Izraelczycy niszczą kolejną palestyńską wieś Beduinów

Opublikowano: 05.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1149

3 lutego izraelskie buldożery przejechały się po wsi palestyńskich Beduinów w dolinie Jordanu, tj. na terytorium palestyńskim, które izraelski reżim apartheidu chce anektować. Chodzi o wieś już raz zlikwidowaną, w listopadzie ub. roku, do której mimo wszystko wrócili mieszkańcy. Maszyny budowlane rozbiły fundamenty, namioty, toalety koło Chumsa al-Baka na Zachodnim Brzegu. Misja Unii Europejskiej w Palestynie wybiera się tam dzisiaj, by zobaczyć, co się stało.

Według izraelskiej organizacji B’Tselem sprzeciwiającej się nielegalnej żydowskiej kolonizacji terytoriów palestyńskich, 61 osób, w tym prawie połowa dzieci, znalazły się bez dachu nad głową. „Celem okupacji nie jest jedynie zajęcie Chumsy, ale całej doliny Jordanu. Wprowadzając w życie takie decyzje, popełniając tę zbrodnię, okupanci chcą zniszczyć wszystkie społeczności palestyńskie w dolinie Jordanu” – wyjaśniał zachodnim dziennikarzom Moataz Biszarat z palestyńskiego ruchu przeciw okupacji i kolonizacji.

Metoda jest prosta. Władze okupacyjne nie dają zezwoleń na budowę Palestyńczykom, więc każda próba budowy lub osiedlenia się jest „nielegalna”. Bywają tu wioski niszczone ponad sto razy i ponad sto razy odbudowywane, lecz „trzydzieści lat temu mieszkało tu 186 palestyńskich rodzin, dziś zostało tylko 21”, przypomniał Biszarat o Chumsie. Izraelczycy skutecznie usuwają beduińską obecność z terenów przewidzianych do aneksji. Unia czasem finansuje studnie dla palestyńskich „wsi bezdomnych”, ale okupanci wysadzają je w powietrze. Protesty dyplomatyczne niewiele dają.

Według planu premiera Netanjahu przejętego przez wysłanników b. prezydenta Trumpa, jego zięcia Jareda Kushnera i Aviego Berkowitza, nazywanego czasem „planem pokojowym”, całość okupowanej doliny Jordanu może zostać po prostu anektowana przez Izrael. Kushner i Berkowitz zostali właśnie zgłoszeni do pokojowej Nagrody Nobla przez słynnego, wpływowego amerykańskiego adwokata Alana Dershowitza, fana Trumpa. Sam Trump też został do niej nominowany, lecz podobno Szwedka Greta Thunberg czy Rosjanin Aleksiej Nawalny, mają większe szanse. Rodziny wyrzucone z beduińskiej wsi zostały przyjęte przez palestyńskich sąsiadów.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o