Jak korzystać z polskich kryptowalut?

Opublikowano: 06.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Publikacje WM, Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 1756

Portal WolneMedia.net akceptuje wszystkie polskie kryptowaluty. Dotąd mogliście nas wesprzeć Bitcoinami (BTC), Litecoinami (LTC), Ethereum (ETH) i Lisk (LSK). Teraz wspieramy również Polcoiny, PLNcoiny oraz Kaszubskiego Detka! Jak włączyć się w społeczność kryptowalutową, pomagać innym albo na tym zarobić? Przeczytaj, bo warto!

KORZYŚCI Z UŻYWANIA KRYPTOWALUT

Kryptowaluty pojawiły się w roku 2009, gdy stworzony został Bitcoin. Na jego bazie stworzono kilka tysięcy innych kryptowalut, m.in. w 2014 roku Kaszubskiego Detka.

Poza korzyściami promocyjnymi dla idei, kraju lub regionu (kaszubska waluta promuje Kaszuby, BolivarCoin – upamiętnia walkę z kolonializmem itd.), kryptowaluty – jak każde pieniądze – istnieją po to, aby je wydawać. Korzyści z używania kryptowalut, zamiast zwykłych przelewów jest wiele: są komputerowe (aby je używać wystarczy program na komputerze), dochodzą one w czasie krótszym od sekundy, są (w pewnym sensie) anonimowe, jest to pieniądz nieposiadający banku centralnego, a więc tworzony przez sieć i samych użytkowników. Jest to globalna odpowiedź na globalizację bankowości i kapitału, bo pokazuje, że społeczeństwo potrafi tworzyć dla siebie element najważniejszy dla każdej ekonomii: jednostkę monetarną.

Kryptowaluty zwane są „pieniądzem wolnych ludzi” i „złotem XXI wieku”. Na przełomie lutego i marca 2017 roku, wartość Bitcoina przekroczyła wartość złota.

Zarobić można handlując monetami w sieci na rozmaitych giełdach. A ci, którzy swoimi np. komputerami biorą udział w utrzymaniu sieci, otrzymują za to wynagrodzenie. Obie te aktywności zaś bywają całkiem intratnym zajęciem.

JAK ZACZĄĆ?

Polska jest jedną z większych społeczności bitcoinowych na świecie, a złotówka jest w pierwszej dziesiątce walut na świecie, na które wymienia się bitcoiny. Spróbujemy więc pokierować twoimi pierwszymi krokami, abyś zrozumiał(a) jak to w ogóle działa.

Poniższe informacje dotyczą wszystkich istniejących kryptowalut czyli bitcoinów, pieniędzy internetowych, tzn. e-walut opartych na technologii blockchain i peer2peer. Omawiamy je na przykładzie Kaszubskiego Detka, ze względu na to, że posiada on najbardziej nowoczesny i przyjazny dla sieci rozproszonej algorytm szyfrowania spośród polskich coinów. Oczywiście, inne coiny, np. Vertcoin, Monero albo Ethereum posiadają jeszcze nowocześniejsze algorytmy, ale my promować będziemy polskie monety. Szczegółowe te kwestie daleko wykraczają poza niniejszy artykuł, omówione zostaną przy innej okazji.

START – POBIERAMY PORTFELE!

Jak zacząć przygodę z Kaszubskim Detkiem? Najpierw trzeba zainstalować sobie portfel, stosownie do posiadanego systemu.

dla systemu Windows: http://a2.mukor.net/detk/wallet/detkcoin-qt.rar

dla systemu Mac OS X: http://a2.mukor.net/detk/wallet/Detkcoin-Qt.dmg

lub skompilować go sobie samodzielnie (inne systemy) https://github.com/cassubian/detkcoin

Następnie trzeba zrobić jeden „myk”, którego część z Was pewnie się już domyśla. Skąd portfel ma wiedzieć, gdzie ma odszukać detkowy blockchain w otchłaniach Internetu? Skoro kryptowaluty to pieniądz sieciowy, to trzeba mu wskazać punkty (lub punkt), z którym muszą się połączyć. Tak samo jak w przeglądarce na początek wpisujemy adres www. Niektóre portfele mają taki adres w kodzie programu. Im więcej mamy takich punktów dodanych, tym szybciej będzie działał nasz portfel.
Jeśli nie zamierzasz korzystać z zaawansowanych funkcji portfela, takich jak kopanie, zrób tak: otwórz w menu “Pomoc” -> “Okno debugowania” -> zakładka “Konsola” i wklej tu dwa polecenia:

addnode pl.e-waluty.net.pl add (wciśnij enter)
addnode tupek.marmelmedia.com add (wciśnij enter)
addnode detk.sytes.net add (i jeszcze raz enter)

Gotowe, portfel kontaktuje się z węzłami i zaczyna pobierać blockchain (synchronizować się). Pomiń poniższą niebieską ramkę, ona zawiera ustawienia zaawanzowane, np. do kopania solo.

Po pierwszym uruchomieniu portfela, zamykamy go na chwilę i odszukujemy na swoim komputerze:

Windows XP C:\Documents and Settings\_USERNAME_\Application Data\detkcoin\

Vista, 7 C:\Users\_USERNAME_\AppData\Roaming\detkcoin\

Mac /Users/_USERNAME_/Library/Application Support/detkcoin/

Inne /home/_USERNAME_/.detkcoin/

Powinien tam znajdować się plik detkcoin.conf. Jeśli go nie ma, tworzymy go. Używamy do tego najprostszego edytora, np. Notatnik. Plik powinien mieć następującą zawartość:

rpcuser=twoja_nazwa_uzytkownika
rpcpassword=twoje_haslo
rpcallowip=127.0.0.*
rpcport=9999
p2port=9998
gen=0
server=1
listen=1
addnode=pl.e-waluty.net.pl
addnode=tupek.marmelmedia.com
addnode=detk.sytes.net

Ostatnia linijka “wskazuje” programowi, skąd ma zacząć pobierać blockchain. Pozostałe linijki nieco usprawniają jego komunikację, a pierwsze trzy są potrzebne, jeśli będziesz chciał(a) wydobywać detki solo, o czym na końcu tego artykułu.

Teraz czas, aby zostawić portfel włączony na jakiś czas, aby zsynchronizował się z siecią, czyli zrobił na naszym komputerze kopię całego blockchainu. Trwa to od kilkunastu minut (nowocześniejsze algorytmy i młodsze blockchainy) do wielu godzin (stare algorytmy i blockchainy).

JAK TO W OGÓLE DZIAŁA?

Jak to jest, że przelewy w kryptowalutach dochodzą? Niby prosta sprawa: ktoś komuś wysyła ileś coinów, odbiorca je widzi w swoim portfelu w ciągu mniej niż sekundy. Jednak uważny użytkownik zauważy, że przelew taki wyświetla się na szaro, a nie na czarno, i dodatkowo jest oznaczony jako “niepotwierdzony”. Co to znaczy?

Znaczy to w praktyce tyle, że jeszcze nie można go przelać dalej 🙂 Transakcje w blockchainie są nieodwołalne, tzn. nie da się ich cofnąć. Jednak dla swojej ważności, muszą zostać zaszyfrowane w określonej ilości kolejnych bloków (w przypadku Kaszubskiego Detka – 6, są to tzw. „potwierdzenia”).

Zaszyfrowanie transakcji z czasu określonego bloku (w Detku jest to nominalnie 5 minut, choć czas ten może się z różnych powodów wydłużyć), to określona praca matematyczna, którą wykonują procesory (CPU) lub karty graficzne (GPU). Nie róbcie tego z użyciem kartki i ołówka, ani kalkulatora! Zajęłoby to lata!

Kopanie to zwyczajowe określenie procesu zaszyfrowywania transakcji do bloku. Kopanie kryptowaluty = zaszyfrowywanie zaistniałych transakcji. Nie praca szpadlem i kilofem! Nie odszyfrowywanie ani łamanie kodów! Koparka zaś – to określenie komputera (lub innego urządzenia elektronicznego, np. FPGA, układy ASIC) podpiętego do sieci danej waluty, który kopie.

Koparki, którymi inni użytkownicy kopią naszą walutę, wydobywają kolejne bloki, zaszyfrowując w ten sposób zaistniałe transakcje. Dopiero gdy zostanie wykopanych kolejnych 6 bloków, nasza transakcja będzie w pełni potwierdzona, co znaczy że otrzymane środki będziemy mogli wydawać.

A więc – reasumując – kryptowaluty tak działają, że ktoś je musi “kopać”. Taka jest specyfika technologii blockchain (typu PoW) o której na początek można przeczytać trochę na stronie “Wikipedii”.

JAK WIĘC STAĆ SIĘ “GÓRNIKIEM”?

Górnik to osoba, która posiada sprzęt, który kopie. Proste? Proste! Ale jaki konkretnie sprzęt i czy jest w zasięgu ręki?

Możemy do tego użyć zwykłego procesora (CPU) lub karty graficznej (GPU). Dla niektórych algorytmów istnieje oprogramowanie na układy typu FPGA (np. blake256) oraz układy scalone ASIC (np. SHA256, Scrypt). Urządzenia te są relatywnie drogie i mało uniwersalne.

W przypadku Detka użyć możemy zarówno CPU jak i GPU. Jeśli chcesz kopać efektywnie – polecamy to drugie. Jeśli chcesz kopać „solidarnościowo” – możesz włączyć sobie program do kopania procesorem i ustawić mu niski priorytet, tak aby nie spowalniał pracy innych aplikacji twojego komputera.

PO CO KOPAĆ I CO ZA TO DOSTANĘ?

W momencie wykopania bloku, zaczynają istnieć nowe monety, nowe środki, które stanowią tzw. wartość bloku. Tak jakby właśnie zadziałała mennica i wydrukowała kilka nowych banknotów. Jest to ni mniej ni więcej, po prostu wynagrodzenie dla komputera (a raczej jego właściciela), który wykopał (zaszyfrował) blok. Tak to działa w przypadku kopania w pojedynkę. Gdy kopiemy wraz z innymi zrzeszonymi w kopalni, działa tam jeszcze kilka innych algorytmów, mających na celu uczciwe wynagradzanie wszystkich zaangażowanych maszyn (ich właścicieli).

NO TO DO DZIEŁA!

Aby skutecznie kopać kryptowaluty, wystarczy więc jakikolwiek komputer, bo każdy z nich posiada procesor. Ale aby robić to efektywnie na większa skalę, w dzisiejszych czasach procesor nie wystarcza. Blockchain Kaszubskiego Detka jest szyfrowany algorytmem Qubit, do którego najlepiej się sprawdza karta graficzna. Jaka? Marki Radeon lub NVidia, która obsługuje język obliczeniowy. Dla Radeonów jest to openCL czyli open computing language, a dla NVidii – CUDA. A więc nie każda karta. Raczej te “większe” choć wcale to nie oznacza, że tylko te nowsze. Niektóre 8-letnie karty radzą sobie równie dobrze jak 2-3-letnie, z tym, że pobierają więcej prądu.

Drugie, co potrzebujemy, to pakiet sterowników, który należy ściągnąć ze strony producenta (Catalyst czyli znany fglrx dla Radeona, lub CUDA dla NVidii) i zainstalować.

Trzecim elementem jest program – aplikacja obsługująca określony algorytm. To co innego niż portfel!

W zasadzie każdy dostępny dzisiaj sgminer (Radeon) i ccminer (NVidia) posiada wbudowaną możliwość pracy z algorytmem qubit. A więc należy sobie ten program pobrać.

Ostatni element to podpięcie naszej koparki do jakiejś kopalni. Na przykład do tej: http://pool.e-waluty.net.pl/getting_started – programowi musimy wskazać z jaką kopalnią ma się połączyć i dla jakiego użytkownika ma pracować. Przykładowym poleceniem do kopania na e-waluty.net.pl będzie więc (w terminalu lub pasku komend):

sgminer -k qubitcoin -o stratum+tcp://pool.e-waluty.net.pl:1004 -u TWÓJ_ADRES_PORTFELA -p hasło_jakiekolwiek

Enter! I gotowe!

Po kilku chwilach program połączy się z kopalnią, pobierze zadania i rozpocznie pracę.

Część kopalń oferuje możliwość rejestracji usera i workera. Wówczas zamiast adresu portfela wpisujemy user.worker . Choć jest to rozwiązanie popularniejsze, to kopalnie wymagające podania bezpośrednio adresu portfela lepiej dbają o stan sieci rozproszonej.

Jeśli chcesz kopać solo, czyli samodzielnie, bez użycia kopalni, wówczas polecenie będzie wyglądało następująco:

sgminer -k qubitcoin -o http://127.0.0.1 u twoja_nazwa_uzytkownika_z_pliku_detkcoin_conf -p twoje_hasło_z_pliku_detkcoin_conf

W ten sposób nauczyliśmy się już biernie i czynnie korzystać z kryptowalut. Następnym krokiem będzie handel, czyli gdzie kupić i sprzedać, jak zorientować się w wiarygodności giełdy, która giełda jest „lepsza”, a która „gorsza” oraz kiedy trzeba zapłacić podatek? To wszystko w następnym odcinku – już wkrótce.

Autorstwo: Zespół Developerski Kaszubskiego Detka – Dewelopesczé Karno Kaszëbsczégò Dëtka (Detk.pl)
Źródło: WolneMedia.net
Licencja: CC-BY-ND 3.0

INFORMACJE DODATKOWE

1. Strony warte uwagi:

– Serwis polskich kryptowalut – http://e-waluty.net.pl/

– Kaszubski Detk – http://www.detk.pl

– PolCoin – https://polcoin.pl/

– PLNcoin – https://plncoin.org/

2. Dowiedziałeś się dzięki nam czegoś nowego? Rozważ donację CDT (Kaszubski Detk):

– dla autorów artykułu: DGBCBjwQMfzZA2ftW4xKPYmSauz9MLy6Pm

– dla portalu “Wolne Media”: D8sBozkbNeYT3ifJc7dFsdKW4un7kLge1m


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.