Izraelczyk prześladowany przez bezpiekę znowu w więzieniu

Opublikowano: 07.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 738

Jonatan Polak, 38-letni działacz pokojowy, członek izraelskich Anarchistów Przeciw Murowi (AAW) od miesiąca siedzi w więzieniu na skutek skargi skrajnie prawicowej, ultranacjonalistycznej organizacji byłych izraelskich wojskowych Ad Kan, według której miał czynnie przeszkadzać wojsku, które strzelało do palestyńskich manifestantów na terytoriach okupowanych. Palestyńczycy apelują o jego uwolnienie.

„Państwo Izrael rządzi dwojakim systemem represji – to reżim dyskryminacji rasowej przeciw swym obywatelom-gojom, gwarantujący żydowską supremację, i reżim dyktatury wojskowej na terytoriach okupowanych. Niektórzy na lewicy narzekają, że sądy wybielają okupację. To błąd. Sądy nie są żadnym niezależnym organem, tylko istotną częścią tego systemu.” – oświadczył Polak przed sądem i odmówił uczestniczenia w kolejnych rozprawach. Jego obrona ubiega się o oddalenie donosu grupy Ad Kan, gdyż nie przedstawiła żadnych dowodów, lecz sąd postanowił trzymać go więzieniu co najmniej do następnej rozprawy 17 kwietnia.

Ad Kan to organizacja-ekran tajnej izraelskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet. Specjalizuje się ona w wyszukiwaniu „haków”, które pozwalają więzić działaczy z niewielkiej pozaparlamentarnej lewicy przeciwnej okupacji i obrońców praw człowieka, uważanych za „zdrajców narodu”. Ad Kan robi to zwykle poprzez infiltracje stowarzyszeń usiłujących alarmować o zbrodniach izraelskiej armii okupacyjnej (np. Breaking The Silence). Kilka miesięcy temu Polak został napadnięty w Tel-Awiwie przez Izraelczyków z nożami, krzyczącymi „Wykończymy cię pierdolony lewaku”.

Mieszkańcy palestyńskiej wsi Bil’in na okupowanym Zachodnim Brzegu, z którą Polak był związany od lat, manifestowali tydzień temu przeciw „dealowi wieku” Netanjahu-Trumpa i jednocześnie na rzecz uwolnienia aresztowanego. Przemawiał Mohamed Chatib, jeden z miejscowych rolników, trwale odciętych od swej ziemi przez izraelski mur apartheidu: „Jesteśmy tu Jonatanie Polak, by ci powiedzieć, że tak jak stałeś przy nas przez lata, my stoimy przy tobie, by okupacja się zakończyła, byśmy mogli żyć razem w pokoju i sprawiedliwości. (…) Jesteś częścią nas, pamiętamy, że zawsze byłeś z nami i dziś my jesteśmy z tobą”. Dziś mieszkańcy Bil’in znowu będą manifestować w jego sprawie.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Oren Ziw
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o