Jądro Ziemi obraca się szybciej niż jej powierzchnia
Jak wynika z najnowszych badań, jądro naszej planety obraca się szybciej niż jej powierzchnia. Odkrycia tego dokonano, analizując pary trzęsień ziemi, które występują w przybliżeniu w tym samym miejscu Ziemi, ale w różnym czasie. Na sejsmicznych trzęsieniach ziemi tworzą one tak zwane falowe dublety.
Kiedy dochodzi do trzęsienia, wytworzone przez nie fale sejsmiczne mogą przenosić się przez całą planetę i po całej jej powierzchni.
Badacze przeanalizowali 18 zestawów falowych dubletów, z których część była oddalona od siebie w czasie nawet o 35 lat, pochodzących z trzęsień, które wystąpiły niedaleko wybrzeży Ameryki Południowej, ale były odnotowane na stacjach sejsmicznych w pobliżu Alaski. Analitycy przyjęli założenie, że jeśli jądro Ziemi obraca się szybciej niż reszta planety, wówczas fale wstrząsowe z falowych dubletów będą wkraczały i wychodziły z jądra w różnych jego częściach, mimo iż pochodzą z mniej więcej tego samego miejsca na powierzchni planety. Analizując niewielkie zmiany w czasie przebiegu fal każdego z dubletów, badacze doszli do wniosku, że jądro Ziemi obraca się od 0,3 do 0,5 stopnia na rok szybciej.
Różnica w prędkości obrotów jądra może wpływać na szybkość obracania się całej Ziemi i mieć wpływ na satelity, rakiety i statki kosmiczne.
Źródło oryginalne: „Science”, 26.08.2005
Źródło polskie: „Nexus”, nr 2 (46) 2006
Dalsze rozpowszechnianie publiczne tylko za zgodą redakcji „Nexusa”!