Jak Islandczycy nadają imiona swoim dzieciom

Opublikowano: 16.11.2017 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 478

Na Islandii rodzice wybierają dziecku imię z zatwierdzonej administracyjnie listy. Proponowane imię przesyłają do narodowego rejestru w ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka. Lista zawiera około 1800 zatwierdzonych imion dla każdej z płci.

Dopóki imię nie zostanie zatwierdzone, nie zostaną wydane żadne oficjalne dokumenty. Jeśli rodzice chcą nadać dziecku nieistniejące jeszcze imię, muszą wysłać propozycję do Islandzkiego Komitetu ds. Imion. Wymaga tego ustawa z 1996 roku i służy to ochronie języka islandzkiego.

Jeśli imię zawiera litery niewystępujące w alfabecie islandzkim, nie zostanie zaakceptowane. Czyli imiona zawierające „c” lub „z” będą odrzucone lub pisownia imienia zostanie zmieniona. Imię może również nie zostać zatwierdzone, jeśli mogłoby zawstydzać dziecko.

Islandzki Komitet ds. Imion otrzymuje rocznie około 100 tys. wniosków o nowe imiona. Według Guardiana zatwierdzanych jest około 50% wniosków (dane z roku 2014). Dopóki dziecko oficjalnie nie otrzyma imienia, będzie nazywane odpowiednio „Stúlka” (dziewczynka) lub Drengur (chłopiec), nawet jeśli będą używać swoich niezatwierdzonych imion w codziennym życiu.

Komitet przez cały czas wydaje pozwolenia na nowe imiona. Ostatnio dodano imiona męskie: Óttar i Eros, oraz żeńskie: Vök, Nala i Nastasja.

W Islandii nie ma nazwisk w takim rozumieniu, jak w USA czy w Polsce. Po pierwszym i drugim imieniu nie występuje nazwisko rodziców. Dziecko nie dziedziczy nazwiska, tylko imię ojca lub matki z przyrostkiem „-sson” (litera s+son, czyli syn) lub „-dóttir” (córka). Dzieci mają więc inne nazwisko niż ich rodzice. Także siostry i bracia mają różne nazwiska.

Islandczycy zazwyczaj zwracają się do siebie po imieniu, nawet w sytuacjach oficjalnych czy w stosunku osób na stanowiskach.

Islandki po ślubie raczej nie przyjmują nazwisk swoich mężów, a islandzkie książki telefoniczne są układane według imion.

Nie wiecie, czy Wasze imiona są zatwierdzone przez islandzki komitet? Możecie to sprawdzić TU oraz imiona męskie: TU, imiona żeńskie – TU. Możecie też wypróbować, jak byście się nazywali będąc Islanczykami? Jako Islandka nazywałabym się Monika María Jóninnadóttir – podoba mi się!

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o