Izrael rozpoczął bojkot UNESCO

Opublikowano: 17.10.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 334

Rząd Izraela poinformował, że zawiesza swoją współpracę z UNESCO, po tym jak organizacja będąca częścią ONZ zaakceptowała projekt rezolucji dotyczący ochrony dziedzictwa kulturowego Palestyny i odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej.

W czwartek komisja UNESCO postanowiła zaakceptować i przedłożyć pod głosowanie radzie wykonawczej tej organizacji dokument, który został zaproponowany przez kilka państw arabskich. Podkreśla on potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego Palestyny oraz odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej, stąd też potępia chociażby akcje izraelskich prawicowych ekstremistów na wzgórzu świątynnym w Jerozolimie. Państwom arabskim nie podobają się przede wszystkim prowokacyjne ich zdaniem działania, które ograniczają dostęp muzułmanów do Meczetu al-Aksa, a także mają zmienić zasady wstępu niemuzułmanów do tego obiektu.

Uchwałę w proponowanym kształcie poparły 24 kraje, w tym m.in. Chiny, Iran, Rosja, RPA, Brazylia czy Algieria. Przeciwko opowiedziało się natomiast Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Litwa i Estonia. Od głosu wstrzymało się 26 państw, a znalazły się wśród nich m.in. Francja, Argentyna, Grecja, Albania, Korea Południowa, Hiszpania oraz Szwecja.

Działania UNESCO zostały skrytykowane przez rząd Izraela, który ogłosił zaprzestanie „wszelkiej profesjonalnej działalności” w ramach tej organizacji. Zdaniem strony izraelskiej uchwała neguje tysiące lat żydowskich więzi z Jerozolimą i Wzgórzem Świątynnym.

Na podstawie: Onet.pl, Presstv.ir
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.