Jak wyglądają procesy na Słońcu z bliska?

Opublikowano: 06.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1692

Na łamach magazynu „Nature” opublikowano cztery prace z pierwszymi szczegółowymi rezultatami, jakie przekazała sonda słoneczna Parker Solar Probe – poinformowała NASA.

Parker zbliżył się do Słońca na rekordową odległość 24 mln km, to bliżej niż średnia odległość gwiazdy i Merkurego (planeta, położona najbliżej Słońca).

Sonda przekazała nowe dane nt. wiatru słonecznego. Aparat pozwolił po raz pierwszy zobaczyć, jak w pobliżu powierzchni Słońca zmienia się jego pole magnetyczne: może odwrócić się ono o 180 stopni, wracając do pozycji wyjściowej i jednocześnie rozpędzać wiatr do gigantycznych prędkości w krótkim czasie. Takie „przełączenia” pola magnetycznego wyzwalają ogromne ilości energii.

Sonda Parker zarejestrowała także w potoku cząsteczek słonecznych błyski energetyczne z niezwykle wysoką zawartością pierwiastków ciężkich. Tego rodzaju błyski nie osiągają nigdy Ziemi, ale podobne zdarzenia należy analizować, ponieważ ich nagłe pojawienie się może wpływać na pogodę kosmiczną w pobliżu naszej planety.

Jak zaznaczyła NASA, rozumienie procesów, związanych z przyśpieszeniem czy przenoszeniem energii słonecznej pomoże w przyszłości chronić ludzi w Kosmosie.

Za kolejnych pięć lat Parker zbliży się do Słońca na odległość 6 mln km. Urządzenia sondy są zabezpieczone ekranem, który jest odporny na ogromne temperatury. Aparat wystartował w sierpniu 2018 roku, jest to pierwsza podobna misja w ramach badania powierzchni Słońca.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o