życia, uda się rozwiązać problem magazynowania energii oraz zostanie uruchomiony komercyjny reaktor termojądrowy. Naukowiec wierzy, że istnieją paralelne światy i że podróże z prędkością większą od prędkości światła są możliwe.

ZAPOMNIMY O RAKU

W latach 1970. kraje rozwinięte przystąpiły do walki z chorobami nowotworowymi. Mimo że rak nadal nie został zwalczony już wynaleziono technologie pozwalające na jego skutecznie leczenie. Na przykład inteligentna tabletka wyglądająca jako chip z kamerą. Przechodząc przez żołądek i jelita robi badania, przekazuje obraz, co pomaga zdiagnozować chorobę na najwcześniejszym etapie.

Jeszcze doskonalszymi urządzeniami są nanoboty. Są to malutkie biokompatybilne cząstki przenoszące leki lub narzędzia zwalczające raka. „W tej właśnie chwili ktoś ma w organizmie komórki nowotworowe, ale człowiek nie dowie się o tym dopóki nie pojawi się nowotwór” — mówi Kaku. Zwalczanie choroby wymaga umiejętności wykrywania komórek nowotworowych w chwili ich powstawania i ich zwalczania jedna po drugiej. Do tego są przeznaczone nanoboty.

Już wkrótce do obiegu wejdzie technologia zwana „płynną biopsją”. Umożliwia badania krwi i innych płynów pod kątem obecności markerów nowotworowych. Nie trzeba będzie iść do lekarza po badania: zrobi je inteligentna toaleta.

„W przyszłości zapomnimy o raku, ponieważ będzie diagnozowany na poziomie komórek i od razu leczony” — twierdzi futurolog.

NIEBEZPIECZNE ROBOTY

Jeden z najdoskonalszych robotów na świecie Azimo tańczy i rozpoznaje twarze ludzi. Autor wynalazku twierdzi, że ma umysł podobny do umysłu chrabąszcza. Z czasem pojawią się roboty z umysłem myszy, królika, psa i wreszcie do 2100 roku małpy.

„Psy myślą, że również jesteśmy psami tyle że silniejszymi, dlatego podporządkowują się nam. Małpy natomiast wiedzą, że jesteśmy inni. Kiedy roboty to zrozumieją staną się niebezpieczne” — ostrzega futurolog. Proponuje wbudowanie w robota chipa-zabójcę na wypadek, jeśli zechce wyrządzić człowiekowi krzywdę. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie, ponieważ wcześniej czy później maszyna nauczy się neutralizowania zagrożenia. I co wtedy robić?

„Jest to zadanie dla przyszłego pokolenia” — odpowiada Kaku.

Wolałby nie walczyć z robotami, tylko zlać się z nimi. Wynaleźliśmy ekzoszkielety i protezy elektroniczne, czemu by nie stać się superludźmi? Wielu obecnie uważa, że to niedopuszczalne. Jednak w XXII wieku ludzie będą wszystko odbierać inaczej. W każdym razie ludzkość jeszcze ma czas na zastanowienie się.

CYFROWA NIEŚMIERTELNOŚĆ

Niedawno naukowcy przekazali najprostsze wspomnienie od jednej myszy do drugiej poprzez wbudowany do hipokampa chip. Dobrze to wróży nie tylko dla wymiany wspomnieniami, ale również uczuciami i emocjami.

Według Michio Kaku internet przyszłości zamieni się w mózgonet i zasadniczo zmieni przemysł rozrywkowy. Tak jak w połowie ubiegłego wieku kino dźwiękowe zastąpiło nieme, tak pod koniec XXI stulecia ludzkość zobaczy kino przekazujące uczucia i emocje.

Swoją prognozę Kaku opiera na projekcie Konnektom skierowanym na pełne skomputeryzowanie mózgu i sieci neuronowej. Przypuszcza się, że zostanie zrealizowany do końca stulecia.

Naukowcy zawsze zaprzeczali istnieniu duszy i uważali, że mózg to tylko neurony, ale Konnektom zmienił ten paradygmat. Całkowita komputeryzacja mózgu pozwoli na odtworzenie człowieka po śmierci. Mając mapę mózgu i zbierając informacje w wirtualnej rzeczywistości (serwisy społecznościowe, email, zakupy online itd) komputer odtworzy osobowość człowieka w robocie. A więc każdy będzie mógł porozmawiać ze zmarłym krewnym lub przyjacielem.

„W pewnym sensie uzyskamy nieśmiertelność” — twierdzi fizyk.

Powstaną biblioteki ludzkich dusz i wizerunków wielkich ludzi, gdzie można będzie porozmawiać z Napoleonem, Churchillem lub Einsteinem.

Cyfrową duszę można będzie wysłać zamiast siebie w daleki kosmos. Po sekundzie znajdzie się na Księżycu, po 20 minutach na Marsie, po godzinie na Plutonie — podaje przykład Kaku.

Według niego dusze będą podróżować z prędkością światła bez rakiet. Zagospodarowaniem Wszechświata zajmie się czysta świadomość. Naukowiec wierzy, że kosmici właśnie w taki sposób badają kosmos.

TELEKINEZA I TELEPATIA

Już stworzono interfejsy pozwalające sparaliżowanym osobom na kontaktowanie się z otaczającym światem. W okulary fizyka Stephena Hawkinga był wbudowany czujnik na podczerwień, który rejestrował ruchy jego policzka i spojrzenia, pomagając pisać tekst na monitorze. Naukowcy jednak pragną czegoś większego — możliwości wyłapywania i odczytu sygnałów elektromagnetycznych mózgu. Na razie udało się odczytać pojedyncze słowa i obrazy.

Za pomocą skanerów możemy obserwować pracę mózgu w czasie rzeczywistym. Wiemy, gdzie jaki obszar mózgu aktywizuje się, gdy człowiek zakochuje się lub myśli. Na podstawie tych danych sieć neuronowa uczy się wydobywania myśli w postaci prostych obrazów. W przyszłości ludzie będą mogli fotografować nawet marzenia. To znacznie wpłynie na sztukę.

ZNIKNĄ POŚREDNICY, ALE NIE POLICJANCI

Pod koniec wieku ludzie będą zarządzać wirtualną i zaawansowaną rzeczywistością w całkowicie cyfrowym świecie. Mrugając, człowiek otrzyma dowolną informację w soczewkach, załaduje biografię rozmówcy, tłumaczenie z każdego języka. Nasze auta, zabawki, ubrania i obuwie, ściany w mieszkaniu będą inteligentne dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja całkowicie zmieni rynek pracy. Znikną zawody związane z produkcją taśmową, wykonywaniem powtarzających się operacji, nie będzie pośredników. Będą potrzebni specjaliści, których praca opiera się na doświadczeniu i inwencji twórczej a także ci, których zawód wiąże się z utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich. Oto dlaczego nie będziemy mogli obejść się bez policjantów, sprzątaczy, ogrodników, lekarzy, adwokatów i brokerów giełdowych. Nie da się ich całkowicie zastąpić robotami nieposiadającymi zdrowego rozsądku, empatii, doświadczenia, intuicji i kreatywności.

Ludzie będą mogli kupować akcje, naciskając przycisk na zegarku. Po co im pomoc brokera finansowego? Odpowiedź jest taka, że potrzebują kapitału intelektualnego, rady, doświadczenia, talentu do prognozowania. Roboty tego nie dadzą. Jest to w stanie zapewnić tylko człowiek — podsumowuje Michio Kaku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. Radek 04.06.2018 16:19

    To chyba nie naukowiec pisze, tylko bajkopisarz… no tak futurolog. Z artykułu można wywnioskować, że on myśli, że ludzie się w ogóle nie rozwiną. Tylko technologie się rozwiną. Może i ma rację? Pęd do rozwoju swoich umiejętności nie jest specjalnie silny obecnie.
    Ogólnie ta wizja poza kilkoma fajnymi pomysłami jest potworna.

  2. Szwęda 04.06.2018 19:42

    Technika idzie w górę – a człowiek idzie w dół…

  3. Cosmo 04.06.2018 21:34

    Czy ktoś na początku XX wieku przewidywał, że jedna bomba będzie w stanie zabić miliony ludzi albo że każdy człowiek będzie w stanie komunikować się w czasie rzeczywistym z innym człowiekiem po drugiej stronie planety? A lądowanie na Księżycu (tak, tak wiem, nie miało ono miejsca). No i ten nieszczęsny Mars. Zapomniał dodać, że ludziska będą na nim poruszać się w hyperloop i jeździć elektrycznymi Teslami.

  4. lboo 04.06.2018 21:56

    ZAPOMNIMY O RAKU:

    Żeby znaleźć lekarstwo na raka trzeba by zmienić zasadę funkcjonowania służby “zdrowia”. Z instytucji żerującej na ludzkim nieszczęściu mającej na celu pomnażanie pieniędzy, na instytucje mającą na celu leczenie. Bo puki co ,miliardy i dziesiątki lat badań przynoszą coraz to dziwniejsze i coraz droższe metody. A puki co “naukowcy” nawet nie wiedzą co to tak naprawdę jest ten rak.

    NIEBEZPIECZNE ROBOTY

    Robot to tylko mechaniczna zabawka sterowana przez bardziej zaawansowany kalkulator. Myśleć w przeciwieństwa do człowieka czy nawet zwierzęcia nie może. Może tylko kalkulować i działać na podstawie tych obliczeń w ramach stworzonych przez programistę możliwości.

    CYFROWA NIEŚMIERTELNOŚĆ

    Pewnie da się przenieść świadomość do jakiejś mechanicznej zabawki, czy wirtualnej rzeczywistości. Ale puki co maszyny te do pięt nie dorastają możliwościom maszyny zwanej ludzkim ciałem.

  5. piosk2 05.06.2018 09:00

    @ lboo
    a na jakiej podstawie Ty twierdzisz, że człowiek może myśleć, a nie kalkuluje w swoim biochemicznym procesorze wg programów wgranych mu czy to przez Twórcę, czy przez wychowanie i nauczanie.

  6. Fenix 06.06.2018 09:13

    Dlaczego nie? Ja uważam że będziemy mogli obejść się bez policjantów, sprzątaczy, ogrodników, lekarzy, adwokatów i brokerów giełdowych. Tworzenie dla siebie będzie ważniejsze od wyzysku. Twórcza jednostka , współpraca jednostek, i wszyscy zyskają.

  7. Fenix 06.06.2018 09:56

    Talent mają wszyscy . Wiele talentów odkrywamy , gdy różne doświadczamy.

  8. Szwęda 06.06.2018 16:45

    @lboo
    Lekarstw na raka jest już co niemiara! Ale dopóki światem rządzi mamona i zysk, leki te nie zostaną wprowadzone 🙁

  9. Fenix 07.06.2018 08:01

    Całościowy ogląd człowieka , poddany wyleczeniu . Punktowe leczenie na wszytko,i traci sens wyleczenie.
    W przyszłość potrzebni będą naukowcy, inżynierowie ,informatycy wirtualni lekarze, nauczyciele , uduchowieni przywódcy . Świadomi ludzie swoich praw !
    Jedno prawo wszystkich ludzi , sami stanowią.

  10. Fenix 07.06.2018 09:04

    Dając sobie wszyscy mają !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.