Izraelskie buldożery wjechały do Chan al-Ahmar

Opublikowano: 15.09.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1004

Mieszkańcy, Palestyńczycy z innych miejscowości oraz sympatycy ich walki z innych krajów usiłowali zablokować zburzenie wioski Chan al-Ahmar, do której wróciły izraelskie buldożery. Wyrok na nią już zapadł: miejscowość ma zniknąć z powierzchni ziemi, zrobić miejsce nowym izraelskim osiedlom.

W lipcu zamiary zburzenia wioski Chan al-Ahmar, niebędące w istocie niczym szczególnym na tle całokształtu izraelskiej polityki nielegalnego osadnictwa w Palestynie, wywołały wyjątkowe międzynarodowe oburzenie. Europejscy dyplomaci przybyli do wsi zamieszkiwanej przez 180 osób, by sprzeciwiać się zniszczeniu miejscowości, gdzie z unijnych pieniędzy kilka lat temu, za kilka tysięcy euro, w ramach programu pomocy humanitarnej wzniesiono szkołę. W tym roku zaś wojsko izraelskie ją zniszczyło.

Zagłada Chan al-Ahmar ostatecznie została odłożona o dwa miesiące. W ubiegłym tygodniu, gdy dyplomatyczny szum już opadł, izraelski Sąd Najwyższy odrzucił prośbę mieszkańców wioski, by jej nie burzyć. Władze postanowiły przesiedlić mieszkańców Chan al-Ahmar do wsi Abu Dis, 12 km dalej. Na miejscu palestyńskiej osady mają powstać kolejne osiedla, nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Istniejące już osiedle Kfar Adumim ma być połączone z kolejnym, Ma’ale Adumim, by między Jerozolimą Wschodnią a strefą C na Zachodnim Brzegu, kontrolowaną przez Izrael, powstał jeden zwarty obszar osadnictwa. Będzie to oznaczało w istocie przecięcie Zachodniego Brzegu na dwie części.

Wczoraj wieczorem żołnierze izraelscy przystąpili do blokowania wszystkich, poza jedną, dróg do miejscowości. Błyskawicznie zebrali się protestujący, którzy m.in. stanęli przed nadjeżdżającymi buldożerami.

Broniący wioski zostali rozpędzeni. Żołnierze zatrzymali znaczną grupę Palestyńczyków oraz Franka Romano, obywatela francuskiego i amerykańskiego, pracownika naukowego uniwersytetu Paris Ouest Nanterre La Défense. Na fotografiach, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych i na portalach o tematyce bliskowschodniej, mundurowi bili, przewracali i ciągnęli demonstrantów, także starszych mężczyzn, a dziennikarzy przeganiali z miejsca zdarzeń.

Chan al-Ahmar znajduje się w centralnej części Zachodniego Brzegu, w pobliżu trasy łączącej Dolinę Jordanu z Jerozolimą Wschodnią. Organizacja Wyzwolenia Palestyny zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Karnego z apelem o spotkanie z mieszkańcami wioski i szybkie otwarcie postępowania. To jednak krok całkowicie rozpaczliwy. Palestyńska tragedia trwa na oczach całego świata.

Autorstwo: MKF
Zdjęcia: MuhammadSmiry
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 15.09.2018 18:33

    Czy można to nazwać syjonistycznym syjonizmem bez narażania się na antysemityzm. Znamy już z historii poszukiwania lebensraum przez miłującą pokój doktrynę polityczną. Czy syjonistycznych czynowników rozgrzesza Biblia i Arabowie dookoła granic? Moim zdaniem pytanie jest retoryczne.

  2. kuralol 15.09.2018 21:24

    Krótki filmik z konferencji w Berlinie. Każdy powinien się zapoznać z treścią, po to by zrozumieć skąd wieje wiatr w tej resztówce, jeszcze zwanej Polska. https://www.youtube.com/watch?v=vuLbqqXifNs

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.