Izrael przeprowadził zmasowane bombardowania w Syrii

Opublikowano: 11.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 449

Po niedawnym spotkaniu Benjamina Netanjahu i Władimira Putina, Izrael podjął decyzję o potężnych nalotach na Syrię. Była to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę akcja od 2011 roku, czyli od momentu wybuchu wojny w Syrii. Izraelskie samoloty zbombardowały przede wszystkim pozycje irańskich wojsk.

Z relacji izraelskich, rosyjskich i syryjskich mediów wynika, że wszystko zaczęło się około północy czasu lokalnego. Mówi się o wymianie ognia, lecz nie wiadomo, kto zaczął strzelać jako pierwszy. Iran podobno dokonał ataków rakietowych na Wzgórza Golan, które pozostają pod okupacją Izraela. Spośród 20 pocisków, kilka zostały przechwycone, a reszta spadła i podobno nie wyrządziła żadnych szkód.

Z kolei samoloty IDF zaczęły uderzać w Damaszek i wokół stolicy. Syryjska obrona powietrzna zestrzeliła część rakiet, lecz pozostałe trafiły w cel. Izrael zniszczył radar i niektóre systemy przeciwrakietowe, zbombardował irańskie bazy wojskowe, magazyny amunicji, centra logistyczne i wywiadowcze oraz wyrzutnie rakiet, z których strzelano do Izraela. Liczba ofiar oraz skala zniszczeń pozostaje nieznana. W sieci krążą różne wersje zdarzeń – Izrael twierdzi, że został napadnięty przez Iran i bronił się. Istnieją również wersje, które wskazują, że Izrael mógł jako pierwszy dokonać agresji na Syrię, po czym spotkał się z reakcją irańskich wojsk i w ten sposób zdobył pretekst dla zmasowanych nalotów.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że łącznie 28 izraelskich samolotów odpaliło około 60 pocisków, a ponad połowa z nich została przechwycona. Naloty trwały przez dwie godziny. Od tego czasu, sytuacja na Bliskim Wschodzie jest względnie spokojna.

Warto dodać, że izraelski premier Benjamin Netanjahu poleciał przedwczoraj do Moskwy, a po rozmowach z Władimirem Putinem oznajmił, że Rosja nie będzie mu przeszkadzała w jego wojnie pośredniej z Iranem na terytorium Syrii. Oświadczenie to wydaje się być sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Rosji, która zagroziła wyposażeniem syryjskiej armii w kolejne zestawy obrony powietrznej, w tym także w systemy rakietowe S-300. Podczas nocnej operacji wojskowej, Rosja faktycznie nie zareagowała na naloty na Syrię. Niektórzy analitycy twierdzą, że Putin mógł dać zielone światło dla tej agresji, albo Netanjahu celowo ignoruje jego ostrzeżenia.

Agresja Iranu, która podobno miała miejsce zanim Izrael rozpoczął bombardowania, może znacząco wpłynąć na poparcie dla umowy nuklearnej. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia i chcą, aby państwa europejskie również zerwały współpracę z Iranem. Tymczasem sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się bardzo niebezpieczna i można śmiało powiedzieć, że dwie regionalne potęgi znalazły się na skraju wojny.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Sana.sy, RT.com, idf.il, Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. gajowy 11.05.2018 13:50

    Widać bycie na tej paradzie (Putin i Netanjahu uczestniczyli razem w 2,5 godzinnej paradzie “Dnia Zwycięstwa”) to spory argument przetargowy. Jakby Duda poleciał na tą paradę i trochę popozdrawiał sołdatów to pewno dostałby wrak Tu-154 w zamian i jeszcze 10% zniżki na gazie ekstra.

  2. MasaKalambura 11.05.2018 14:51

    Dopiero co USA zerwało umowę z Iranem i już drugi dzień oficjalnej wojny Izraela z Iranem. Warto to odnotować zanim się rozszaleją militarnie.

  3. MasaKalambura 12.05.2018 02:31

    Po stronie Izraela jest więcej stron tamtejszego kotła. Nawet ISIS przeprosiło za pomyłkowy ostrzał terenów chronionych przez IDF. Ta wojna może Armagedonem się skończyć. Teraz stać na to Ziemian.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.