Izraelski atak na protesty w Strefie Gazy

Opublikowano: 23.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 11

Palestyński Wielki Marsz Powrotu trwa nieustannie od końca marca. W piątek podczas nasilenia protestów u granic Strefy Gazy wojsko Izraela raniło co najmniej 40 osób, w tym ratowników medycznych i dziennikarzy. Byli też zabici, w tym nastolatkowie.

Ponieważ w całej Palestynie piątek jest dniem tygodnia, w którym nasilają się akcje demonstracyjnego oporu wobec izraelskiej okupacji, Palestyńczycy odmierzają czas trwania Marszu Wielkiego Powrotu upamiętniającego Nakbę liczbą piątków, jakie upłynęły od jego początku. Było ich już 39. Wczoraj, podczas ostatniego, Izraelczycy zza ogrodzenia “granicznego” zabili z broni palnej cztery osoby, a ranili przynajmniej 40. Władze Autonomii Palestyńskiej, podając te dane, ostrzegały, że liczba rannych może okazać się wyższa. Są wśród nich dwaj dziennikarze i czterej ratownicy.

Śmiertelne ofiary okupantów to mężczyźni w wieku 16, 18, 28 i 40 lat. Wszyscy zginęli od ostrej amunicji. Osiemnastolatek zmarł w sobotę od ran odniesionych w piątek.

W miniony piątek protesty u granic Strefy Gazy zgromadziły w sumie ok. 8 tys. osób. Manifestowano przede wszystkim pod hasłami czczącymi “bohaterów ruchu oporu”.

Ciąg demonstracji zwanych Wielkim Marszem Powrotu mieszkańcy Gazy zorganizowali wiosną, żeby upamiętnić 70 rocznicę wypędzenia Palestyńczyków z rodzinnych ziem w 1948 r., po powstaniu państwa Izrael. Od tamtego czasu manifestacje pod murem oddzielającym Strefę Gazy blokowaną od 2007 przez Izrael od reszty okupowanych ziem Palestyńskich odbywają się praktycznie bez przerwy. Protestujący przeciwko blokadzie i okupacji od samego początku spotykają się z bezwzględnym postępowaniem ze strony żołnierzy izraelskich, którzy zabili już co najmniej 230 osób biorących udział w tym akcie oporu.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: The Palestinian Information Center
Źródło: Strajk.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ