Izrael zakazał Palestyńczykom eksportować płody rolne

Opublikowano: 10.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1072

Znany rasista i ultranacjonalista, izraelski minister obroni Naftali Bennett, wydał wojskom okupacyjnym rozkaz zatrzymania palestyńskich ciężarówek wiozących produkty rolne na sprzedaż do sąsiedniej Jordanii, gdzie kupują je też inne kraje regionu. Oficjalna decyzja Bennetta padła wczoraj, ale wojsko blokuje palestyński eksport już od czwartku. Dla Palestyńczyków to kolejne nieszczęście.

Rozporządzenie wydało ministerstwo obrony, a nie ministerstwo handlu, gdyż chodzi o część nacisków, która ma przekonać Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu do zgody na tzw. deal wieku, tj. zatwierdzony niedawno przez Stany Zjednoczone plan premiera Netanjahu aneksji znacznej części palestyńskich ziem okupowanych.

Najpierw, kilka dni po ogłoszeniu „dealu”, minister Bennett zakazał Palestyńczykom sprzedawać warzywa i owoce do Izraela. Wówczas minister rolnictwa Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Atari rozporządził zatrzymanie importu niektórych izraelskich produktów. Już pięć miesięcy temu Palestyńczycy wstrzymali import z Izraela mięsa wołowego i baraniny, by zaprotestować, że mogą je kupować wyłącznie u Izraelczyków, jak zdecydowały już dawno władze okupacyjne. Dużo taniej byłoby Palestyńczykom kupować je w każdym innym kraju, a z pieniędzmi u nich coraz gorzej.

Po protestach izraelskich hodowców, którzy nie mogli już sprzedawać swego mięsa Autonomii i zaczęli ponosić straty, w grudniu Izrael niespodziewanie zezwolił Palestyńczykom kupować część produktów żywnościowych gdzie indziej, więc władze palestyńskie zniosły embargo. Problem w tym, że izraelskie zezwolenie nigdy nie weszło w życie. Autonomia znowu więc zabroniła importu izraelskiego mięsa. Według armii okupacyjnej, zakaz eksportu palestyńskich warzyw i owoców zostanie zniesiony, kiedy „Autonomia Palestyńska przestanie szkodzić handlowi mięsem i wolnemu rynkowi.”

Palestyńczycy sprzedawali Jordanii głównie pomidory, oliwki i oliwę, ogórki, paprykę, cebulę, ziemniaki i kabaczki. Według „dealu wieku”, zostaną oni trwale odcięci od granicy z Jordanią, gdyż Izrael ma zamiar anektować (prawdopodobnie w marcu) całość okupowanej doliny Jordanu. Bennett skierował tam dodatkowe, ciężkozbrojne jednostki wojskowe.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,29 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

A w Polsce zakazano handlu z Rosjom. Specjalnie wybito krowy, swinie, dziki, kury i inne zwierzaki tylko w jednym celu azeby Polska byla ………drugom Palestynom.