Izraelczycy nielegalnie wywieźli artefakty z getta

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1131

Jeden z izraelskich dzienników ujawnił informację o odnalezieniu w Warszawie bunkra z czasów okupacji niemieckiej. Obiekt znajdujący się wówczas na terenie Getta Warszawskiego skrywał między innymi artefakty, które zostały nielegalnie wywiezione z Polski do Izraela. O sprawie prokuraturę powiadomił zresztą Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Całą sprawę opisał czołowy izraelski dziennik „Israel Hayom”. Twierdzi on, że po wyburzeniu jednego z budynków robotnicy odnaleźli wejście do bunkra. Miał on zostać przygotowany na tzw. Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 roku. W środku pracownicy budowlani odkryli dziesięć filakterii (pudełeczka z ustępami żydowskiej Tory) ukrytych za książkami i innymi przedmiotami.

Z robotnikiem, który zszedł do bunkra, mieli skontaktować się przedstawiciele jednej z żydowskich organizacji, mającej zajmować się zbieraniem pamiątek po Holokauście. Izraelska gazeta informuje, iż negocjacje były długie, a warunkiem dokonania transakcji było jej ukrycie przez polskimi władzami. Ostatecznie specjalny emisariusz miał je nabyć i następnie przewieźć właśnie do Izraela. Publikacja nie podaje jednak miejsca, w którym odkryty został żydowski bunkier.

Ministerstwo Kultury o całej sprawie dowiedziało się wraz z polską i izraelską opinią publiczną. Poleciło ono Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków ustalenie dokładnego miejsca lokalizacji bunkra, a także okoliczności w jakich odnaleziono wspomniane artefakty. Sam Konserwator miał już zresztą zawiadomić prokuraturę w sprawie złamania przepisów dotyczących ochrony zabytków.

Oburzenia tym wydarzeniem nie kryją nawet lewicowi historycy, z którymi rozmawiała „Gazeta Wyborcza”. Wywożenie przedmiotów wytworzonych przed 1945 roku jest bowiem nielegalne, gdy odbywa się bez wiedzy organów administracji państwowej. Prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, oskarżyła dodatkowo władze Warszawy o niedopilnowanie zakopanych piwnic z terenów po dawnym getcie.

Na podstawie: Onet.pl, Rp.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Irfy
Użytkownik
Irfy

Sprawa jest dwuznaczna. Z jednej strony przedmiot sporu. Filakteria z Torą? A niech je sobie zabierają i się cieszą. W Polsce Żydów, którzy mieliby z tego jakikolwiek pożytek praktycznie już nie ma. Prawie wszyscy zostali wybici przez Niemców, reszta wyemigrowała po 1968. Więc w zasadzie nie ma o co kruszyć kopii. Polakom to się nie przyda, dla Żydów z Izraela ma wartość sentymentalną.

Z drugiej strony irytuje postawa władz Izraela, które zdają się ignorować jakiekolwiek prawo, kiedy tylko staje im ono na drodze. Bombardują suwerenne państwa, kiedy najdzie je ochota (Syria, przedtem Libia), wysyłają do innych państw komanda, które zabijają albo porywają wrogie im jednostki. Kradną pamiątki, tak jak w tym przypadku. Czyli zachowują się jak mocno rozpieszczeni zbóje. Szczególnie, ze polskie władze, będące całkowicie pod amerykańskim butem, wydałyby im te filakteria bez żadnego szemrania. Ogólnie słabo to wygląda.