Izrael wyznaczy granice „umowy stulecia”

Opublikowano: 17.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 951

Izrael powołał grupę, która będzie pracować nad mapą granic w ramach przedstawionej przez Stany Zjednoczone „umowy stulecia”, prace idą już pełną parą – powiedział premier kraju Benjamin Netanjahu.

„Mój przyjaciel prezydent Trump wyraźnie powiedział, że uznaje suwerenność Izraela w dolinie rzeki Jordan, na północy Morza Martwego, we wszystkich miejscowościach w Judei i Samarii, i na przyległych terytoriach. Utworzyliśmy izraelską grupę, która będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii określenia granic, proces już się rozpoczął i idzie pełną parą” – powiedział Netanjahu na posiedzeniu gabinetu ministrów Izraela, jego słowa cytuje kancelaria premiera. „Wyznaczanie granic odbywa się przy współpracy z izraelskimi służbami bezpieczeństwa i władzami żydowskich miejscowości na Zachodnim Brzegu Jordanu” – podkreślił polityk.

Netanjahu podał także nazwiska urzędników, którzy weszli w skład grupy z izraelskiej strony: to przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Meir Ben-Shabbat, minister turystyki Jariw Lewin oraz pełniący obowiązki dyrektora Kancelarii Premiera Ronen Peretz. Grupa będzie także współpracować z ambasadorem Izraela w USA Ronem Dremerem. „Wykonamy tę pracę jak najszybciej” – podkreślił Netanjahu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump 28 stycznia zaproponował „umowę stulecia”, dotyczącą rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W zawierającym 80 stron dokumencie mowa jest m.in. o utworzeniu dwóch państw.

Oprócz rozwiązania dwupaństwowego Donald Trump zaproponował wymianę ziem między Palestyną i Izraelem. Zgodnie z planem Trumpa Izrael może zaanektować 40% terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu, podczas gdy Palestyńczykom obiecano niektóre terytoria na pustyni Negew.

Ponadto Izrael musiałby zgodzić się na zamrożenie budowy osiedli na palestyńskich terytoriach na okres czterech lat. Na „Twitterze” amerykański lider pokazał nawet mapę przyszłych granic Izraela i Palestyny.

Palestyńczycy odrzucili zaproponowany przez USA układ. Poproszony o skomentowanie zaoferowanego przez USA układu prezydent Palestyny Mahmud Abbas oświadczył we wtorek, że Jerozolima nie jest na sprzedaż.

Również Kreml skomentował „umowę stulecia”, podkreślając, że nie jest ona zgodna z postanowieniami rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 1,33 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
majkel
Użytkownik
majkel

Dobre, ustalają granice między Izraelem a Palestyną bez udziału Palestyny

drakonos
Użytkownik
drakonos

To tak jak po II wojnie światowej. Amerykanie nie pytali Polaków jak chcą by przebiegała ich nowa granica. Ruscy i USA ostatecznie zdecydowały ,a Polska nie miała nic do gadania.

Barney
Użytkownik
Barney

czyli zwyczajna grabierz ziem w świetle reflektorów, żydowskich stacji tv.
i co z tego, że mnie to wpienia.

kiepski los czeka ludzi, jeśli będą dalej łapali się na świecidełka.
wiem po sobie — samo się nie robi.
jeśli ktoś liczy na naprawę obecnego systemu to 3 mu 4 i siekiera w plecy. jest stracony.

robić trzeba to, czego najbardziej zabraniają. Stąd wiadomo, co robić.

ale ludzie dali się już napuścić na siebie i powoli, zaczynają skakać sobie do gardeł.

a potem będzie fala procesów o ludbójstwo.
winni dostaną nagrody i ziemię w argentynie oraz kontrakty w usa :)

kto by tak nie chciał? łapka w dół!

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ