Jak wpływa na nas niebieskie światło ekranów?

Opublikowano: 09.02.2018 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Telekomunikacja i komputery, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 829

Przeciętna osoba spędza nawet do 8-10 godzin w kontakcie ze smartfonem, komputerem lub TV, a dodatkowo jeszcze kilka godzin w kontakcie z żarówkami energooszczędnymi i świetlówkami. Ekspozycja na niebieskie światło tych urządzeń ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

W naturalnym cyklu dobowym twoje ciało wieczorem zwalnia obroty i szykuje się do regeneracji podczas snu, jednak większość z Nas siedzi jeszcze kilka godzin przed TV lub pracując na komputerze, przez co drastycznie rozbijamy nasz cykl dobowy, co prowadzi do poczucia niewyspania, większego poziomu stresu, zmulenia i zmęczonych oczu kolejnego dnia.

“Aż 55% z nas sypia mniej niż 7 godzin, a co czwarty Polak sypia nawet mniej niż 6 godzin na dobę w ciągu tygodnia pracy. To aż dwie godziny mniej od czasu snu zalecanego przez lekarzy specjalistów.”[1]

Problem wydaje się subtelny i nie daje o sobie znać bezpośrednio od razu, jednak odkłada się to latami i może w konsekwencji być jedną z przyczyn raka, cukrzycy, chorób serca i otyłości.[2]

Tak poważne zagrożenia są efektem długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło. Najszybciej wpływa ono na oczy, co najczęściej objawia się uczuciem suchości, pieczeniem, a czasem nawet łzawieniem. Dodatkowo niebieskie światło przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadząc w konsekwencji do upośledzenia widzenia.[3]

To niepozorne mogłoby się wydawać zagrożenie ma szeroki wpływ na nasze zdrowie, jednak jest ono bardzo bagatelizowane co prowadzi w konsekwencji do poważnych schorzeń.

Co mogę zrobić już teraz, żeby uniknąć tych zagrożeń?

1. Używaj słabych czerwonych świateł do oświetlenia nocnego. Czerwone światło ma najmniejszy wpływ na zmianę rytmu dobowego i tłumienie melatoniny.

2. Od dwóch do trzech godzin przed snem, unikaj patrzenia na ekrany komputerów, smartfonów, TV.

3. Rozważ noszenie okularów z blokerem niebieskiego światła lub zainstaluj aplikację, która filtruje niebiesko-zieloną falę światła (np. f.lux).

Zdjęcie: Jim Bauer (CC BY-ND 2.0)
Źródła: Blog.Biohackeye.com, WolneMedia.net

PRZYPISY

[1] http://centrumpr.pl/artykul/polak-niewyspany-i-zestresowany,40695.html

[2] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Effects_of_blue_light_technology


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.