Jak wyglądają procesy na Słońcu z bliska?

Opublikowano: 06.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2284

Na łamach magazynu „Nature” opublikowano cztery prace z pierwszymi szczegółowymi rezultatami, jakie przekazała sonda słoneczna Parker Solar Probe – poinformowała NASA.

Parker zbliżył się do Słońca na rekordową odległość 24 mln km, to bliżej niż średnia odległość gwiazdy i Merkurego (planeta, położona najbliżej Słońca).

Sonda przekazała nowe dane nt. wiatru słonecznego. Aparat pozwolił po raz pierwszy zobaczyć, jak w pobliżu powierzchni Słońca zmienia się jego pole magnetyczne: może odwrócić się ono o 180 stopni, wracając do pozycji wyjściowej i jednocześnie rozpędzać wiatr do gigantycznych prędkości w krótkim czasie. Takie „przełączenia” pola magnetycznego wyzwalają ogromne ilości energii.

Sonda Parker zarejestrowała także w potoku cząsteczek słonecznych błyski energetyczne z niezwykle wysoką zawartością pierwiastków ciężkich. Tego rodzaju błyski nie osiągają nigdy Ziemi, ale podobne zdarzenia należy analizować, ponieważ ich nagłe pojawienie się może wpływać na pogodę kosmiczną w pobliżu naszej planety.

Jak zaznaczyła NASA, rozumienie procesów, związanych z przyśpieszeniem czy przenoszeniem energii słonecznej pomoże w przyszłości chronić ludzi w Kosmosie.

Za kolejnych pięć lat Parker zbliży się do Słońca na odległość 6 mln km. Urządzenia sondy są zabezpieczone ekranem, który jest odporny na ogromne temperatury. Aparat wystartował w sierpniu 2018 roku, jest to pierwsza podobna misja w ramach badania powierzchni Słońca.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.