Jaka będzie przyszłość SKOK-ów?

Opublikowano: 09.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 555

Komisja Nadzoru Finansowego wdraża system ochrony depozytów w SKOK przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Prawo regulujące działalność SKOK jest identyczna dla wszystkich placówek, co według prezesa zarządu SKOK w Wołominie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wynika z informacji Agencji Informacyjnej Newseria, w ocenie Mariusza Gazdy prezesa zarządu SKOK w Wołominie przepisy prawne powinny uwzględniać specyfikę poszczególnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

– Docelowo sądzę, że powstaną co najmniej dwie drogi rozwoju SKOK-ów. Będą te małe SKOK-i lokalne, uzupełniające tylko działalność banków spółdzielczych oraz powstanie ścieżka rozwoju dla SKOK-ów, które mają ambicje rozwijać się, aktywnie uczestniczyć w życiu finansowym Polaków, tak jak to jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie Credit Unions mają kilka ścieżek rozwoju w zależności od tego, czego oczekują od rynku – tłumaczy Mariusz Gazda.

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Niezależna.pl zarządzany przez Gazdę SKOK Wołomin ma już ponad 100 placówek na terenie całego kraju i tylko do końca maja zarobił 32 mln zł, co stanowi ponad 70 proc. całego zeszłorocznego zysku. Poza tym SKOK Wołomin może się poszczycić niskim wskaźnikiem niespłacanych na czas pożyczek i kredytów.

Z tego właśnie względu prezes SKOK Wołomin tłumaczy, jak ważne jest odrębne traktowanie takich kas jak SKOK Wołomin oraz innych Kas, których w sumie jest w Polsce 55.

“System SKOKów nie jest monolitem. Tak pod względem wielkości, są SKOK-i bardzo małe, jednooddziałowe, przyzakładowe. Są SKOK-i średnie, regionalne i są SKOK-i ogólnokrajowe, które zarządzają aktywami, którymi nie powstydziłby się nawet największy bank spółdzielczy w Polsce. Tak samo filozofia funkcjonowania jest różna, różne są uwarunkowania. Dlatego nie można SKOK-ów wrzucać do jednego wora i traktować jednakowo. Moim zdaniem trzeba stworzyć kilka dróg, kilka ścieżek rozwoju” – tłumaczy Mariusz Gazda.

Autor: pł
Na podstawie: newseria.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20 komentarzy

  1. agama 09.07.2013 10:00

    a obligacje skarbowe?

  2. Komzar 09.07.2013 12:21

    Miesięczny przychód 1700PLN to w Polsce grosze. Tak zwana pensja głodowa, żeby klient nie miał siły nic sam zrobić a jednocześnie jeszcze nie miał ochoty wyjść z kosą na ulice.

    Co do pracy nad portalem to bardzo się realisto mylisz. Sam kiedyś chciałem pomóc Maurycemu ale pracuje zawodowo i mimo, że miałem troszkę większą wiedzę informatyczną to nie byłem w stanie poświęcić regularnie czasu na ten projekt. Bo to naprawdę dużo czasu. Maurycy uczy się wszystkiego sam więc nakład pracy podwójny.
    Samo przeglądanie wiadomości i szukanie informacji to jest kilka godzin dziennie. Do tego musi się martwić, czy ludzie podarują w tym miesiącu wystarczającą kwotę.
    Powiem szczerze, że najgorsze w tym wszystkim, że ten spory projekt i ważny dla kraju ma tylko jedną wiodącą osobę i jak Małrycy się rozmyśli to będzie po WM.
    Sam też nie wiem jak to wszystko usprawnić, ale na pewno przydała by się konstruktywna dyskusja i pomoc fachowców w dziedzinie informatyki.

  3. Komzar 09.07.2013 14:54

    W naszej rzeczywistości, SKOKi wcześniej czy później będą się przeistaczać w drapieżne podmioty gospodarcze a do tego na pewno jest nieformalny nacisk odgórny korporacji bankowych. Jak są gdzieś łatwe pieniądze to cwaniaki szybko się znajdują.
    SKOKi nie są i nie będą ratunkiem sytuacji gospodarczej w Polsce. Prawdę mówiąc niewiele wnoszą co opierają swoją działalność na lichwie tak jak inne instytucje bankowe czy bankopodobne.
    Jedyne co to może zmienić realnie sytuację to pozbycie się (zanegowanie) długo państwowego. Przejście na budżet bez deficytu (zadłużenie ludzi bez ich wiedzy i zgody an to jest przestępstwem), zlikwidowanie lichwy w Polsce oraz wymiana barterowa z zagranicą a nie za nic nie warte pieniądze które inne kraje sobie po prostu drukują. Nam nie wolno na razie.

  4. Komzar 09.07.2013 15:30

    Niestety nie ma takiego prawa. Zostało zakazane parę lat temu co jest częścią przygotowań do tak zwanej unii walutowej.
    NBP ma jedynie prawo emitować obligacje zadłużając się za granicą. Nie ma prawa po prostu wprowadzić PLNów do obiegu bez pośrednictwa banków europejskich nie będących długiem. Coś na kształt dolara który jest zawsze długiem USA wobec FED.

  5. agama 09.07.2013 16:11

    Maurycy jest w bojowym nastroju z powodu psujacego sie komputera. Nawet skokom sie oberwalo. Mam nadzieję,ze zrealizuje swoje marzenie – będzie od kogo zdrowe jablka kupowac,a przy okazji WM zasilac. Przyjemne z pozytecznym.

  6. Hanah 09.07.2013 16:28

    @admin
    7,50 zł za drugi przelew wewnętrzny i wypłatę? Online, czy w kasie?
    Za operacje online nie trzeba placic (tylko przelew do ZUS, urz.skarb.itp) z wyjatkiem miesiecznej oplaty za prowadzenie rachunku (5zl). Czy cos sie teraz zmienilo?

  7. Hanah 09.07.2013 16:32

    @agama
    z powodu psujacego sie komputera to ja jestem w bojowym nastroju!!!

    Znacie jakies dobre forum dot. porad serwisu komputerow?

  8. Komzar 09.07.2013 17:44

    @realista, w linku który podałeś jest wyraźnie napisane, ze NBP emituje pieniądz przez obligacje, czyli zadłuża się. Choć w artykule jest tak tak ładnie napisane to w praktyce oznacza finansowy kibel.
    Niestety nie pamiętam ustępu w którym nasz konstytucja zrzeka się prawa NBP do druku pieniądza, ale kibel to kibel. Swoją drogą właśnie o takich “drobnych” zmianach w ustawach nas nie informują, za to o pedałach wiemy wszystko. 🙂

  9. cetes 09.07.2013 18:39

    Mocno interesuję się tematem emisji pieniędzy przez m. in. NBP, a nie słyszałem o ustawie, gdzie byłoby napisane o rezygnacji przez NBP z tego przywileju.

    Jest natomiast w Ustawie o NBP z 29 sierpnia 1997 r. art. 4. o brzmieniu: NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej.

    Chodzi zatem o nieprzekazanie przez ustawodawcę zastrzeżonego dla NBP przez Konstytucję RP monopolu na emisję pieniędzy i ograniczenie jego uprawnień do wyłączności na emisję znaków pieniężnych.

    Teoretycznie taki zapis nic nie zmienia, bo artykuł 2 punkt 2. Konstytucji RP o treści: Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

    W przypadku emisji pieniędzy Konstytucja inaczej nie stanowi.

    Jednak jest to jeden z zapisów manipulujących przepisami w celu usankcjonowania emisji pieniędzy przez banki komercyjne w postaci kredytów.

  10. Komzar 09.07.2013 21:51

    No dobrze, ale powiedz co dalej z tymi pieniędzmi się dzieje. Bo jeszcze ludzie pomyślą, ze NBP emituje te pieniądze i daje rządowi polskiemu. A to właśnie o to chodzi, że nie ma takiego prawa.
    Więc w praktyce NBP nie ma prawa emisji pieniądza dla Polski. To, że NBP drukuje PLNy (też pod kontrolą Brukseli, żeby nie było) to niczego nie zmienia dal nas na lepsze, bo te pieniądze idą bezpośrednio do banków europejskich. W zamian dostajemy obligacje.
    Potem dewizy które trzymamy zamknięte bo nie wolno nam ruszać rezerwy walutowej. Oczywiście jeszcze nie znalazł się mądry co by to uzasadnił dlaczego nie wolno ale nie wolno i koniec, bo tak powiedział ktoś wyżej.

  11. kudlaty72 09.07.2013 22:04

    @Komzar piszesz o zakazie konstytucyjnym zadłuzania się rządu i samorządów w banku centralnym.Gdybyśmy to zmienili to byłoby to lekarstwo na całe zło,a tak rząd i samorządy zapożyczają się w bankach komercyjnych(żydowskich).Odsetki wypływają z kraju przez co realnego pieniądza jest coraz mniej,niestety.Jedynym krajem ,który nien uległ syjonistycznym wpływom są Chiny,tam rząd pozycza pieniądze od chińskiego banku centralnego dzięki czemu odsetki zostają w kraju.

  12. Komzar 09.07.2013 22:23

    Mówiąc inaczej, NBP nie ma prawa emisji pieniądza w Polsce. Choć cały proces troszkę nagmatwany by ludziki się nie połapały.

  13. adambiernacki 10.07.2013 09:07

    Widzę, że tu się kamienuje admina, bo pociąg do kamienowania i władzy uwarunkowany bywa genetycznie. Podobnie jak do niepohamowanego optymizma.

    Skoki praktykują masakryczną lichwę. Właśnie zacząłem ze Skokiem walczyć.

  14. Hanah 10.07.2013 10:21

    @adambiernacki
    Ty tez?

  15. Hanah 10.07.2013 11:43

    @Maurycy
    oplaty w SKOK dla uzytkownikow online sie nie zmienily. Nawet jezeli zrobisz kilka przelewow wewnetrznych online – to nadal masz gratis. Natomiast jezeli taka wyplata z KSO bedzie w oddziale – to faktycznie – jedna wyplata w miesiacu jest gratis, a druga 7,50 – ale w oddziale, w kasie!
    Jezeli chodzi i % to nie wiem co Ty masz, ale u mnie jest na KSO 3,80%, a eIKS 0,79% i to faktycznie spadlo, bo jakis czas temu bylo 1% – a zadne inne banki juz od lat nie dawaly nic.

  16. cetes 10.07.2013 15:14

    @ Komzar!

    NBP emitował pieniądze i przekazywane były one “prywatyzowanym” przedsiębiorstwom polskim, czyli tak naprawdę, to “kupowane” one były za NASZE pieniądze.
    Z emisji pieniędzy przez NBP miały też być oddłużane “prywatyzowane” szpitale publiczne.

    Jeśli chodzi o emitowanie pieniędzy dla zagranicznych banków ko0mercyjnych, to nic o tym nie wiem.
    Natomiast w ramach operacji otwartego rynku NBP emituje oprocentowane obligacje, które “sprzedaje” bk mającym nadmiar pieniędzy i nie znajdującym chętnych na kredyty.
    Nazywa się to “dbaniem o zachowanie płynności finansowej systemu bankowego”.
    Oprócz tego, w ramach operacji otwartego rynku NBP interweniuje, czyli kupuje albo złotówki, albo dewizy na rynku, by utrzymać wartość złotego w pożądanej wysokości.
    Gdy złotówka jest “słaba”, to nasze towary/usługi tanieją na rynkach zagranicznych, a import drożeje, więc nie cieszy to UE, a szczególnie Niemców. O Amerykanach i Chińczykach nie ma co wspominać.

    Zupełnie inna sprawa jest z monetyzacją wzrostu gospodarczego.
    Otóż co roku /teoretycznie, bo np. w tym roku jest planowany ujemny wzrost gospodarczy (sic)/ ilość towarów/usług na rynku wzrasta.
    By utrzymać poziom cen należy do gospodarki wprowadzić ilość pieniędzy równoważącą wzrost PKB.
    Ten wzrost jest wykazywany w budżecie państwa jako niedobór /”dziura budżetowa”/.
    Banki komercyjne, korzystając z zasady rezerwy częściowej, emitują pieniądze i pożyczają je rządowi polskiemu. Oczywiści z oprocentowaniem.
    W ten sposób wzrost gospodarczy będący efektem wysiłku całego społeczeństwa zostaje przekazany bankierom. Plus oczywiści część wcześniej wypracowanego bogactwa w formie zapłaty oprocentowania.
    Tymczasem powinna ta operacja przebiegać w ten sposób, że NBP emituje ilość pieniędzy równą wzrostowi PKB i PRZEKAZUJE je rządowi jako dochód budżetu i jest on zużywany na finansowanie potrzeb państwowych.
    Tych pieniędzy nie trzeba zwracać do NBP, więc zakaz udzielania pożyczek rządowi i samorządom jest przestrzegany.
    W ten sposób dług publiczny rozumiany jako zadłużenie w bankach i u spekulantów walutowych w ogóle nie powinien powstać, a co z tym idzie 50 mld zł, które w tym roku zapłacimy za odsetki /tzw. obsługa długu publicznego/ zostałyby w kraju i mogłyby posłużyć np. do zmniejszenia podatków.

    Na tematy związane z emisją pieniędzy i długiem publicznym oraz całym systemem finansowym, to można by napisać książkę. Kilkusetstronicową.

  17. Hanah 10.07.2013 22:07

    @admin
    mi dzis w SKOK wyjasnili, ze chodzi o oplate 7,50zl za druga wyplate z KSO, ale w oddziale, online jest bez zmian. Co do reszty to nie wiem, nic do mnie nie przyszlo jeszcze.
    % spadaja wszedzie – najbardziej widac to na lokatach – 2 jmiesiace temu stale % mialo 4,20%, a zmienne bylo 2 miesiace temu 4,30% – teraz jest 3,80%. Trudno zeby SKOKi mialy dobry % jak wszedzie w kraju jest kicha.
    Jednak lepszy SKOK niz zagraniczny bank.

    ..a tak w nawiazaniu do artykulu “SKOK Wołomin może się poszczycić niskim wskaźnikiem niespłacanych na czas pożyczek i kredytów” – no bo Wołomin zawsze mial skuteczny system windykacyjny! 🙂

  18. adambiernacki 11.07.2013 10:03

    Przychodzi babcia do Skoku(jest wieloletnim członkiem) i mówi, że na gwałt 2000 potrzebuje, bo grób trza poprawić. Pani odpowiada, że może dać jej pięć. Babcia mówi, że pięciu nie potrzebuje. Pani mówi, że albo pięć albo nic. Babcia podpisuje papiery i dostaje do ręki 1900 a do spłaty 7000. Mój przypadek jest bardziej skomplikowany. Po ostatnim ich numerze powiedziałem, że nie daruję. Złożę pewnie do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Zbiorę ludzi przerobionych i uderzę w znajomości medialne. Rozważam również pozew zbiorowy i petycję. Czekam teraz na ruchy dyrektorstwa, więc wykazuję maksimum dobrej woli.

  19. Hanah 11.07.2013 18:15

    cos ci rencisci maja pecha..
    Ja nie znam takich przypadkow w SKOK i jakos dziwne mi to jest. Za to podobny przpadek znam z bankiem – wcisneli dziewczynie wiecej kredytu niz chciala, ale jak nie znam sytuacji dokladnie to nie bede sie wypowiadac bo w ten sposob mozna latwo plotki szerzyc,

  20. Hanah 11.07.2013 21:59

    @adambiernacki
    moze opisz swoj przpadek bo na razie nie powiedzales nic, ale wylales wiadro pomyj na SKOKi. Prokuratura, pozew zbiorowy, media.. Skoro chcesz zbierac podpisy pod petycjami to musisz sie okreslic co ona ma wniesc, co zmienic, czego sie domagasz. Chyba, ze dla dobra sprawy nie mozesz zdradzac szczegolow 🙂 (nikogo nie interesuja dane personalne), ale co takiego SKOK Tobie zrobil, ze tak Cie rozwscieczyl?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.