Izrael rozmieszcza karabiny-roboty sterowane sztuczną inteligencją

Opublikowano: 21.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1934

Wśród rosnącego napięcia między Izraelem, a Palestyną na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, armia Izraela wprowadziła ostatnio sterowane sztuczną inteligencją zrobotyzowane wieżyczki strzelnicze.

Bliźniacze wieżyczki z bronią są zainstalowane na szczycie wieży strażniczej z widokiem na zatłoczony obóz dla uchodźców al-Aroub na Zachodnim Brzegu.

Pod wieżą z bronią śledzącą cele mieszka 19-letni Kamal Abu Hishesh. „Strzela sam z siebie bez żadnego wysiłku ze strony żołnierza. Kiedy on [izraelski żołnierz] widzi małego chłopca, naciska przycisk lub coś w tym stylu, a to strzela samo” – powiedział mieszkaniec obozu al-Aroub. „Ponadto jest bardzo szybki, nawet szybszy niż żołnierze (…). Granaty z gazem łzawiącym, które wystrzeliwuje, mogą dotrzeć na koniec obozu i aż tam. Widziałem to kilka razy i mam nagrania wideo” – dodał.

Firma stojąca za zdalnie sterowaną bronią Smart Shooter twierdzi, że celem autonomicznych karabinów jest lepsza ochrona żołnierzy i cywilów poprzez zwiększenie dokładności trafienia we właściwy cel. „Zazwyczaj terrorysta będzie znajdował się wewnątrz środowiska cywilnego z wieloma osobami, których nie chcemy skrzywdzić. Umożliwiamy żołnierzowi spojrzenie przez jego system kontroli ognia, aby upewnić się, że cel, który chce trafić, jest celem właściwym” – powiedział Michal Mor, dyrektor generalny firmy Smart Shooter. „Kiedy namierzy cel, system upewni się, że nabój zostanie zwolniony po naciśnięciu spustu, tylko na uzasadniony cel i żadna z osób postronnych nie może zostać trafiona przez broń”.

Izraelska armia w oświadczeniu poinformowała, że autonomiczne karabiny są regulowane, jak każda inna broń w ich arsenale, i nie będą używać ostrych naboi; mogą jedynie wystrzeliwać gaz łzawiący, granaty ogłuszające i gumowe pociski.

Działacze praw człowieka podnoszą głosy dotyczące „cyfrowej dehumanizacji systemów broni” i oskarżają Izrael o stworzenie „beczki prochu dla praw człowieka”. „W ostatecznym rozrachunku, kiedy połączysz technologię, która niezmiennie usuwa w pewnym stopniu rodzaj ludzkiego osądu, który jest niezbędny do nadzorowania, zgodnie z prawem międzynarodowym, złożonej sytuacji” – powiedział Omar Shakir, dyrektor ds. Izraela i Palestyny w Human Rights Watch.

Broń robotyczna jest coraz częściej używana na całym świecie, z dronami szeroko stosowanymi od Ukrainy do Etiopii, a zdalnie sterowane karabiny były używane przez USA w Iraku, Koreę Południową wzdłuż granicy z Koreą Północną i przez syryjskich rebeliantów.

Wideo: YouTube.com [1] [2]
Źródło zagraniczne: EuroNews.com
Źródło polskie: MapaNWO.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 21.10.2022 13:48

    Czy Autor mógłby się zdecydować czy wieżyczki są “zdalnie sterowane”, czy “sterowane sztuczną inteligencją”. Z moralnego i prawnego punktu widzenia różnica jest KOLOSALNA.

  2. ite.ad.joseph 21.10.2022 22:39

    czyżby Squid Game to programowanie społeczeństwa jaka czeka nas przyszłość?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.