Jak trwoga, to do roli

Opublikowano: 08.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 664

Coraz więcej Portugalczyków zostaje rolnikami, aby w ten sposób poradzić sobie z kryzysem ekonomicznym. Powstawanie gospodarstw rolnych wspiera Unia Europejska.

Portugalia to jeden z najmocniej dotkniętych przez kryzys krajów członkowskich Unii Europejskiej – przypomina portal GazetaPraca.pl. Według danych Eurostatu, bezrobocie w Portugalii na początku tego roku wynosiło 15%, czyli prawie o 3% więcej niż rok temu. Wśród bezrobotnych jest bardzo wiele osób w wieku do 25. roku życia – ich ilość wzrosła w ciągu roku o niemal 10% (z 26,5 do 35%). Młodzi Portugalczycy coraz częściej podejmują się prac zupełnie nie związanych z ich wykształceniem lub wcześniejszym doświadczeniem. Ostatnio szczególną popularnością wśród nich cieszy się rolnictwo.

Jak informuje Agence France Presse, w ciągu ostatnich 3 lat w Portugalii powstało 5 tysięcy małych gospodarstw rolnych. Pieniądze na sfinansowanie ich rozwoju pochodzą z funduszy unijnych, a przyznawanie subwencji i organizowanie szkoleń koordynują lokalne organizacje rolnicze. Pomysłów na rolniczy biznes jest wiele: jedni zajmują się np. hodowlą grzybów i ostryg, inni koncentrują się na uprawie owoców. Maria de Luredes Cardoso, która z ramienia lokalnego stowarzyszenia rolniczego uczy bezrobotnych, jak zarabiać na uprawianiu ziemi, tak tłumaczy tę sytuację: „Ludzie w naszym kraju są zdesperowani. Nietrudno znaleźć kilkuosobową rodzinę, w której główni żywiciele są bez pracy. Dlatego każdy, kto ma choć skrawek ziemi, zostaje rolnikiem”.

Prognozy ekonomiczne dla Portugalii nie przedstawiają się obecnie zbyt optymistycznie. Wielu Portugalczyków opuściło kraj w poszukiwaniu pracy – według danych Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie za granicą żyje już koło 5 mln obywateli Portugalii. Zwrot ku rolnictwu może pomóc przełamać ten społeczny trend i wzmocnić lokalną gospodarkę.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. maleczka 08.04.2012 14:38

    u nas powrot do ,,pracy od podstaw,, na roli tez by sie przydal i oplacal mysle 🙂

  2. norbo 08.04.2012 15:40

    Najpierw potrzebna jest reforma rolna. Tak, reforma rolna – ziemia dla chłopów, jak w dawnych wiekach….

  3. Stanlley 08.04.2012 23:16

    A u nas?? U nas rządowi solą w oku rolnik. Bo rolnik produkuje żywność i jest samowystarczalny. Zastąpią KRUS ZUSem i będzie pozamiatane. Apropos dopłacania do KRUS – system jest banalnie prosty, bez żadnych indywidualnych kont, bez masy urzędasów (w ZUS 53 800 duposiadów żłopie kawę i plotkuje. W ZUS 4 pracujących pracuje na 1 emeryta – miesięcznie minimalna stawka ZUS to 900zł, czyli minimalnie emeryt powinien dostawać 3600, a ŚREDNIA emerytura to 1200zł.

  4. Il 09.04.2012 00:41

    Proponuję zacząć od wywłaszczania z hoteli, moteli, willi, pensjonatów, urzędów i autostrad.

    Ogłaszam zamówienie społeczno-publiczne na wyburzenie luksusów i zwinięcie autostrad.

    Na ich miejscu można wybudować zagrody i uprawiać prawdziwie zdrową żywność.
    Oczywiście po oczyszczeniu ziemi z tych burżujskich budowli.

    Tryb przetargu natychmiastowy i bezpośredni.

  5. norbo 09.04.2012 03:49

    @Il 09.04.2012 00:41 – ludzie na wsi powiedzieliby, że jesteś rozgarnięty jak g*** po polu 😉

    http://www.sindicatoandaluz.org/?q=node/830

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.