Izraelczycy nielegalnie wywieźli artefakty z getta

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1705

Jeden z izraelskich dzienników ujawnił informację o odnalezieniu w Warszawie bunkra z czasów okupacji niemieckiej. Obiekt znajdujący się wówczas na terenie Getta Warszawskiego skrywał między innymi artefakty, które zostały nielegalnie wywiezione z Polski do Izraela. O sprawie prokuraturę powiadomił zresztą Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Całą sprawę opisał czołowy izraelski dziennik „Israel Hayom”. Twierdzi on, że po wyburzeniu jednego z budynków robotnicy odnaleźli wejście do bunkra. Miał on zostać przygotowany na tzw. Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 roku. W środku pracownicy budowlani odkryli dziesięć filakterii (pudełeczka z ustępami żydowskiej Tory) ukrytych za książkami i innymi przedmiotami.

Z robotnikiem, który zszedł do bunkra, mieli skontaktować się przedstawiciele jednej z żydowskich organizacji, mającej zajmować się zbieraniem pamiątek po Holokauście. Izraelska gazeta informuje, iż negocjacje były długie, a warunkiem dokonania transakcji było jej ukrycie przez polskimi władzami. Ostatecznie specjalny emisariusz miał je nabyć i następnie przewieźć właśnie do Izraela. Publikacja nie podaje jednak miejsca, w którym odkryty został żydowski bunkier.

Ministerstwo Kultury o całej sprawie dowiedziało się wraz z polską i izraelską opinią publiczną. Poleciło ono Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków ustalenie dokładnego miejsca lokalizacji bunkra, a także okoliczności w jakich odnaleziono wspomniane artefakty. Sam Konserwator miał już zresztą zawiadomić prokuraturę w sprawie złamania przepisów dotyczących ochrony zabytków.

Oburzenia tym wydarzeniem nie kryją nawet lewicowi historycy, z którymi rozmawiała „Gazeta Wyborcza”. Wywożenie przedmiotów wytworzonych przed 1945 roku jest bowiem nielegalne, gdy odbywa się bez wiedzy organów administracji państwowej. Prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, oskarżyła dodatkowo władze Warszawy o niedopilnowanie zakopanych piwnic z terenów po dawnym getcie.

Na podstawie: Onet.pl, Rp.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.