Jakie są przeciętne zarobki w Polsce?

Opublikowano: 14.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2740

Ile zarabia przeciętny Polak, pracujący nad Wisłą? Jakie były średnie wynagrodzenia w 2021 roku? Zobaczcie podsumowanie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Zarobki w Polsce wciąż pozostają daleko w tyle za zarobkami na zachodzie Europy, na przykład w Wielkiej Brytanii. Bilans wypada negatywnie dla mieszkańców naszej ojczyzny nawet wtedy, gdy pensje zestawi się z kosztami życia w Polsce, które choć niższe niż w UK, w stosunku do zarobków są jednak dość wysokie.

Ile zarabiał przeciętny Polak nad Wisłą w 2021 roku? Jakie średnie wynagrodzenia odnotowano na początku 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw? Dane GUS pokazują wzrost pensji w 2021 roku – ale należy pamiętać o rosnącej inflacji oraz idących w górę cenach wielu produktów i usług.

W 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło w Polsce 5 890 PLN w skali roku. Biorąc pod uwagę poszczególne miesiące wartość ta raz była wyższa, a raz niższa (z tendencją wzrostową szczególnie w drugiej połowie roku), a w całym ostatnim kwartale ubiegłego roku (październik-grudzień), wysokość zarobków miesięcznych brutto w Polsce dla małych i średnich przedsiębiorców wynosiła średnio 6 221 PLN. Z kolei dane z początku 2022 roku pokazują, że w styczniu średnia wysokość wynagrodzenia była na poziomie 6 064 PLN brutto.

Jak sytuacja wyglądała w sektorze publicznym i prywatnym – biorąc pod uwagę zarobki zwykłych pracowników? W sektorze publicznym zarobki są zwykle nieco niższe niż w sektorze prywatnym. Przykładowo, w grudniu 2021 roku pracownicy firm prywatnych zarabiali średnio 6 732 PLN brutto miesięcznie, natomiast pracownicy instytucji publicznych otrzymywali wynagrodzenia miesięczne o średniej wysokości 6 125 PLN brutto. Dla porównanie w tym samym miesiącu ogólne średnie zarobki brutto były na poziomie 6 644 PLN.

Biorąc pod uwagę bardziej szczegółowy podział na sektory gospodarki w Polsce, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w grudniu 2021 wynosiło:

– sektor przedsiębiorstw 6 644 PLN;

– sektor prywatny 6 732 PLN;

– sektor publiczny 6 125 PLN;

– przemysł 6 732 PLN;

– przetwórstwo przemysłowe 6 125 PLN;

– budownictwo 6 360 PLN;

– handel, naprawa pojazdów samochodowych 6 160 PLN;

– transport i gospodarka magazynowa 5 615 PLN;

– zakwaterowanie i gastronomia 4 541 PLN;

– informacja i komunikacja 11 155 PLN;

– obsługa rynku nieruchomości 7 257 PLN;

– administrowanie i działalność wspierająca 4 799 PLN.

Widać zatem jasno, że w niektórych sektorach zarobki znacząco odbiegają od „normy” – zarówno na plus (np. sektor informacji i komunikacji), jak i na minus (np. sektor zakwaterowania i gastronomii).

Z kolei biorąc pod uwagę poszczególne polskie województwa, w grudniu 2021 najwyższymi średnimi zarobkami cieszyli się mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło przeciętnie 7 591 PLN. Najniższe zarobki w tym samym czasie otrzymywali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, których średnia miesięczna pensja brutto wyniosła 5 307 PLN.

Jak sytuacja wyglądała w innych województwach? Według danych GUS, w grudniu 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenia brutto w poszczególnych województwach w Polsce były następujące:

– cała Polska 6 644 PLN;

– dolnośląskie 7 019 PLN;

– kujawsko-pomorskie 5 727 PLN;

– lubelskie 5 783 PLN;

– lubuskie 5 813 PLN;

– łódzkie 6 250 PLN;

– małopolskie 6 650 PLN;

– mazowieckie 7 591 PLN;

– opolskie 6 027 PLN;

– podkarpackie 5 397 PLN;

– podlaskie 5 805 PLN;

– pomorskie 6 685 PLN;

– śląskie 7 423 PLN;

– świętokrzyskie 5 307 PLN;

– warmińsko-mazurskie 5 505 PLN;

– wielkopolskie 5 790 PLN;

– zachodniopomorskie 6 108 PLN.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. Dandi1981 14.03.2022 14:13

    To tak jak by wrzuci do jednego worka ile metrow kwadratowych kto zajmuje I by wyszlo ze srednio polacy zyja w 200 m kwadratowych a srednio jezdza 2 letnimi samochodami .
    A prawda jest taka ze wiekszosc robi za minimalna co lepsi maja zlotowke wiecej na godzine a reszta co ma uklady zeruje na innych.

  2. Piron 14.03.2022 18:45

    Ja mam pytanie z innej beczki, ale również związane z ekonomią. Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć gdzie się podział licznik długu publicznego który można było sprawdzić online?. Jeszcze rok temu widziałem go w necie, obecnie non stop jest przerwa techniczna. Osobiście myślę że te nieudaczniki / zło..ieje zadłużyli nasz kraj do takiego stopnia iż boją się to publicznie pokazywać.

  3. kufel10 15.03.2022 03:44

    Zawsze mnie zastanawia jak w tych KWOTACH BRUTTO uwzględnia się pieniądze przekazywane pracownikowi POD STOŁEM. Może się bowiem okazać, że w sumie pracownik zarabia netto WIĘCEJ niż brutto. Zatem podawanie kwot brutto nie ma sensu bo typowy janusz czy halina z mięsnego i tak nie są w stanie nic z tego wydedukować.

  4. Piron 15.03.2022 07:14

    “Zawsze mnie zastanawia jak w tych KWOTACH BRUTTO uwzględnia się pieniądze przekazywane pracownikowi POD STOŁEM” . Kufelku zapodaj jakiś namiar bo tak intratnej posadki to ja szukam już od roku, wszędzie powstają jak grzyby po deszczu strefy ekonomiczne gdzie pojęcie pracownik zmienia się w niewolnik, a zarobki to max złotówka powyżej najniższej krajowej. Kiedyś nie było żadnego problemu ze znalezieniem takiej pracy, ale od Srowida 19 wszystko gdzieś znikło, albo padło.

  5. Dandi1981 15.03.2022 09:12

    Co licznika dlugu publicznego to tak minimalnie 1,5 bln zl czyli 1500 mld zl a ukraina najpierw podala ze straty na 20 mld usd pozniej ze na 200 mld usd z powodu wojny . To nas zbimbardowali do fundamentow dlugiem 1500 mld zl a nalezy zauwazyc ze kto by nie rzadzil to zadluza kraj w tempie 20-60 mld zl na rok z wyjatkiem pandemi gdzie ponad 100 mld bylo bo wiadomo programy pomocowe ktore zniknely po 1 sec jak mozna bylo sie logowac zeby je dostac. Wplywy do budzetu sa podliczane z podatkow nie ma wplywow z spolek skarbu panstwa.
    Nie wspominajac o dodruku zlotowek .
    Ps czy znalazlo sie w koncu 200 mld zl z fooz ktore zginelo i czy tusk oddal juz 200 mld zl zrabowane z ofe ,nalezy wspomniec ze tusk powiedzial ze to nie byly pieniadze polakow tak samo jak te w zusie , panic tfusk pewnie ze nie byly ich oni je tam tylko wplacali. A nalezela do pana temu mogl pan pod…. lic je i dalej cieszyc sie 20+%poparcia w ciemnogrodzie.

  6. rici 15.03.2022 12:47

    Dandi; co do Fozz to dobrze by bylo sie spytac pana J.Kaczynskiego. Z informacji sprzed kilkudziesieciu lat wynikalo ze to bracia Kaczynscy byli w tym dobrze umoczeni, zreszta razem z WSI. Jednym z ich wspolpracownikow byl nijaki Mazur, zakladajacy im konta na Bahama, a ktorego chcial pozniej do Polski sciagnac p.Ziobro gdy zostal ministrem spraw zagranicznych. No ale USA odmowily ekstradycji, chyba z tego powodu ze jak sciagnieto innego swiadka /hiszpansko-polskie nazwisko/ to dziwnym zbiegiem okolicznosci odwiedzil go seryjny samobojca.
    Podobna sytuacja miala miejsce w czasie” proby” wyjasnienia art “B”. Przypomnijmy sobie; L.Kaczynski zostal ministrem sprawiedliwosci w czasach rzadow AWS to wydal Europejski Nakaz Aresztowania dla trzeciego wspolnika w aferze nijakiego Maiera obywatela Izraela i stale mieszkajacego w Izraelu. Wiec kiedy pan Maier przylecial do Niemiec to go zamkneli na lotnisku, i zwrocili sie do rzadu polskiego o wydanie nakazu ekstradycji wraz z uzasadnieniem. Przez 40 dni polski rzad nie zaeragowal, wiec Niemcy musieli go wypuscic. Ten jak wrocil to udal sie do notariusza i spisal swoje zeznania. Mozna to znalesc w sieci.

  7. kufel10 15.03.2022 19:37

    @ Piron
    No przecież cała branża budowlana tak funkcjonuje. Kupuję teraz altanę ogrodową – płacę pod stołem, robiłem tynk i docieplenie – pod stołem, kostka ogrodzenie, prawie cały dom zbudowałem płacąc pod stołem, bo jest taniej. Każdy tak robi i pracowników ma “na gębę” 🙂

    Skąd Ty mieszkasz przyjacielu że masz takie problemy ? 😉

  8. rici 15.03.2022 21:18

    Ze 30 lat temu gdy pracowalem w takiej firmie budowlanej, pytam szefa dlaczego nie zatrudnia ludzi na czarno. To mi odpowiedzial ze jakby mial czarne pieniadze to by zatrudnial ludzi na czarno. A czarne pieniadze bierze sie stad ze wykonuje sie roboty bez rachunku i kasuje za nie kwote pomniejszona o podatek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.